Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-2: Τεράστιο διπλό μετά από 8 χρόνια, ευρώ-κυρίαρχος, απειλεί και ΠΑΟΚ

Σούπερ νίκη ο Παναθηναϊκός με γκολ των Παλάσιος, Σένκεφελντ και κυνηγάει ακόμα και την 2η θέση

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Ο Παναθηναϊκός πήρε μια τεράστια νίκη μέσα στο Καραϊσκάκη με 2-1 απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο Ολυμπιακό.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Το ντέρμπι έριξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League. Και ο Παναθηναϊκός ήταν ο θριαμβευτής με 2-1. Ο Ολυμπιακός έμεινε μάλλον στις νίκες του απέναντι σε Άρη, ΠΑΟΚ, αλλά και την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι πράσινοι με αυτή τη νίκη βρίσκονται στο -2 και από την 2η θέση, όπου είναι ο ΠΑΟΚ, ενώ γενικά έκαναν μεγάλο βήμα για την εξασφάλιση ευρωπαϊκού εισιτηρίου.  Παράλληλα για το τριφύλλι ήταν πρώτη νίκη στο Καραϊσκάκη, μετά το 2014 και το τότε 3-0.

Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Παλάσιος (10′), Σένκεφελντ (54′), ενώ ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Τικίνιο (71′). Επίσης η ομάδα του Γιοβάνοβιτς φέτος έμεινε αήττητη και στα 4 ματς με τους ερυθρόλευκους, έχοντας 2 νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Η τακτική προσέγγιση των Μαρτίνς, Γιοβάνοβιτς

Ο Πέδρο Μαρτίνς τακτικά πήγε σε σχηματικό 4-2-3-1. Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος πήρε θέση στο κέντρο της άμυνας, μετά και την πολύ καλή του παρουσία κόντρα στον Άρη. Παράλληλα οι Μανωλάς, Μπα έμειναν εκτός λόγω τραυματισμού. Επίσης ο Σισέ είναι στον πάγκο, αλλά μόλις αποθεραπεύτηκε. Επίσης θέση στο αρχικό σχήμα βρήκε ξανά ο Ρόνι Λόπες.

Στην αντίπερα όχθη ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς επέλεξε τον σχηματισμό 5-4-1 . Ο Κουρμπέλης ήταν το νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα, που έπαιξε σαν αριστερός στόπερ, πλάι στους Σένκεφελντ, Σάρλια.  Στο κέντρο ο Βιγιαφάνιες είχε ρόλο στο δημιουργικό κομμάτι και ο Αλεξανδρόπουλος με περισσότερα αμυντικά καθήκοντα. Επίσης ο Ιωαννίδης ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Δύο γρήγορες ευκαιρίες

Ο Ολυμπιακός θέλησε να πάει σε γρήγορο παιχνίδι και πίεση ψηλά από το πρώτο λεπτό. Η κυκλοφορία της μπάλας ήταν καλή με την πρώτη απειλή να ήρθε στο 7′. Ο Ρόνι Λόπες εκτέλεσε κόρνερ με τον Παπασταθόπουλο να παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Και στο 9′ ο Αγκιμπού Καμαρά, μετά από λάθος διώξιμο του Μπρινιόλι, πήρε την μπάλα έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Γκολ ο Παλάσιος κόντρα στην ροή

Κι ενώ συνέβαιναν όλα αυτά ο Παναθηναϊκός βρήκε γκολ. Στο 10′ ο Παλάσιος πήρε την μπάλα από δεξιά, πέρασε τον Αβραάμ και με σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Βατσλίκ. Γκολ που ανέβασε το ηθικό των πρασίνων καθώς στο 15′ έχασαν ευκαιρία. Ξανά από δεξιά ο Παλάσιος έκανε διαγώνιο σουτ και ο Βατλίκ απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια. Στο 24’΄οι φιλοξενούμενοι πήραν φάουλ σε εξαιρετική θέση, κοντά στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά το σπατάλησε ο Αϊτόρ. Λίγο νωρίτερα, στο 23′ ο Ιωαννίδης έγινε αλλαγή με τον Καρλίτος, λόγω τραυματισμού.

Η μεγάλη φάση του Γκάρι Ροντρίγκες

Μετά από αυτό το 10λεπτο, ο Ολυμπιακός πήρε ξανά μέτρα στο παιχνίδι. Στο 32′ ο Γκάρι Ροντρίγκες σούταρε και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 36′ μετά από κόρνερ του Ρόνι Λόπες, ο Σωκράτης έπιασε κεφαλιά και ο Μπρινιόλι μπλόκαρε με δυσκολία.

Η πίεση των Πειραιωτών συνεχίστηκε με τους Μαντί Καμαρά, Εμβιλά να κυκλοφορούν ωραία την μπάλα στο κέντρο. Στο 44’ο Ρόνι Λόπες βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, μέσα δεξιά, έκανε το σουτ αλλά μπλόκαρε ο Μπρινιόλι. Για να έρθει το 45’+1 όπου ο Γκάρι Ροντρίγκες, άδεισε εντυπωσιακά τον Κώτσιρα και μόνος του μέσα στη μεγάλη περιοχή έκανε το σκαστό σουτ με τον Μπρινιόλι να κάνει μια σπουδαία επέμβαση.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Αλλαγές στο ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τόσο ο Μαρτίνς, όσο και ο Γιοβάνοβιτς έκαναν τις κινήσεις τους. Ο Πορτογάλος τεχνικός έριξε στο ματς τους Σισέ, Τικίνιο κι έβγαλε τους Αβραάμ, Αγκ. Καμαρά. Λογικές και οι δύο, αφού ο Αβραάμ είχε πολλά θέματα από αριστερά που έπαιζε με την ταχύτητα της δεξιάς πτέρυγας των πρασίνων. Παράλληλα ο Αγκιμπού δεν μπήκε στο κλίμα της αναμέτρησης.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, από την δική του πλευρά έβγαλε τον Αλεξανδρόπουλο. Γιατί λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου σε μια διεκδίκηση με τον Λαλά, εκνευρίστηκε και τον έριξε κάτω. Γλίτωσε από μια δεύτερη κίτρινη!

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Σένκεφελντ και 0-2

Πριν προλάβει να ανέβει ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έβαλε και δεύτερο γκολ. Στο 54′ ο Αϊτόρ  εκτέλεσε κόρνερ και ο Σένκεφελντ στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Σωκράτη και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Η διακοπή και το γκολ με το στήθος του Τικίνιο

Το ματς είχε μια διακοπή από το 66′ και για περίπου 6 λεπτά. Καθώς άναψαν καπνογόνα οι οργανωμένοι στη Θύρα 7 και δεν υπήρχε καλή ορατότητα. Εκείνη τη στιγμή υπήρξαν και αποδοκιμασίες προς τους ερυθρόλευκους για την εικόνα που είχαν.

Με την επανέναρξη του αγώνα και στο 71′ μετά από κόρνερ του Ρόνι Λόπες, κεφαλιά – πάσα του Ελ Αραμπί, ο Τικίνιο σκόραρε με το στήθος.

Μετά από εκεί ο Ολυμπιακός πάλεψε για να μπορέσει να βάλει ένα δεύτερο γκολ, αλλά δεν του βγήκε. Ο Παναθηναϊκός με την 5άδα στην άμυνα απορρόφησε την πίεση.

Πατήστε ΕΔΩ να δείτε τις καλύτερες φάσεις.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 71′ Τικίνιο – 10′ Παλάσιος, 54΄Κουρμπέλης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 26′ Αβραάμ, 30′ Παπασταθόπουλος – 28′ Αλεξανδρόπουλος, 89′ Σάρλια, 90’+ Μπρινιόλι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Παλάσιος με το γκολ που έβαλε στο 10ο λεπτό και κόντρα στην ροή του αγώνα, τα έφερε όλα τούμπα. Σταμάτησε την ορμή του Ολυμπιακού, έδωσε ψυχολογικό πλεονέκτημα στους συμπαίκτες του και γενικά, όσο έμεινε στο ματς ήταν άκρως απειλητικός.

UP:  Πολύ καλή η παρουσία του Δημήτρη Κουρμπέλη στην άμυνα και σαν αριστερός στόπερ. Για να μπορέσει να ακυρώσει την αριστερή πλευρά του Ολυμπιακού και τον Ρόνι Λόπες.

DOWN: Μεγάλο λάθος του Πέδρο Μαρτίνς να βάλει αριστερό στόπερ τον Αβραάμ. Δέχθηκε πολλές φάσεις από την ταχύτατη δεξιά πτέρυγα του Παναθηναϊκού και ειδικά από τον Παλάσιος.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος (46′ Σισέ), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (79′ Κανέ), Μάντι Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά (46′ Τικίνιο), Ρόνι Λόπες (79′ Μασούρας), Γκάρι Ροντρίγκες (64′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Σάντσες, Κουρμπέλης (78′ Χουάνκαρ), Αλεξανδρόπουλος (46′ Πέρεθ), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (63΄Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος  (63΄Βιτάλ), Ιωαννίδης (23′ Καρλίτος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-2: Τεράστιο διπλό μετά από 8 χρόνια, ευρώ-κυρίαρχος, απειλεί και ΠΑΟΚ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.