Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Δικό του με CAS ή χωρίς!

Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Μπορεί ο ΟΦΗ να δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό μέσα στο Καραϊσκάκη, αλλά και πάλι πήρε τη νίκη. Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς με το υπέρ τους 2-1, χάρη σε δύο γκολ που σημείωσε ο Αχμέντ Χασάν. Οι Κρητικοί από την πλευρά τους στάθηκαν καλά στο...

Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Μπορεί ο ΟΦΗ να δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό μέσα στο Καραϊσκάκη, αλλά και πάλι πήρε τη νίκη.

Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς με το υπέρ τους 2-1, χάρη σε δύο γκολ που σημείωσε ο Αχμέντ Χασάν.

Οι Κρητικοί από την πλευρά τους στάθηκαν καλά στο παιχνίδι, σκόραρε μέσα στο Καραϊσκάκη χωρίς όμως να φύγει με κάτι καλό από το Φάληρο.

Μία νίκη με την οποία ο Ολυμπιακός κατακτά και μαθηματικά πλέον το πρωτάθλημα, αφού και να πάρει πίσω τους βαθμούς του ο ΠΑΟΚ από το CAS και πάλι έχει πάρει τον τίτλο!

Ολυμπιακός – ΟΦΗ: Δεν είχε φάσεις, αλλά γκολ

Το πρώτο ημίχρονο δεν θύμισε σε κάτι τα προηγούμενα πρώτα ημίχρονα των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια όρεξη με προηγούμενα ματς των πλέι οφ.

Και ο ΟΦΗ από την πλευρά του είχε στηθεί στο γήπεδο με τρόπο που περίμενε τον Ολυμπιακό και όταν του δινόταν η ευκαιρία έβγαινε μπροστά.

Για αυτό και δεν υπήρξαν πολλές ευκαιρίες στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης, από καμία ομάδα. Παρόλα αυτά είδαμε δύο γκολ σε αυτό το πρώτο μέρος του αγώνα!

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που μπόρεσε να προηγηθεί στο παιχνίδι, στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Φορτούνης ήταν αυτός ο οποίος «άνοιξε» ωραία την μπάλα στα δεξιά για τον Γκασπάρ. Έκανε το γύρισμα στην περιοχή, εκεί όπου ήταν μόνος του ο Χασάν και με πλασέ άνοιξε το σκορ στο Καραϊσκάκη!

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ προσπαθούσε να ανέβει και κατάφερε στην πρώτη καλή στιγμή που του παρουσιάστηκε να ισοφαρίσει. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Σακόρ βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού.

Και με σουτ κατάφερε να νικήσει τον Αλέν για να ισοφαρίσει σε 1-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Με Βαλμπουενά και Ομάρ έγινε πιο επιθετικός

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς έβαλε στο γήπεδο τους Βαλμπουενά, Ελαμπντελαουί. Δύο ποδοσφαιριστές οι οποίοι έδωσαν στους «ερυθρόλευκους» μία μεγαλύτερη επιθετική πνοή.

Αμέσως η ομάδα του Πειραιά βγήκε μπροστά και έκαναν τη διαφορά στο γήπεδο η είσοδος των δύο παικτών.

Παρόλα αυτά όμως το γκολ δεν έμπαινε, ενώ η ώρα περνούσε.

Ήρθε όμως στο 83′ από τον σκόρερ και του πρώτου γκολ, τον Αχμέντ Χασάν! Ο Αιγύπτιος εκμεταλλεύτηκε στο 83′ την πολύ ωραία σέντρα του Ομάρ από τα δεξιά. Βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και με το κεφάλι διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο ματς.

Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 80′ ο Ομάρ ήταν και πάλι πρωταγωνιστής. Κέρδισε το πέναλτι από τον Βίκτορ και την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά. Ο Γάλλος όμως για πρώτη φορά φέτος δεν βρήκε στόχο, αφού η μπάλα πήγε στο δοκάρι!

Στη συνέχεια όμως ήρθε το γκολ του Χασάν για να δώσει τους τρεις βαθμούς της νίκης στους «ερυθρόλευκους».

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Από τη στιγμή που έβαλε και τα δύο γκολ των νικητών, ο Αχμέντ Χασάν ήταν ο MVP της αναμέτρησης.

UP: Μπορεί να αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο ο Ομάρ αλλά με το που μπήκε στο ματς ανέβηκε όλη η δεξιά πλευρά των «ερυθρόλευκων». Έβγαλε και την ασίστ στο δεύτερο γκολ του Χασάν.

DOWN: Δεν κατάφερε ο Αλέν να κάνει κάτι στο ματς. Ήταν λίγες οι φορές που τον χρειάστηκε ο Ολυμπιακός και δεν μπόρεσε να παρέμβει όπως θα έπρεπε, δίνοντάς του ο Πέδρο Μαρτίνς μετά από καιρό χρόνο συμμετοχής.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα ο Βρέσκας στο ματς. Υπήρξε μία καθυστέρηση στην κατοχύρωση του γκολ των «ερυθρόλευκων» στο 1-0, αλλά αυτό είχε να κάνει και με το VAR.

ΓΚΟΛ: 27′ και 83′ Χασάν – 45+1′ Σακόρ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 81′ Καμαρά, 89′ Σισέ – 79′ Βίκτορ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Αλέν, Τσιμίκας, Γκασπάρ (46′ Ελαμπντελαουί), Μπα, Σισέ, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Καφού (57′ Ελ Αραμπί), Φορτούνης (84′ Μπουχαλάκης), Μασούρας (46′ Βαλμπουενά), Χασάν (84′ Λοβέρα).

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Σακόρ, Κουτρουμπής, Ναμπί, Βίκτορ, Βαφέας (90′ Νοικοκυράκης), Μαρινάκης, Στάικος (61′ Νέιρα), Κοροβέσης (61′ Μεγιάδο), Δεληγιαννίδης, Μάνος (61′ Φιγκεϊρέδο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Δικό του με CAS ή χωρίς!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.