«Λευκή» ισοπαλία στο επεισοδιακό Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός – Κερδισμένη η ΑΕΚ

Διαβάστε πώς εξελίχθηκε το ντέρμπι Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το ντέρμπι Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός για την 24η αγωνιστική της Super League, αποτέλεσμα που ικανοποιεί την ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τις περισσότερες ευκαιρίες για τη νίκη και βρήκαν δίχτυα στο 89′ με τον Μάριο Βρουσάι, όμως, γκολ δεν υπήρξε, αφού είχε προηγηθεί οφσάιντ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Ολυμπιακού, με τον διαιτητή Ζοάο Πινέιρο να βγάζει κίτρινη κάρτα στον Βαγγέλη Μαρινάκη που είχε βρεθεί στη γραμμή του αγωνιστικού χώρου.

Η ομάδα του Μίτσελ ολοκλήρωσε το ντέρμπι με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στο 90+9′, σε ένα σημείο που φάνηκε προς στιγμήν να εκνευρίζεται πολύ με τον συμπαίκτη του Χουάνγκ Ίνμπομ, ο οποίος του έκανε σύσταση να βγει γρήγορα για να μην χαθεί επιπλέον χρόνος.

ALERT! ΗΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΔΩΡΑ!

Στο +2 από την ΑΕΚ (έχει ματς λιγότερο) ο Παναθηναϊκός, στο -5 από τον «αιώνιο» αντίπαλό του ο Ολυμπιακός, ο οποίος δεν κατάφερε να τον νικήσει σε έκτη σερί μονομαχία.

H εικόνα του ντέρμπι Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

Ο Ολυμπιακός άσκησε πίεση ψηλά και μόλις στο 4ο λεπτό λίγο έλειψε να δικαιωθεί, όταν ο Σεντρίκ Μπακαμπού έκλεψε την μπάλα από τον Ζβόνιμιρ Σάρλια, σούταρε και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τις ευκαιρίες στο 13′, έπειτα από μπαλιά-τρύπα του Ντάνιελ Μαντσίνι και διαγώνιο πλασέ του Σεμπαστιάν Παλάσιος που πέρασε άουτ.

Η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 34ο λεπτό, όταν από κεφαλιά του Γιαν Εμβιλά, ο αμαρκάριστος Σέρτζι Κανός πλάσαρε και η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αλμπέρτο Μπρινιόλι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλο ποσοστό κατοχής, οι γηπεδούχοι τις τελικές (4-1) και… κανείς το σκορ στο α’ ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός άσκησε πίεση στο ξεκίνημα του β’ μέρους και στο 52′ έχασε καλή ευκαιρία με τον Κανός, ο οποίος σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τους Γιάννη Κώτσιρα-Άντραζ Σπόραρ αντί των Γιώργου Βαγιαννίδη-Φώτη Ιωαννίδη, ενώ ο Μίτσελ τους Γιώργο Μασούρα-Γιουσέφ Ελ Αραμπί αντί των Πεπ Μπιέλ-Σεντρίκ Μπακαμπού.

Λίγο αργότερα, ο Άνταμ Τσέριν πέρασε στη θέση του τραυματία Δημήτρη Κουρμπέλη και ο Τιμοτέους Πούχατς σε εκείνη του Χουάνκαρ.

Ακολούθησαν πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, με πρωταγωνιστές τους Παπασταθόπουλο, Τσέριν, Σπόραρ και Κανός.

Ο Μίτσελ έριξε στη μάχη τους Ματιέ Βαλμπουενά και Ραμόν αντί των Κώστα Φορτούνη και Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ, με το ρολόι να δείχνει το 81ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα στο 89′ με τον νεοεισελθόντα Μάριο Βρουσάι, όμως, γκολ δεν υπήρξε, αφού είχε προηγηθεί οφσάιντ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Ολυμπιακού, ο οποίος τελείωσε το ντέρμπι με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στο 90+9′.

Το ματς θύμισε εκείνο του α’ γύρου, υπό την έννοια ότι ολοκληρώθηκε με μεγάλη καθυστέρηση – συγκεκριμένα απόψε ο Πινέιρο σφύριξε για τελευταία φορά στο 90+14′.

Οι συνθέσεις του ντέρμπι Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπα, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ (81′ Ραμόν), Χουάνγκ, Εμβιλά, Μπιέλ (68′ Μασούρας), Κανός (88′ Βρουσάι), Φορτούνης (81′ Βαλμπουενά), Μπακαμπού (68′ Ελ Αραμπί).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (61′ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (73′ Πούχατς), Πέρεθ, Κουρμπέλης (73′ Τσέριν), Παλάσιος, Μαντσίνι, Μπερνάρ (88′ Τσόκαϊ), Ιωαννίδης (60′ Σπόραρ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Λευκή» ισοπαλία στο επεισοδιακό Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός – Κερδισμένη η ΑΕΚ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.