Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Δύο γκολ στο Φάληρο οκτώ χρόνια μετά – Αυτό ήταν το τελευταίο ματς

«Πράσινα» τα πρώτα δύο γκολ στο ντέρμπι Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: «Πράσινο» είναι μέχρι στιγμής το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής των  πλέι οφ της Super League Interwetten.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς προηγείται 2-1, με τα δικά της γκολ να έχουν σημειωθεί από Σεμπαστιάν Παλάσιος και Μπαρτ Σένκεφελντ.

Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη φορά από τη σεζόν 2013-14 που ο Παναθηναϊκός σημείωσε δύο γκολ στο Φάληρο.

Τότε, συγκεκριμένα στις 2 Μαρτίου 2014, οι «πράσινοι» είχαν επιβληθεί 3-0.

Ακολούθησαν 10 ντέρμπι, στα οποία ο Παναθηναϊκός είτε δεν σκόραρε είτε έβαλε μόνο ένα γκολ.

Τη σεζόν 2014-15, δεν βρήκε δίχτυα (1-0 με σκόρερ τον Αυλωνίτη οι γηπεδούχοι).

Την επόμενη περίοδο, ο Μάρκους Μπεργκ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, όμως, τα επόμενα τρία γκολ της αναμέτρησης ήταν «ερυθρόλευκα».

Λίγους μήνες αργότερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0, ενώ τη σεζόν 2017-18 ο Αντονί Μουνιέ σκόραρε με πέναλτι στο 87′, διαμορφώνοντας το 1-1.

Τρομερό, αλλά μοναδικό ήταν το γκολ του Έργκους Κάτσε στο 61ο λεπτό του ντέρμπι της περιόδου 2018-19, όταν ο Αμπού Σισέ ισοφάρισε στο 90+4′ κι έσωσε τον βαθμό για τον Ολυμπιακό.

Ακολούθησαν τρεις «καθαρές» νίκες για την ομάδα του Πειραιά (1-0, 3-0, 1-0), προτού ο Φεντερίκο Μακέντα βρει δίχτυα στο ματς των περυσινών πλέι οφ (3-1 με ανατροπή οι γηπεδούχοι).

Τέλος, το ματς του α’ γύρου έληξε χωρίς σκόρερ και νικητή, με τον Παναθηναϊκό να είναι ακίνδυνος στο μεγαλύτερο διάστημα.

Οι συνθέσεις του ντέρμπι της 2ας Μαρτίου 2014:

Ολυμπιακός (Μίτσελ Γκονθάλεθ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Μαρκάνο (46′ Παπαδόπουλος), Χολέμπας, Μανιάτης, Εντινγκά, Ολαϊτάν (35′ Βαλντές), Πέρες, Ντομίνγκες, Κάμπελ.

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Σίλντεφελντ, Νάνο, Λαγός (90′ Μαρινάκης), Πράνιτς, Ατζαγκούν (86′ Καρέλης), Ζέκα, Αμπέντ, Μπεργκ (76′ Πέτριτς).

Δείτε το τελευταίο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός που το «τριφύλλι» πανηγύρισε τουλάχιστον δύο φορές στο Φάληρο:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Δύο γκολ στο Φάληρο οκτώ χρόνια μετά – Αυτό ήταν το τελευταίο ματς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.