Ολυμπιακός – Πανιώνιος 4-0: Πάει… φουριόζος για Άρσεναλ και Τούμπα!

Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη...

Ολυμπιακός – Πανιώνιος 4-0: Άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη απέναντι στον Πανιώνιο, για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν μία εμφάνιση την οποία ήθελαν ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Έπαιξαν ποδόσφαιρο κυριαρχίας στο πρώτο ημίχρονο και έδειξαν ότι δεν πρόκειται να άφηναν τον Πανιώνιο να κυνηγήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Παίρνοντας τη νίκη με 4-0 κόντρα στον Πανιώνιο και συνεχίζοντας έτσι στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Ενόψει των αγώνων με την Άρσεναλ στο Καραϊσκάκη για τους «32» του Europa League και του ΠΑΟΚ στην Τούμπα για τη Super League 1.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – Πανιώνιος: Οι πρωταθλητές της ζωής (vid)

Ολυμπιακός – Πανιώνιος: Καταιγιστικός!

Από νωρίς ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει απλά τα πράγματα στο ματς με τον Πανιώνιο στο Καραϊσκάκη. Μπήκε στο πρώτο ημίχρονο με σκοπό να τελειώσει το παιχνίδι και να μη χρειαστεί να αγχωθεί στη συνέχεια.

Χαρακτηριστικό το γεγονός πως στο 24′ το ματς ήταν στο 4-0 για τους «ερυθρόλευκους»!

Μόλις στο 4′ ο Χασάν ήταν αυτός ο οποίος έκανε το 1-0. Σέντρα του Βαλμπουενά από τα δεξιά, ο Αιγύπτιος κοντρόλαρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Άλλη μία συνεργασία του Χασάν με τον Βαλμπουενά.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Κότνικ και ο Ελ Αραμπί από κοντά έκανε το 2-0.

Το 3-0 δεν άργησε να έρθει, αφού στο 9′ ο Φορτούνης μετά από ωραία ατομική προσπάθεια από τ’ αριστερά, πλάσαρε μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 24′ έγινε και το 4-0 από νέο λάθος των φιλοξενούμενων. Συγκεκριμένα, ο Ρέτσος έκανε λάθος γύρισμα στον Κότνικ. Ο Ελ Αραμπί μπήκε στη φάση και έκλεψε την μπάλα, πέρασε τον Κότνικ και πλάσαρε για το 4-0.

Ο Πανιώνιος στη συνέχεια προσπάθησε να απειλήσει με τον Τσιλούλη, χωρίς όμως να βρίσκει τον επιθυμητό στόχο.

Όσον αφορά τον Ολυμπιακό, είχε δοκάρι στο 41′. Σε προσπάθεια του Ελ Αραμπί.

Έριξε ρυθμό, σκέφτηκε και την Άρσεναλ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Πανιώνιος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο μέρος. Λογικό όμως από τη μία πλευρά, αφού έχει η ομάδα ματς με την Άρσεναλ την προσεχή Πέμπτη.

Εξάλλου και ο Πέδρο Μαρτίνς έδειξε πως άρχισε να σκέφτεται το παιχνίδι αυτό με τους Άγγλους. Από τη στιγμή που στο ημίχρονο έβγαλε τον Βαλμπουενά και οι επόμενες αλλαγές του έγιναν νωρίς και αντικατέστησε τους Καμαρά, Ελ Αραμπί. Σκεπτόμενος το ματς με την Άρσεναλ.

Συνέχισε ο Ολυμπιακός να είναι κυρίαρχος του ματς, δημιούργησε και πάλι τις ευκαιρίες του για γκολ, χωρίς όμως να σημειώνει κάποιο πέμπτο γκολ. Όπως και ο Πανιώνιος από την πλευρά του είχε τις ευκαιρίες, αλλά έμεινε στο μηδέν.

Έτσι έμεινε το 4-0 και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία εύκολη νίκη απέναντι στον Πανιώνιο. Μία ομάδα η οποία στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος του είχε «κόψει» δύο βαθμούς με το ισόπαλο 1-1 στη Νέα Σμύρνη.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Κώστας Φορτούνης δείχνει συνεχώς ότι ανεβάζει ρυθμό και θυμίζει τον καλό Φορτούνη της περσινής περιόδου. Έκανε τα γνωστά του… σλάλομ στο ματς, ταλαιπώρησε τους αμυντικούς του Πανιωνίου και έβαλε ένα ωραίο γκολ.

UP: Ναι μεν ο Ελ Αραμπί σκόραρε δύο φορές, αλλά και τα δύο γκολ ήταν από λάθη του Πανιωνίου. Από την άλλη ο Χασάν για τρίτο σερί ματς βρήκε δίχτυα και μάλιστα σε συνεργασία, ξανά, με τον Βαλμπουενά.

DOWN: Γενικά η άμυνα του Πανιωνίου βρέθηκε σε κακή ημέρα. Πολλά τα λάθη και τα δύο γκολ του Ολυμπιακού προήλθαν από αμυντικά λάθη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ένα ήρεμο ματς για τον Αριστείδη Βάτσιο. Δεν χρειάστηκε να παρέμβει στο ματς και να έχει κάποια δύσκολη φάση.

ΓΚΟΛ: 4′ Χασάν, 6′ Ελ Αραμπί, 9′ Φορτούνης, 24′ Ελ Αραμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 74′ Σαραμαντάς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραντζέλοβιτς, Μπα, Σισέ, Γκασπάρ, Καμαρά (62′ Καφού), Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (46′ Παπαδόπουλος), Φορτούνης, Ελ Αραμπί (56′ Χριστοδουλόπουλος), Χασάν.

Πανιώνιος (Ν. Παπαβασιλείου): Κότνικ, Σαραμαντάς, Κόρμπος (46′ Μίκο), Καμαρά, Σταυρόπουλος, Ρέντζας, Παπαγεωργίου, Τσιλούλης, Γρίβας (46′ Εμμανουηλίδης), Ρέτσος (76′ Σίντι Άλι), Αραμπουλί.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Πανιώνιος 4-0: Πάει… φουριόζος για Άρσεναλ και Τούμπα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.