Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 2-0: Το γαλλικό κλειδί τα ξεκλειδώνει όλα…

Νίκη των «ερυθρόλευκων» στο Καραϊσκάκη...

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 2-0: Δεν ήρθε τόσο εύκολα η νίκη για τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη, αλλά η ουσία είναι πως έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 2-0: Οι «ερυθρόλευκοι» λίγες ημέρες πριν τη ρεβάνς που έχουν με την Ομόνοια στην Κύπρο, πήραν το τρίποντο στο Καραϊσκάκη. Έχουν κάνει το δύο στα δύο στη Super League 1 και τώρα έχουν το ματς με την Ομόνοια για να περάσουν στους ομίλους του Champions League.

Στο ματς με τον Παναιτωλικό ο Πέδρο Μαρτίνς θέλησε να κάνει την έκπληξη στην ενδεκάδα του. Έδωσε θέση βασικού στους Μπρούνο και Κάιπερς στα δεξιά της άμυνας και επίθεση αντίστοιχα.

Έπαιξε με ένα σύστημα 4-4-2, το οποίο όμως από άποψη κυκλοφορίας δεν του βγήκε.

Για αυτό και στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε μέσα τον Βαλμπουενά, ο οποίος «ξεκλείδωσε» τον Ολυμπιακό στην επίθεση και την άμυνα του Παναιτωλικού…

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Δεν είχε κυκλοφορία

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ναι μεν είχε την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας, ωστόσο του έλειπε η δημιουργία.

Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν τους φιλοξενούμενους και δημιούργησαν κάποιες καλές καταστάσεις, αλλά στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου. Μάλιστα ο Παναιτωλικός ήταν αυτός ο οποίος είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα.

Όταν στο 14′ ο Ματσόλα μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Μάζουρεκ ο οποίος από κοντά έκανε το πλασέ και ο Σα έδιωξε σε κόρνερ!

Στο 40ο λεπτό ο Ολυμπιακός απείλησε ουσιαστικά την εστία του Κνετ. Όταν ο Ελ Αραμπί έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά το σουτ του Μασούρα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τρία λεπτά ίδιοι πρωταγωνιστές, αλλά με διαφορετικούς ρόλους.

Σέντρα του Μασούρα από τα δεξιά, κεφαλιά από τον Ελ Αραμπί με τον Κνετ να διώχνει πάνω στη γραμμή σε κόρνερ! Το κόρνερ εκτελέστηκε, έφτασε η μπάλα στον Χολέμπας ο οποίος κοντρόλαρε έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Αυτές ήταν και οι καλύτερες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου.

Μπήκε ο Βαλμπουενά και το ξεκλείδωσε!

Ο Πέδρο Μαρτίνς με την έναρξη του δευτέρου  ημιχρόνου έβαλε τον Βαλμπουενά στο ματς αντί του Κάιπερς. Η είσοδος του Γάλλου αμέσως έδωσε άλλον αέρα στην επίθεση των «ερυθρόλευκων».

Φάνηκε αμέσως η διαφορά στην ομάδα του Πειραιά.

Μόλις στο 48′, ο Βαλμπουενά άνοιξε ωραία την μπάλα δεξιά στον Ραντζέλοβιτς. Ο Σέρβος έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Ελ Αραμπί με πλασέ άνοιξε το σκορ!

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έλεγχε τον αγώνα, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος και δεν έβαζε δεύτερο γκολ ανέβαζε στροφές και ο Παναιτωλικός. Στο 59′ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Μάζουρεκ, όμως ο παίκτης της ομάδας του Αγρινίου ήταν σε θέση οφσάιντ. Έτσι έμεινε το 1-0 στον αγώνα.

Επίσης στο 73′ ο Μάζουρεκ δεν πρόλαβε για λίγο την μπάλα μετά το κόρνερ του Μεντόζα, για να πλασάρει.

Στο 86′ όμως τα πάντα τελείωσαν.

Ο Χασάν πίεσε στο κέντρο τον Μεντίνα, ο οποίος έχασε την μπάλα. Ο Αιγύπτιος βγήκε τετ α τετ, είδε τον Καφού δίπλα του, έκανε την ασίστ και σε κενή εστία ο μέσος των «ερυθρόλευκων» διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά με το που μπήκε στο ματς έκανε τη διαφορά. Από τα δικά του πόδια ξεκίνησε η φάση του πρώτου γκολ των «ερυθρόλευκων» και έδειξε για μία ακόμη  φορά ότι με μία του ενέργεια μπορεί να αλλάξει τη ροή ενός αγώνας.

UP: Ο σκόρερ του πρώτου γκολ Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός σκοράρει για δεύτερο σερί ματς, μετά και απ’ αυτό με την Ομόνοια και δείχνει πλέον ότι βρήκε και πάλι την επαφή του με τα αντίπαλα δίχτυα.

DOWN: Ο Παναιτωλικός και στο 1-0 του Ολυμπιακού προσπάθησε να ψάξει το γκολ για κάτι καλύτερο. Αλλά ο Μεντίνα, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 65′, με το λάθος που έκανε στο κέντρο χάρισε στον Ολυμπιακό το δεύτερο γκολ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν υπήρξε κάποια δύσκολη φάση για τον Σιδηρόπουλο και είχε ένα ήσυχο βράδυ.

ΓΚΟΛ: 48′ Ελ Αραμπί, 88′ Καφού

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Σισέ – 26′ Ματσόλα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Μπρούνο, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά (61′ Φορτούνης), Καμαρά, Μασούρας (65′ Μπουχαλάκης), Κάιπερς (46′ Βαλμπουενά), Ραντζέλοβιτς (77′ Ραφίνια), Ελ Αραμπί (70′ Χασάν).

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Κνετ, Βάντερσον (65′ Μεντίνα), Καρασαλίδης, Τσιγγάρας (65′ Αριγίμπι), Μάζουρεκ, Ματσόλα (78′ Βέργος), Ντάλσιο, Ντίαζ (78′ Μεντόσα), Τζανακάκης, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος (78′ Ταχάρ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 2-0: Το γαλλικό κλειδί τα ξεκλειδώνει όλα…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.