Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 0-1: Του «έσπασε» το αήττητο κρατάει και τη 2η θέση!

Σημαντική νίκη για τον ΠΑΟΚ...

Έξι φορές συναντήθηκαν αυτή την αγωνιστική περίοδο Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ θα ήταν η χειρότερη απ’ όλες, τα πάντα άλλαξαν στο τέλος του ματς! Τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σκοράρει στο παιχνίδι και έγινε… ροντέο το παιχνίδι!

Τα πάντα φαινόντουσαν ότι θα είχαμε μία «λευκή» ισοπαλία, αλλά στο τέλος το ματς είχε… εκπλήξεις.

Ο ΠΑΟΚ σκόραρε και ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε έντονα για την ακύρωση γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ κρατάει στα χέρια του τη δεύτερη θέση των πλέι οφ, η οποία οδηγεί στο Champions League. Όπως παράλληλα «έσπασε» και το αήττητο σερί που «έτρεχαν» οι Πειραιώτες.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Όπως στο Κύπελλο…

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης κύλησε όπως ακριβώς ήταν το πρώτο μέρος της προηγούμενης μεταξύ τους αναμέτρησης στο Καραϊσκάκη, για το Κύπελλο. Με τον ΠΑΟΚ να έχει μία τακτική να περιμένει τον Ολυμπιακό.

Και από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» να έχουν την μπάλα στα πόδια τους και να προσπαθούν να βρουν κενά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατά και προσπάθησε να τρέξει και να κάνει κάτι καλό. Αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του ματς. Κράτησε την μπάλα περισσότερο στα πόδια του και άρχισε να κυνηγάει κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στο 14′ ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή, όταν ο Ροντρίγκο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μπίσεσβαρ έκανε το σουτ στην κίνηση. Αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Όταν στο 32′ ο Βαλμπουενά «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ, πήρε την κεφαλιά ο Σεμέδο και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι!

Δεν υπήρξε άλλη τέτοια μεγάλη στιγμή και οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου…

«Χτύπησε» στο τέλος!

Το ματς φαινόταν ότι θα πήγαινε στο 0-0. Και μάλιστα… σβηστά, αφού στο δεύτερο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν πλησίασε αρκετά στο γκολ. Το παιχνίδι δεν ήταν καλό.

Με τον ΠΑΟΚ να μην «ανοίγεται» και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να βρει διαδρόμους για να απειλήσει.

Έτσι κύλησε και το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Μέχρι που ο Αμπέλ Φερέιρα έβαλε τον Στοχ αντί του Μπίσεσβαρ. Παίκτης ο οποίος ήταν πιο κινητικός και ανέβασε πάνω τον ΠΑΟΚ. Μέχρι που ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, Ροντρίγκο, έκανε την ατομική του ενέργεια από τα δεξιά.

Μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και βρήκε τον Μιχάι, με τον κεντρικό αμυντικό να πιάνει την κεφαλιά και να κάνει το 0-1 στο ματς!

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έδειξε να… ξυπνάει, αλλά δεν ήταν αυτό αρκετό. Έφτασε στην επίτευξη του γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον δεύτερο βοηθό Καρατζίκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το γκολ του ΠΑΟΚ άρχισαν να τρέχουν περισσότερο στο παιχνίδι, αλλά ήταν πλέον αργά…

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο καλύτερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Ροντρίγκο. Ο δεξιός μπακ του ΠΑΟΚ τα πήγε πολύ καλά. Έτρεξε όλη την πλευρά και σε όσες στιγμές χρειάστηκε κέρδισε τις μονομαχίες του από την πλευρά του. Επίσης ήταν και ο παίκτης που έβγαλε την ασίστ στο μοναδικό γκολ του ματς.

UP: Ο Μιχάι μπήκε στο ματς ως αλλαγή στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Βοήθησε σημαντικά την ομάδα του και έκανε τη διαφορά με το γκολ που έβαλε.

DOWN: Ο Άκπομ δεν μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου την ομάδα του. Για αυτό και βγήκε από νωρίς στο ματς, καθώς ο Αμπέλ Φερέιρα τον έκανε αλλαγή στο 58′.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Το παιχνίδι φαινόταν να ήταν ήρεμο. Αλλά στις καθυστερήσεις του ματς η φάση του γκολ του Ολυμπιακού έφερε την ένταση στο ματς. Ο Μανούχος δεν έχει σφυρίξει φάουλ και το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, σε μία φάση αρκετά δύσκολη, την οποία δεν είδε ο ρέφερι στο VAR.

ΓΚΟΛ: 89′ Μιχάι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38′ Ελαμπντελαουί, 50′ Μπουχαλάκης, 71′ Σισέ – 33′ Γιαννούλης, 52′ Μπίσεσβαρ, 85′ Μιχάι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (61′ Φορτούνης), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας (61′ Μπρούνο), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (77′ Χασάν).

ΠΑΟΚ (Α. Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον (46′ Μιχάι), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ (72′ Στοχ), Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί (79′ Εσίτι), Τζόλης (79′ Λημνιός), Άκπομ (58′ Σβιντέρσκι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 0-1: Του «έσπασε» το αήττητο κρατάει και τη 2η θέση!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.