Ολυμπιακός – Λαμία 2-0: Στο χαλαρό και τώρα Βελιγράδι

Άνετη νίκη του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη, σε ματς στο οποίο δεν χρειάστηκε να φορτσάρει ιδιαίτερα...

Ολυμπιακός – Λαμία 2-0: Πήρε αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Λαμία και χωρίς μάλιστα να χρειαστεί να φορτσάρει ιδιαίτερα μέσα στο Καραϊσκάκη. Ναι μεν στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης το ματς ήταν στο 0-0, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός δεν ανησύχησε.

Δεν χρειάστηκε η ομάδα του Πειραιά να… τσιτώσει και έφτασε σε μία εύκολη νίκη με σκορ 2-0, ενόψει και του ματς της Τρίτης με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – Μπλατ: «Μεγαλείο ψυχής»

Ολυμπιακός – Λαμία: Ανούσια υπεροχή

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο της μπάλας. Με τα στατιστικά της κατοχής επίσης να είναι υπέρ των «ερυθρόλευκων». Μία κυριαρχία στο γήπεδο όμως οποία δε μεταφράστηκε ποτέ σε γκολ.

Η ομάδα του Πειραιά ναι μεν είχε τις ευκαιρίες της για γκολ, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία απ’ αυτές. Να σημειώσει ένα γκολ το οποίο θα έκανε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Ο Σουντανί ήταν ο… μοιραίος παίκτης του πρώτου ημιχρόνου. Ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών του Ολυμπιακού, χωρίς όμως να χρίζεται σκόρερ.

Έτσι έμεινε το 0-0 στο ματς, από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Επίσης από την άλλη η Λαμία δεν βγήκε πολλές φορές από την περιοχή της. Είχε περισσότερο έναν παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο. Κάτι το οποίο έδωσε το δικαίωμα και στον Ολυμπιακό να παίζει πιο ψηλά.

Υπόθεση εννέα λεπτών

Εν αντιθέσει με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος του ματς ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στην πηγή αλλά και να πιεί και νερό. Συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι επιθετικοί απέναντι στη Λαμία, αλλά έγιναν και ουσιαστικοί.

Κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα και η νίκη ήταν υπόθεση εννέα λεπτών για την ομάδα του Πειραιά.

Στο 61′ ο Ελ Αραμπί γύρισε ωραία την μπάλα στη μικρή περιοχή, εκεί όπου ήταν ο Σουντανί και με πλασέ έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό! Το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει.

Εννέα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 70′ έγινε και το 2-0! Αυτή τη φορά ο Ελ Αραμπί από δημιουργός έγινε σκόρερ. Ο Κούτρης σέντραρε από τα αριστερά και ο Μαροκινός φορ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Ελ Αραμπί ήταν αυτός ο οποίος ξεχώρισε περισσότερο απ’ όλους στον αγωνιστικό χώρο. Έδωσε μία ασίστ, σημείωσε άλλο ένα γκολ και ήταν ο πρωταγωνιστής των «ερυθρόλευκων».

UP: Ναι μεν ηττήθηκε η Λαμία, αλλά ο Βελλίδης ήταν η αιτία που δεν μπήκαν περισσότερα γκολ στο ματς. Έκανε καλή εμφάνιση ο Έλληνας τερματοφύλακας.

DOWN: Ο Δημούτσος δεν μπόρεσε ποτέ να βοηθήσει την ομάδα του. Δεν φάνηκε καθόλου στον αγωνιστικό χώρο και αυτό επηρέασε το παιχνίδι της Λαμίας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Όλες οι αποφάσεις που πήρε ήταν σωστές. Για το μόνο που μπορεί να πει κανείς ήταν πως φάνηκε συντηρητικός όσον αφορά τις κίτρινες κάρτες.

ΓΚΟΛ: 61′ Σουντανί, 70′ Ελ Αραμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 72′ Τζανετόπουλος, 77′ Δημούτσος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο (88′ Αβραάμ Παπαδόπουλος), Μπα, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Βαλμπουενά (63′ Λοβέρα), Σουντανί, Ποντένσε (78′ Μπενζιά, Ελ Αραμπί.

Λαμία (Σ. Αντωνίου): Βελλίδης, Βύντρα, Πλιάτσικας (43′ Τζανετόπουλος), Αντέτζο, Σάλιακας (60′ Τουράμ), Ρόμανιτς (75′ Μπουλούλης), Δημούτσος, Μπεχαράνο, Καραμάνος, Σκόνδρας.