Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1: Η ομορφιά του ποδοσφαίρου…

Ισόπαλο το ντέρμπι των πρωτοπόρων στο Καραϊσκάκη...

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1: Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος και αυτό φάνηκε  και στο Καραϊσκάκη στο ντέρμπι των πρωτοπόρων.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισορροπήσει το ματς στο πρώτο ημίχρονο και να προηγηθεί στον αγώνα. Με τον Ολυμπιακό να «πετάει» έτσι ένα ημίχρονο. Αλλά στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έπαιξαν στο μισό γήπεδο τον ΠΑΟΚ, χωρίς όμως να το εκμεταλλεύονται αυτό.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Έκλεισε τον Βαλμπουενά και βγήκε μπροστά

Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά. Προσπάθησε να απειλήσει με τον Βαλμπουενά ως κύριο εκφραστή των επιθετικών του εμπνεύσεων.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Συγκίνηση στο Καραϊσκάκη (vid)

Ο ΠΑΟΚ αυτό το είδε και κατάφερε να κλείσει μετά το πρώτο τέταρτο τον Γάλλο μέσο.

Από τη στιγμή που περιορίστηκε ο Βαλμπουενά, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το ματς και κατάφερε να βγει μπροστά. Έβαλε την μπάλα κάτω και προσπάθησε να παίξει.

Από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός άρχισε να έχει πρόβλημα στην ανάπτυξή του. Ο Βαλμπουενά κλείστηκε, ο Γκιλιέρμε επίσης και ο Μπουχαλάκης ήταν αυτός ο οποίος αναγκαζόταν μόνο να βγαίνει από το κέντρο να παίρνει την μπάλα από την άμυνα.

Προηγήθηκε από στημένη φάση

Από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι, ξεκίνησε να βγαίνει και στην επίθεση. Έτρεξε, κράτησε μπάλα στα πόδια του και κέρδισε και τα φάουλ που ήθελε γύρω από την περιοχή των γηπεδούχων.

Σε ένα απ’ αυτά μπόρεσε και να προηγηθεί.

Στο 29′ εκτέλεσε το φάουλ ο Μίσιτς, ο Ίγκανσον πήρε την κεφαλιά με τον Σα να διώχνει προσωρινά και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης με πλασέ έκανε το 0-1! Σε μία φάση που ο Σα ίσως θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» τη φάση από την αρχή.

Ο Πέδρο Μαρτίνς είδε ότι ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στην ανάπτυξή του και περισσότερο στα πλάγια. Συγκεκριμένα από την πλευρά του Μασούρα. Για αυτό και έβαλε στο ματς τον Σουντανί αντί του Μασούρα.

Αλλάζοντας παράλληλα και το σύστημά του από 4-2-3-1 σε 4-4-2. Πηγαίνοντας στ’ αριστερά ο Βαλμπουενά και ο Σουντανί δίπλα στον Ελ Αραμπί.

Ανέβηκαν οι «ερυθρόλευκοι» επιθετικά, όμως ο ΠΑΟΚ κράτησε το υπέρ του 0-1. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν ηρεμία στο παιχνίδι τους και να κρατούν την μπάλα στα πόδια. Πηγαίνοντας το ματς έτσι όπως ήθελαν.

Μπήκε δυνατά ισοφάρισε, αλλά κράτησε ο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στον Ολυμπιακό ολοκληρωτικά. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά και έπαιξαν τον ΠΑΟΚ στο μισό γήπεδο.

Αντέδρασαν μετά το κακό πρώτο ημίχρονο και ανάγκασαν τον ΠΑΟΚ να έχει περισσότερο παθητικό ρόλο στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι στο 51′ σε ανατροπή στον Ποντένσε, φάση την οποία όμως ο Ισπανός διαιτητής δεν είδε στο VAR. Συνέχισαν οι Πειραιώτες την πίεσή τους και στο 63′ κέρδισε πέναλτι ο Ποντένσε από τον Λημνιό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά και ισοφάρισε σε 1-1.

Έψαξε η ομάδα του Πειραιά στη συνέχεια ένα δεύτερο γκολ, το οποίο όμως δεν το βρήκε ποτέ. Μάλιστα ο Ζίβκοβιτς έβγαλε μία εξ επαφής φάση στο 79′. Ο Ελ Αραμπί έκανε από κοντά την προβολή και ο Ζίβκοβιτς έδιωξε!

Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη στιγμή του Ολυμπιακού για να κάνει την ανατροπή στο σκορ.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος στην πίεση των «ερυθρόλευκων». Κρέσπο και Ίγκανσον κράτησαν την άμυνα των φιλοξενούμενων. Είχαν απάντηση σε κάθε φάση του Ολυμπιακού και μπόρεσαν να κρατήσουν το 1-1. Σκορ το οποίο κρατάει το αήττητο του ΠΑΟΚ και παράλληλα έφυγε με έναν βαθμό από το Καραϊσκάκη.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Μπορεί να μην σκόραρε αλλά έκανε όλα τα άλλα. Ο λόγος για τον Ντανιέλ Ποντένσε. Ο Πορτογάλος εξτρέμ έτρεξε, απείλησε, μοίρασε την μπάλα και μάρκαρε κιόλας. Παράλληλα ήταν αυτός ο οποίος κέρδισε και το πέναλτι της ισοφάρισης.

UP: Πολύ καλός σε ένα ακόμη ματς ο Μίσιτς του ΠΑΟΚ. Ο μέσος των φιλοξενούμενων έκανε το φάουλ στο γκολ του ΠΑΟΚ, βοήθησε πάρα πολύ στο μαρκάρισμα του Βαλμπουενά και γενικότερα έκοψε αρκετές φάσεις στο κέντρο.

DOWN: Δεν μπόρεσε ο Μασούρας να προσφέρει αυτά που περίμενε ο Πέδρο Μαρτίνς. Για αυτό και ο Πορτογάλος κόουτς αποφάσισε να κάνει αλλαγή στο 41′ τον Έλληνα εξτρέμ και να βάλει στο παιχνίδι τον Σουντανί.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πολλές οι διαμαρτυρίες από πλευράς «ερυθρόλευκων» για τον Ισπανό ρέφερι Ζοσέ Μαρία. Ο Ολυμπιακός εκτός από το πέναλτι που πήρε ζήτησε και στο 51ο λεπτό πέναλτι σε ανατροπή του Ελ Καντουρί στον Ποντένσε. Φάση την οποία δεν είδε ποτέ ο Ισπανός στο VAR.

ΓΚΟΛ: 64′ Βαλμπουενά με πέναλτι – 29′ Ίγκανσον

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 65′ Γκιλιέρμε, 79′ Καμαρά – 21′ Μπίσεσβαρ, 37′ Αουγκούστο, 52′ Μίσιτς, 89′ Πέλκας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Αβραάμ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (61′ Καμαρά), Βαλμπουενά (66′ λ.τρ. Γκερέρο), Μασούρας (41′ Σουντανί), Ποντένσε, Ελ Αραμπί.

ΠΑΟΚ (Α. Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Κρέσπο, Ίγκανσον, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς (66′ Μαουρίτσιο), Λημνιός, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (82′ Πέλκας), Σβιντέρσκι (66′ Άκπομ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1: Η ομορφιά του ποδοσφαίρου…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.