Ολυμπιακός – Βόλος 5-0: Τέσσερα η Τότεναμ, πέντε ο Ολυμπιακός!

Ολυμπιακός – Βόλος 5-0: Πήρε αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Βόλο, μέσα στο Καραϊσκάκη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Μία εμφατική νίκη για να βοηθήσει στο ψυχολογικό κομμάτι, ενόψει Τότεναμ, ενώ έκανε και το τρία στα τρία στη Super League 1. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλά διαστήματα στο ματς και περισσότερο απέδωσαν...

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλά διαστήματα στο ματς και περισσότερο απέδωσαν το ποδόσφαιρο που μας έχουν συνηθίσει μετά το 70′ του αγώνα. Ιδιαίτερα μετά το 2-0 ο Βόλος άνοιξε, καθώς μέχρι το 1-0 έπαιζε αρκετά κλειστά, και αυτό ήταν κάτι που το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον ο Ολυμπιακός.

Ο Πέδρο Μαρτίνς προτίμησε να κάνει αλλαγές στην ενδεκάδα του ενόψει Τότεναμ. Έδωσε φανέλα βασικού στον Κούτρη, αλλά και στους Ραντζέλοβιτς, Καμαρά. Παρόλα αυτά όμως έβαλε τον Βαλμπουενά στο αρχικό σχήμα και ο Γάλλος ήταν, ξανά, ο κορυφαίος των Πειραιωτών.

Ολυμπιακός – Βόλος: Γρήγορο γκολ, αλλά μετά «έπεσε»

Μπήκε δυνατά ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν και πίεσαν σε όλο το γήπεδο τον Βόλο. Έτσι κατάφεραν να σημειώσουν και το γρήγορο γκολ που ήθελαν.

Μόλις στο 12′ ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στην αναμέτρηση. Με τρόπο κλασικό, κόρνερ του Βαλμπουενά, κεφαλιά από τον Γκιλιέρμε και 1-0 από τους Πειραιώτες! Μία φάση την οποία έχουμε δει αρκετές φορές μέχρι τώρα από τους «ερυθρόλευκους».

Από εκεί και πέρα όμως έπεσε ο ρυθμός από τους Πειραιώτες. Είχαν ένα δοκάρι, το οποίο όμως προήλθε από λάθος διώξιμο αμυντικού των φιλοξενούμενων. Φάση η οποία ήταν στο 21′. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 18′ ο Βόλος είχε την πρώτη και μοναδική του ευκαιρία στο παιχνίδι.

Όταν ο Κούτρης στην προσπάθειά του να διώξει ουσιαστικά έστρωσε την μπάλα για τον Μουνίθ, ο οποίος όμως σούταρε άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ο Βόλος όμως στη συνέχεια δεν κατάφερε να κάνει κάτι στο ημίχρονο. Ίσα – ίσα μάλιστα έπαιξε αρκετά δυνατά τον Ολυμπιακό και ο διαιτητής χαρίστηκε αρκετές φορές την κίτρινη κάρτα.

Έτσι όμως οι νεοφώτιστοι κατάφεραν να ρίξουν τον ρυθμό του Ολυμπιακού και έμεινε το 1-0 στο ημίχρονο.

Έγινε το 2-0 και μετά ξέφυγε!

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως το πρώτο. Με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή της μπάλας και να μην αφήνει τον Βόλο να κάνει παιχνίδι. Όσο όμως περνούσε ο χρόνος οι νεοφώτιστοι άρχισαν και πάλι το σκληρό τους παιχνίδι. Κάτι το οποίο αποσυντόνισε, ξανά, τους «ερυθρόλευκους».

Έτσι στο διάστημα από το 50′ μέχρι το 70′ το παιχνίδι είχε έναν άγριο ρυθμό. Αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και αρκετός εκνευρισμός στο γήπεδο.

Παρόλα αυτά όμως στο 72′ έγινε το 2-0 από τον Ελ Αραμπί με προβολή από κοντά. Γκολ το οποίο έκανε τον Βόλο να ανοιχτεί στο γήπεδο και ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε.

Αυτό ήταν! Μετά το 2-0 οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το παιχνίδι τους και ο Βόλος δεν μπορούσε με τίποτα να ακολουθήσει.

Στο 79′ ο Γκερέρο έκανε ωραία προσποίηση μέσα στην περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Γκαραβέλη για το 3-0! Τρία λεπτά μετά ο Ποντένσε κέρδισε το πέναλτι μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, ενώ αποβλήθηκε με κόκκινη και ο Λύρατζης. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά και έγινε το 4-0.

Το τελικό 5-0 ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Σουντανί, μετά από ασίστ του Κούτρη!

Έτσι ήρθε η εμφατική νίκη του Ολυμπιακού με 5-0, ενόψει των αγώνων με Τότεναμ και Παναθηναϊκό Τετάρτη και Κυριακή αντίστοιχα, για Ελλάδα και Ευρώπη.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Premier League: Νίκες για Τότεναμ, Τσέλσι, Γιουνάιτεντ (vds)

MVP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά για μία ακόμη φορά ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού. Ο Γάλλος μέσος δημιούργησε το πρώτο γκολ , είχε συμμετοχή στο δεύτερο, ενώ είχε ευκαιρίες για να χριστεί και ο ίδιος σκόρερ. Κάτι το οποίο όμως το έκανε με το πέναλτι που εκτέλεσε.

UP: Άνοιξε το σκορ μόλις στο 12′ ο Γκιλιέρμε για μία ακόμη φορά με το κεφάλι. Ο Βραζιλιάνος μέσος των «ερυθρόλευκων» ήταν σε καλή βραδιά. Έτρεξε αρκετά και βοήθησε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και όχι μόνο με το γκολ που σημείωσε.

DOWN: Ο Ντανιέλ Ποντένσε δεν ήταν σε καλή βραδιά. Τίποτα δεν του βγήκε στην επίθεση και για αυτό κιόλας έβγαλε έναν εκνευρισμό στο παιχνίδι του. Βέβαια κράτησε το καλό για το τέλος, όταν έκανε την ωραία ατομική ενέργεια και κέρδισε το πέναλτι για το 4-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Φωτιάδης από την Καστοριά άφησε το σκληρό παιχνίδι του Βόλου. Χάρισε αρκετές φορές την κίτρινη κάρτα στους νεοφώτιστους. Αυτό είχε και ως αποτέλεσμα να δημιουργηθεί εκνευρισμός στο ματς και συγκεκριμένα στο δεύτερο ημίχρονο.

ΓΚΟΛ: 12′ Γκιλιέρμε, 72′ Ελ Αραμπί, 79′ Γκερέρο, 84′ Βαλμπουενά, 90+3′ Σουντανί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 37′ Ποντένσε, 52′ Ελαμπντελαουί – 17′ Μυστακίδης, 41′ Μουνίθ, 59′ Φερνάντο, 81′ Μαξ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 82′ Λύρατζης

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σισέ, Μεριά, Κούτρης, Γκιλιέρμε (84′ Μπενζιά), Καμαρά, Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς (70′ Σουντανί), Ποντένσε, Ελ Αραμπί (74′ Γκερέρο).

Βόλος (Χ. Φεράντο):  Γκαραβέλης, Φερράρι, Δημόπουλος, Διαμαντής, Λύρατζης, Τσοκάνης (56′ Μαξ), Μυστακίδης (70′ Γιαχία), Μουνίθ (85′ Ηλιόπουλος), Μπαλογιάννης, Φερνάντο, Γέντρισεκ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Βόλος 5-0: Τέσσερα η Τότεναμ, πέντε ο Ολυμπιακός!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.