Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0: Τον «λύγισε» με… κανονιά Ελ Αραμπί!

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το ντέρμπι των «αιωνίων»...

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0: Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο «αιώνιοι» στο άδειο, λόγω τιμωρίας, Καραϊσκάκη, για τη 17η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως είχαν την ουσία, το γκολ, και μπόρεσαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Μία νίκη η οποία δίνει στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να βρεθεί μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League 1.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο μπήκε αρκετά «διαβασμένος» και μπόρεσε να δημιουργήσει προβλήματα στην ομάδα του Πειραιά.

Στο δεύτερο μέρος όμως ο Ολυμπιακός άλλαξε εντελώς. Μπήκε πιο δυνατά και αποφασισμένος για να πάρει το τρίποντο και τα κατάφερε.

Ένα τρίποντο το οποίο οφείλει αρκετά και στον 35χρονο Βαλμπουενά. Ο Γάλλος έκανε ένα ακόμη καλό ματς, δείχνοντας πως είναι ο ηγέτης των Πειραιωτών. Έτρεξε σε όλο το γήπεδο, μάρκαρε, δημιούργησε, απείλησε, έδωσε και την ασίστ στο μοναδικό γκολ του αγώνα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Τα πάντα από το Καραϊσκάκη (vids+pics)

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Μπήκαν καλύτερα οι «πράσινοι»

Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Ολυμπιακός μπήκε και είχε κάτι ξεσπάσματα, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος. Οι «πράσινοι» στη συνέχεια ισορρόπησαν το παιχνίδι.

Κράτησαν την μπάλα στα πόδια τους, είχαν την κατοχή και κατάφεραν να δημιουργήσουν και προβλήματα στους «ερυθρόλευκους».

Στο 22′ ο Ολυμπιακός όμως απείλησε, όταν ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και έδιωξε ο Διούδης. Τρία λεπτά μετά ο Μασούρας βρέθηκε μόνος στην περιοχή έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Διούδης ξανά μπλόκαρε.

Στο 26′ ο Παναθηναϊκός απάντησε με το σουτ του Δώνη μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να σταματάει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα. Άρχισε να ανεβάζει το ποσοστό του στην κατοχή της μπάλας και να ανεβαίνει όλο και περισσότερο.

Μάλιστα στο 43′ είχε και την καλύτερη ευκαιρία του ματς, μέχρι εκείνο το σημείο. Λάθος του Καμαρά ο οποίος δεν έδιωξε την μπάλα, ο Γιόχανσον μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά έδιωξε σωτήρια ο Σα!

Έτσι έμεινε το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο. Με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τις εντυπώσεις στο ματς.

Μπήκε «αλλαγμένος»

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε διαφορετικός. Πιο αποφασισμένος για να απειλήσει και να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του. Πίεσε τον Παναθηναϊκό, χωρίς να τον αφήσει να κάνει παιχνίδι και γενικότερα ήταν πολύ καλύτερος από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Παράλληλα άλλαξε και ο Πέδρο Μαρτίνς το σύστημα των «ερυθρόλευκων». Έβαλε στο ματς τον Μπενζιά αντί του Μασούρα, πήγε τον Βαλμπουενά στα εξτρέμ και έπαιξε με 4-3-3, αντί του 4-2-3-1.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να γίνει πιο πιεστικός και να μην αφήσει τον Παναθηναϊκό να κρατήσει μπάλα.

Προσπαθούσαν οι Πειραιώτες να «σπάσουν» την άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι συνέχισαν να είναι καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο. Ο χρόνος περνούσε αλλά ο Ολυμπιακός είχε την υπομονή που χρειαζόταν.

Έτσι στο 74′ ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ελ Αραμπί με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, κερδίζοντας τον Σένγκεφελντ, διαμόρφωσε το τελικό 1-0 στο ματς!

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ψάχτηκε για να κάνει κάτι στο ματς, χωρίς όμως επιτυχία.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά ήταν ο καλύτερος του γηπέδου. Ο Γάλλος έβγαλε τεράστιο πάθος, έτρεξε σε όλο το γήπεδο, κυνήγησε φάσεις και έβγαλε την ασίστ στο γκολ του Ελ Αραμπί.

UP: Πολύ καλά ήταν τα μπακ του Παναθηναϊκού, Ινσούα και Γιόχανσον. Αμφότεροι δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα των «ερυθρόλευκων». Ο δεύτερος σκόραρε κιόλας, αλλά ορθώς ακυρώθηκε το γκολ ως οφσάιντ.

DOWN: Παρότι προερχόταν από ένα καλό διάστημα ο Γιώργος Μασούρας δεν κατάφερε να μπει στο κλίμα του ματς. Έγινε και αλλαγή στο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δύο φορές πήγε ο Φινλανδός Γκεστράνιους και είδε φάσεις στο VAR, από μία σε κάθε ημίχρονο και αποφάσισε να συνεχιστεί το ματς.

ΓΚΟΛ: 74′ Ελ Αραμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+1′ Ελαμπντελαουί, 78′ Λάζαρος – 18′ Χατζηγιοβάννης, 40′ Ινσούα, 90+5′ Κουρμπέλης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (90+5′ Κούτρης), Μασούρας (46′ Μπενζιά), Ποντένσε (60′ Λάζαρος), Ελ Αραμπί.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Χρ. Δώνης (83′ Καμπετσής), Ζαχίντ (71′ Μπεκ), Χατζηγιοβάννης (77′ Περέρα), Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Πούγγουρας, Μακέντα.