Ολυμπιακός-Πανιώνιος 4-0: «Ερυθρόλευκος οδοστρωτήρας»!

Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Πανιώνιο με 4-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τη 19η αγωνιστική της Super League.

Μέσα σε διάστημα 18 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, από το 68′ μέχρι το 86′, ο Ολυμπιακός πέτυχε 4 γκολ, φτάνοντας τις 6 συνεχόμενες νίκες στο Πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μία ακόμα «γεμάτη» εμφάνιση, με 22 τελικές προσπάθειες στο ματς έναντι 5 του Πανιωνίου, και μείωσαν τη διαφορά από την κορυφή της Super League στους 5 βαθμούς, περιμένοντας, πλέον, το παιχνίδι ΑΕΚ-ΠΑΟΚ (3/2).

Δείτε το LIVE του αγώνα

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά από την αρχή, παίζοντας με σύστημα 4-4-2 (σ.σ.: για πρώτη φορά κατά τη φετινή αγωνιστική περίοδο) και τους Γκερέρο και Χασάν στην επίθεση, αλλά μετά το 15ο λεπτό αύξησε την ένταση στο παιχνίδι του. Ο Πανιώνιος ήταν εκείνος που είχε πρώτος τη μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση για να σκοράρει, αλλά ο Σα «νίκησε» τον Ουμάρ Καμαρά, αποκρούοντας τετ α τετ, στο 10′, μετά την μακρινή μπαλιά του Ντομίνγκες και την αδυναμία του Βούκοβιτς να απομακρύνει την μπάλα.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρήκαν γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αν και είχαν 10 τελικές προσπάθειες σε αυτό το διάστημα. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ανέβασαν ακόμα περισσότερο την πίεση και τον αγωνιστικό ρυθμό τους, και η λύτρωση ήρθε στο 68′. Ο Νάτχο έδωσε στον Ποντένσε, αυτός στον Τοροσίδη, ο οποίος έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Χασάν με δεξί πλασέ στην κίνηση, μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ (1-0).

Από εκεί και πέρα, το ματς ήταν μία τυπική διαδικασία και ο Ολυμπιακός πέτυχε ακόμα 3 γκολ. Στο 75′, ο Κούτρης σέντραρε από δεξιά με το αριστερό και ο Γκερέρο με κεφαλιά-«ψαράκι» στο πρώτο δοκάρι έκανε το 2-0, ενώ στο 79′ ο Χριστοδουλόπουλος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος, καθώς ανατράπηκε από τον Τσιλούλη (78′), «έγραψε» το 3-0, και αφιέρωσε το γκολ στα 21 θύματα, στην τραγωδία της Θύρας 7 (8/2/1981), δείχνοντας και κοιτώντας ψηλά τον ουρανό. Ο Τοροσίδης έκανε και δεύτερη ασίστ στο ματς, με τον Βούκοβιτς να τελειώνει τη φάση, στο 86′, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. 4-0 για τον Ολυμπιακό με τον Γιάγκος Βούκοβιτς! Ο «Τόρο» έκανε γύρισμα από δεξιά και ο Σέρβος στόπερ με υπέροχο γυριστό έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας και τα δίχτυα του Κότνικ.

MVP: Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος είχε διάρκεια στην απόδοσή του και «οργίασε» στο διάστημα που αγωνίστηκε.

UP: Η απόκρουση του Ζοζέ Σα με το αριστερό πόδι, στο ανεπανάληπτο τετ α τετ που είχε ο Ουμάρ Καμαρά (10′), έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Αν ο Πανιώνιος πετύχαινε ένα γκολ νωρίς, η κατάσταση θα γινόταν ακόμα πιο δύσκολη για τον Ολυμπιακό, που «ξεκλείδωσε» την αντίπαλη άμυνα στο 68′.

DOWN: Ο Πανιώνιος δεν χρειαζόταν να κάνει τόσες καθυστερήσεις, προκαλώντας δυσφορία στις εξέδρες. Έπαιξε καλά, αλλά «κατέρρευσε» μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Κωνσταντίνος Κοτσάνης (ΕΠΣ Δράμας) υπέδειξε ένα σωστό πέναλτι, με το σκορ στο 2-0 και το παιχνίδι «τελειωμένο». Νωρίτερα, στο 51′, με το αποτέλεσμα 0-0, δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ των Πειραιωτών στο χέρι του Ντομίνγκες, όταν ο Χριστοδουλόπουλος προσπάθησε να μπει από αριστερά, με τον Βραζιλιάνο στόπερ να χρησιμοποιεί και το χέρι μαζί με το σώμα του.

ΓΚΟΛ: 68′ Χασάν, 75′ Γκερέρο, 79′ πέν. Χριστοδουλόπουλος, 86′ Βούκοβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 57′ Νάτχο, 65′ Βούκοβιτς, 69′ Χριστοδουλόπουλος – 36′ Κόρμπος, 57′ Ουμάρ Καμαρά, 71′ Παπαγεωργίου, 78′ Τσιλούλης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί (14′ Τοροσίδης), Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Μαντί Καμαρά, Νάτχο, Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος (80′ Ντίας), Γκερέρο, Χασάν (83′ Σολδάνο).

Πανιώνιος (Ακ. Μάντζιος): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Κότσιτς, Μακρύλλος, Κόρμπος (55′ Μανθάτης), Σιντί Αλί, Οικονομίδης (80′ Σπιριντόνοβιτς), Τσιλούλης, Ουμάρ Καμαρά (75′ Μίκο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός-Πανιώνιος 4-0: «Ερυθρόλευκος οδοστρωτήρας»!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.