Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Ο Σουντανί «χτυπάει» πάντα δύο φορές!

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον σκληροτράχηλο ΟΦΗ...

Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Το περίμενε ο Ολυμπιακός ότι θα δυσκολευτεί απέναντι στον ΟΦΗ και έτσι έγινε μέσα στο Καραϊσκάκη. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να νικήσουν τους Κρητικούς με 2-1, στην 7η αγωνιστική της Super League 1.

Σε ένα ματς στο οποίο ο ΟΦΗ έδειξε, για μία ακόμη φορά, ότι είναι από τις δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος.

Από την πλευρά τους οι Πειραιώτες έπαιξαν τόσο όσο έπρεπε, ώστε να πάρουν το τρίποντο. Κατά διαστήματα έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και έδειξαν να έχουν διάθεση. Ιδιαίτερα στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός ήταν ορεξάτος και έβγαλε ωραίες φάσεις.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – ΟΦΗ: Ωραίες στιγμές στο Καραϊσκάκη (pics)

Έκανε το 1-0 και θα μπορούσε σίγουρα να σημειώσει ένα δεύτερο γκολ.

Μπήκε ορεξάτος, μετά «έπεσε»

Με την είσοδό τους οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν διάθεση για καλό ποδόσφαιρο. Ιδιαίτερα ο Λοβέρα ήταν αυτός ο οποίος από τα πλάγια έβγαλε ωραίες φάσεις. Ο Αργεντινός είχε και δοκάρι στο 3′.

Ο Ολυμπιακός ήταν πιεστικός και μόλις στο 11′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Σέντρα του Ποντένσε από τα δεξιά, με τον Σουντανί να κερδίζει στον αέρα κατά κράτος τον Νάστο και με το κεφάλι να κάνει το 1-0!

Στη συνέχεια οι Πειραιώτες επίσης πίεσαν τον ΟΦΗ και έψαξαν ένα δεύτερο γκολ. Από το 20λεπτο και μετά όμως οι Κρητικοί άρχισαν να ισορροπούν το ματς. Βγήκαν μπροστά και άρχισαν να απειλούν τους «ερυθρόλευκους» αμυντικούς.

Μέχρι που στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ναμπί με σουτ στην κίνηση έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

Εκνευρισμένος, αλλά είχε Σουντανί

Ο Ολυμπιακός άρχισε να ασχολείται με τον διαιτητή από το πρώτο ημίχρονο. Ο ρέφερι Παπαδόπουλος άφησε το σκληρό παιχνίδι του ΟΦΗ. Δεν έβγαλε την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του για τους Κρητικούς, κάτι το οποίο εκνεύρισε τους «ερυθρόλευκους».

Αυτός ο εκνευρισμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Όμως η ομάδα του Πειραιά είχε τον Σουντανί! Ο Αλγερινός μεσοεπιθετικός σημείωσε ένα ωραίο γκολ στο 57′, δίνοντας το προβάδισμα με 2-1! Ένα εντυπωσιακό γκολ για τον Σουντανί, ο οποίος πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή από τ’ αριστερά, με πλάτη στην εστία. Έκανε το κοντρόλ, γύρισε με φάτσα προς τον Σωτηρίου και στην κίνηση έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα!

Βέβαια νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 54′ ο ΟΦΗ είχε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Ναμπί έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Σα!

Από εκεί και πέρα, στο 66′ ο Ολυμπιακός κατάφερε να σημειώσει ένα ωραίο γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε. Και αυτό γιατί ήταν σε θέση οφσάιντ ο Σουντανί στο ξεκίνημα της φάσης, μένοντας έτσι το 2-1.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να πάρει κάτι καλό στο Καραϊσκάκη, με τον Γιώργο Σίμο να βάζει στο ματς και τον Μάνο. Όμως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σωστές αντιδράσεις και μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, ενώ από την άλλη είχαν και τις ευκαιρίες τους για ένα τρίτο γκολ.

Έτσι τελείωσε το ματς με το 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού. Με τους «ερυθρόλευκους» τώρα να περιμένουν την Τρίτη, όποτε θα φιλοξενήσουν την Μπάγερν Μονάχου στο Καραϊσκάκη για το Champions League. Και την άλλη Κυριακή, επίσης εντός έδρας, παίζουν με την ΑΕΚ, έχοντας την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Δεν είναι άλλος από τον Χιλάλ Σουντανί! Έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο. «Κουβάλησε» την μπάλα, έτρεξε και σημείωσε δύο γκολ.

UP: Ο Ναμπί ταλαιπώρησε αρκετά τους αμυντικούς του Ολυμπιακού. Σημείωσε ένα εκπληκτικό γκολ με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή. Είχε και ένα δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο.

DOWN: Ο Νάστος ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής του ΟΦΗ. Ήταν αυτός ο οποίος μάρκαρε τον Σουντανί και στα δύο γκολ του Αλγερινού. Τόσο στην κεφαλιά του 1-0, όσο και στο σουτ μέσα από την περιοχή στο 2-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κακός ο διαιτητής Παπαδόπουλος. Άφησε το σκληρό παιχνίδι του ΟΦΗ και μέχρι το 88′, ο μοναδικός που είχε δει την κίτρινη κάρτα ήταν ο Λοβέρα του Ολυμπιακού. Στο 88′ βγήκε η κίτρινη για τον Μεγιάδο και στο 90′ για τον Ναμπί. Στη φάση του πέναλτι που ζήτησαν οι Κρητικοί συμβουλεύτηκε το VAR. Φάση στην οποία θεωρήθηκε πως ο παίκτης του ΟΦΗ έχει αρχίσει να πέφτει προτού έρθει σε επαφή με τον Σεμέδο.

ΓΚΟΛ: 11′ και 57′ Σουντανί – 45+1′ Ναμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38′ Λοβέρα, 90+3′ Σα – 88′ Μεγιάδο, 90′ Ναμπί

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (62′ λ.τρ. Γκασπάρ), Σεμέδο, Αβραάμ, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Λοβέρα (56′ Μασούρας), Σουντανί (82′ Καμαρά), Ποντένσε, Γκερέρο.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Νάστος (64′ Κουτρουμπής), Νέιρα, Ναμπί, Σεμέδο, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Τσιλιανίδης (87′ Βαζ), Φιγκεϊρέδο (71′ Μάνος), Μελάδο, Κοροβέσης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Ο Σουντανί «χτυπάει» πάντα δύο φορές!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.