Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 2-0: «Πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά»!

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν αυτό που ήθελαν στην τελευταία αναμέτρηση της κανονικής διάρκειας...

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 2-0: Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει αυτό που ήθελε απέναντι στον Παναιτωλικό στην 26η αγωνιστική. Στο τελευταίο ματς της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Super League 1.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 2-0 και μάλιστα αύξησαν τη διαφορά τους από τον δεύτερο ΠΑΟΚ! Μετά την «γκέλα» του ΠΑΟΚ στην Ξάνθη και την ισοπαλία με 1-1.

Οπότε η διαφορά των Πειραιωτών είναι τώρα στους 7 ενόψει των πλέι οφ.

Για αυτό και ο κόσμος στο Καραϊσκάκη με τη λήξη της αναμέτρησης φώναξε «πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά»!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Χτύπησε στο κεφάλι ο Σα! (vid)

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Δύο ακυρωθέν γκολ, τραυματισμό, διαμαρτυρίες

Ένα ημίχρονο το οποίο τα είχε όλα, έγινε στο Καραϊσκάκη ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναιτωλικό. Φυσικά το μόνο που δεν είχε ήταν η ουσία, δηλαδή το γκολ.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές, αλλά και τα δύο γκολ ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Και στα δύο σκόρερ ήταν ο Ελ Αραμπί, όμως στο πρώτο είχε σηκωθεί η σημαία του βοηθού Καρσιώτη. Και στο δεύτερο ακυρώθηκε το γκολ από το VAR.

Το πρώτο γκολ μπήκε στο 5ο λεπτό, ενώ το δεύτερο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα, με τον Παναιτωλικό να είναι λίγες οι φορές που κατάφερε να φτάσει στην περιοχή των Πειραιωτών.

Το παιχνίδι όμως απέκτησε αρκετή ένταση από το 29ο λεπτό και μετά. «Χάλασε» κιόλας και το μυαλό των γηπεδούχων, καθώς ασχολήθηκαν αρκετά με διαμαρτυρίες στον διαιτητή Τσαγκαράκη.

Αφορμή στάθηκε το φάουλ που έγινε του Μουνιέ στον Σα. Ο παίκτης του Παναιτωλικού βρήκε τον τερματοφύλακα των «ερυθρόλευκων» με το πόδι στο κεφάλι. Μάλιστα ο Πορτογάλος γκολκίπερ μάτωσε και για αυτό του τοποθετήθηκε επίδεσμος.

Οι Πειραιώτες ζήτησαν την κόκκινη κάρτα, αλλά δόθηκε η κίτρινη από τον Τσαγκαράκη.

Και στη συνέχεια υπήρξαν διαμαρτυρίες τόσο για το γκολ που ακυρώθηκε, όσο και για τα 6 λεπτά καθυστερήσεις. Με τους γηπεδούχους να ζητούν περισσότερα.

Βαλμπουενά, ξανά!

Ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά του έλειπε η ουσία. Για αυτό και στο 55′ ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να βάλει τον Βαλμπουενά στο ματς.

Ο Γάλλος μπήκε στο παιχνίδι στο 55′ και πέντε λεπτά μετά έγινε το γκολ!

Σέντρα του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Μασούρα και 1-0 στον αγώνα, με τον εξτρέμ των «ερυθρόλευκων» να ξεσπά στον πανηγυρισμό του.

Στη συνέχεια τα πάντα ήταν πιο εύκολα για τους Πειραιώτες. Έφυγε το άγχος, ενώ ο Παναιτωλικός ενώ θα περίμενε κανείς να ανοίξει για να κυνηγήσει το γκολ, δεν το έκανε.

Παρόλα αυτά όμως ο Ολυμπιακός βρήκε το δεύτερο γκολ. Στις καθυστερήσεις του ματς ο Καμαρά «άνοιξε» στα δεξιά για τον Βαλμπουενά. Ο Γάλλος έστρωσε στον Μπουχαλάκη και ο μέσος των Πειραιωτών με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0! Και ο Βαλμπουενά έδωσε δεύτερη ασίστ στο ματς!

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Γιώργος Μασούρας ήταν αυτός ο οποίος έκρινε τον αγώνα στο Καραϊσκάκη. Σημείωσε το γκολ της νίκης και εκτός αυτού αποτελούσε και μία μόνιμη απειλή για την άμυνα των φιλοξενούμενων. Ξέσπασε μάλιστα στο γκολ που έβαλε, καθώς το έψαχνε καιρό.

UP: Μόλις πέντε λεπτά χρειάστηκε ο Ματιέ Βαλμπουενά για να δώσει την ασίστ του στο ματς. Μπήκε στο 55′ και στο 60′ έδωσε το γκολ στον Μασούρα!

DOWN: Δεν έκανε καλό παιχνίδι ο Μαρτιάλ. Ήταν αρκετές οι φορές που δεν κατάφερε να ακολουθήσει τους παίκτες του Ολυμπιακού στην άμυνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πολλά τα παράπονα των γηπεδούχων για τον διαιτητή από τα Χανιά, Τσαγκαράκη. Μία από τις φάσεις είναι για την κόκκινη κάρτα στον Μουνιέ, στο χτύπημά του πάνω στον Σα. Αλλά και για το πέναλτι που ζήτησαν στο 73′ του Μαρτιάλ στον Χασάν.

ΓΚΟΛ: 60′ Μασούρας, 90+3′ Μπουχαλάκης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 23′ Μπα, 83′ Σισέ – 31′ Μουνιέ, 61′ Μάρτιν, 66′ Μαλής, 76′ Ντάλσιο, 82′ Μαρσιάλ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μπα (67′ λ.τρ. Σισέ), Γκασπάρ, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Ραντζέλοβιτς (55′ Βαλμπουενά), Χασάν, Ελ Αραμπί (90′ Λοβέρα).

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Κνετ (46′ Φερνάντεζ), Μάρτιν, Μαρσιάλ, Μαλής, Σιεστέντ, Ντάλσιο, Ταχάρ (75′ Μιμίτο), Μουνιέ (90′ Καββαδίας), Άλβαρες, Ντίας, Ντάουντα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 2-0: «Πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά»!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.