Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Ο «Φαραώ» είναι εδώ και λύτρωσε τους «ερυθρόλευκους»! (vid)

Στις καθυστερήσεις κρίθηκε ο αγώνας στο Καραϊσκάκη, Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη με 1-0...

Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Όπως στον πρώτο γύρο έτσι και στο Καραϊσκάκη, ο ΠΑΣ δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό.

Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Οι «ερυθρόλευκοι» ναι μεν είχαν την κατοχή της μπάλας και κυνήγησαν από νωρίς το γκολ, αλλά ο ΠΑΣ ήταν καλά στημένος στο γήπεδο.

Παρόλα αυτά όμως ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, Αχμέντ Χασάν, ήταν αυτός ο οποίος έκρινε την αναμέτρηση στο Καραϊσκάκη. Σημείωσε το γκολ στις καθυστερήσεις και διαμόρφωσε το τελικό 1-0…

Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα: Τα είχε όλα, εκτός από το γκολ

Η αρχή του αγώνα δεν έδειχνε τι μπορεί να ακολουθήσει. Στα πρώτα λεπτά η μπάλα παιζόταν στο κέντρο, με τον ΠΑΣ να είναι κλειστός και να μην αφήνει αρκετούς διαδρόμους στους «ερυθρόλευκους».

Σχεδόν όμως στο πρώτο τέταρτο του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει ρυθμό. Είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 14′. Όταν ο Βαλμπουενά «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ, ο Σισέ από κοντά πήρε την κεφαλιά, αλλά έδιωξε ο Χουτεσιώτης!

Τρία λεπτά μετά ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη στιγμή για να προηγηθεί.

Εκτέλεση φάουλ από τον Βαλμπουενά, ο Ελ Αραμπί πρόλαβε τον Χουτεσιώτη και έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι! Όμως τη στιγμή της εξόδους του Χουτεσιώτη, βρήκε τον Μαροκινό φορ και ο διαιτητής Διαμαντόπουλος έδειξε τη βούλα του πέναλτι.

Το πέναλτι εκτελέστηκε στο 20ο λεπτό, από τον Βαλμπουενά, αλλά ο Χουτεσιώτης έδιωξε εντυπωσιακά! Επίσης στο επόμενο λεπτό ο Μασούρας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών του ΠΑΣ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αυτό το σχεδόν συνεχόμενο δεκάλεπτο στο οποίο «σφυροκοπούσαν» την άμυνα του ΠΑΣ, χωρίς όμως να φτάνουν στο γκολ.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Αντιθέτως ο ΠΑΣ κατάφερε να έχει την πρώτη του καλή στιγμή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. ο Παμλίδης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει στον Σεμέδο και να καταλήγει ελάχιστα κόρνερ από την εστία του Σα!

Ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε το σκηνικό. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας και πίεσε αρκετά τον ΠΑΣ. Όσο περνούσε ο χρόνος οι φιλοξενούμενοι όλο και κλεινόντουσαν στην εστία τους και έψαχναν τις αντεπιθέσεις ώστε να απειλήσουν.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε αρκετές αλλαγές τόσο σε πρόσωπα όσο και στο σύστημά του, ώστε να «ξεκλειδώσει» την άμυνα του ΠΑΣ. Έβαλε στο ματς ξανά δίδυμο Βαλμπουενά, Φορτούνη, έβαλε τον Χασάν για να παίξει με δύο φορ, ενώ χρησιμοποίησε και τον Βρουσάι ως δεξί μπακ. Έτσι ώστε να γίνει πιο επιθετικός ο Ολυμπιακός και να απειλήσει.

Ήταν πιεστικός ο Ολυμπιακός, αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπόρεσε να έχει τις πολλές φάσεις, αφού ο ΠΑΣ ήταν καλά στημένος στο γήπεδο και είχε απαντήσεις σε όλες τις επιθετικές εμπνεύσεις των γηπεδούχων.

Στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης σκόραραν οι «ερυθρόλευκοι» με τον Ελ Αραμπί, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 79′ είχε μία μεγάλη στιγμή η ομάδα του Πειραιά να ανοίξει το σκορ. Ο Χασάν έστρωσε στον Ελ Αραμπί, ο Μαροκινός βγήκε τετ α τετ αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ!

Από εκεί και πέρα ο ΠΑΣ άρχισε να κερδίζει χρόνο, έπαιρνε τα φάουλ που ήθελε και έβγαινε νικητής και στις μονομαχίες με τους παίκτες του Ολυμπιακού.

Στις καθυστερήσεις όμως «μίλησε» ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, ο «Φαραώ» των Πειραιωτών, ο Αχμέντ Χασάν! Κέρδισε το φάουλ ο Ολυμπιακός στα πλάγια από τα δεξιά λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο Φορτούνης ήταν αυτός ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ.

«Γέμισε» στην περιοχή του ΠΑΣ και ο Χασάν σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους και με το κεφάλι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-0!

Έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι σε έναν καλά στημένο ΠΑΣ Γιάννινα, επιστρέφοντας στις νίκες στη Super League 1.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας δεν γίνεται να μην μπει ο Χασάν ως MVP. Είναι ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον Ολυμπιακό. Μπήκε ως αλλαγή και στις καθυστερήσεις με το κεφάλι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

UP: Μπορεί να βγήκε στο ημίχρονο ως τραυματίας ο Χουτεσιώτης, αλλά ήταν αυτός ο οποίος στο πρώτο μέρος κράτησε τον Ολυμπιακό στο μηδέν. Με αποκορύφωμα την απόκρουσή του στο πέναλτι του Βαλμπουενά.

DOWN: Ο Μπρούμα επέστρεψε στη βασική ενδεκάδα των «ερυθρόλευκων». Όμως ήταν επηρεασμένος από την ίωση που πέρασε και δεν πρόσφερε κάτι στην ομάδα του, για αυτό και έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο διαιτητής Διαμαντόπουλος έδωσε αμέσως το πέναλτι στον Ελ Αραμπί στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε καλή συνεργασία με το VAR στο γκολ του Ολυμπιακού το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

ΓΚΟΛ: 90+4′ Χασάν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 89′ Ρέαμπτσιουκ – 19′ Χουτεσιώτης, 40′ Εραμούσπε, 58′ Πίρσμαν, 80′ Σάλιακας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ  (72′ Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Σεμέδο, Μπουχαλάκης (46′ Καμαρά), Εμβιλά, Βαλμπουενά (82′ Τιάγκο Σίλβα), Μπρούμα (46′ Φορτούνης), Μασούρας (66′ Χασάν), Ελ Αραμπί.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργ. Γιαννίκης): Χουτεσιώτης (46′ λ.τρ. Αθανασίου), Σάλιακας, Κάργας, Καρτάλης (87′ Πανουργιάς), Μπρένερ, Παμλίδης (79′ Νάουμετς), Εραμούσπε, Σιόντης, Λεό, Πίρσμαν, Λιάσος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Ο «Φαραώ» είναι εδώ και λύτρωσε τους «ερυθρόλευκους»! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.