Όρθιος στο 94′ ο Ατρόμητος στη Νέα Σμύρνη

Ματσάρα και 2-2 ανάμεσα σε Πανιώνιο και Ατρόμητο

Ματσάρα ακατάλληλη για καρδιακούς στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, με τον Ατρόμητο να «κλέβει» τον βαθμό της ισοπαλίας στο φινάλε (2-2)!

Οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν με γκολάρα του Κόρμπου (30′), ο Κουλούρης ισοφάρισε άμεσα (35′) και έχασε ευκαιρία για την ανατροπή με απίθανο δοκάρι (37′).

Ο Μασούρας έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 87′, αλλά ο Ατρόμητος, που είχε δοκάρι στο 89′ με τον Ρισβάνη, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο φινάλε με αυτογκόλ του Μπανανά έπειτα από προβολή του Ρισβάνη!

Εξαιρετικό πρώτο μέρος

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Στο 15′ ο Πανιώνιος έχασε τεράστια ευκαιρία. Κίνηση στον πλάτη της άμυνας του Ατρόμητου από τον Μασούρα που θα πάρει τη μπάλα από τον Σπιριντόνοβιτς. Ο νεαρός επιθετικός την κατέβασε υπέροχα, αλλά το σουτ που έκανε ανενόχλητος πήγε πάνω από την εστία του Μέγιερι.

Στο 25′ και από σέντρα του Κούρντι από δεξιά, πήρε την κεφαλιά ο Ντουρμισάι, αλλά ήταν αδύναμη και κατέληξε στην αγκαλιά του Μέγιερι.

Πέντε λεπτά μετά ήρθε το 1-0. Πανέμορφη επίθεση από τους γηπεδούχους με τον Κόρμπο να μπαίνει στην περιοχή, να δέχεται την πάσα από τον Ντουρμισάι και με υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ κρέμασε τον Μέγιερι.

Άμεση απάντηση των φιλοξενουμένων. Στο 35’, κεφαλιά του Ρισβάνη, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Κόρμπου που είχε πέσει στο έδαφος από τον Μπανανά, αλλά πριν υπάρξουν οι διαμαρτυρίες για πέναλτι, ο Κουλούρης με άμεσο σουτ έφερε το ματς στα ίσια.

Και δύο λεπτά μετά, από γύρισμα του Μπρούνο στον Κουλούρη, αυτός έκανε με τη μία το σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, έσκασε στη γραμμή και έφυγε μακριά. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Ουγκράι από τα αριστερά πέρασε πέντε παίκτες, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κότνικ έκανε σπουδαία επέμβαση.

Χιτσκοκικό φινάλε

Το δεύτερο ημίχρονο δεν κύλησε όπως τα πρώτα 45 λεπτά. Λογικό, αφού οι ομάδες ήταν αδύνατον να διατηρήσουν τον ίδιο έντονο ρυθμό. Ο Ατρόμητος είχε τις ευκαιρίες για γκολ, αλλά ο Πανιώνιος ευτύχησε να το πετύχει. Στο 86′ ο Βασιλακάκης έφυγε στην αντεπίθεση από τα δεξιά, τα έκανε όλα τέλεια, πάσαρε στον Κουλούρη που έχασε τρομερή ευκαιρία με το αριστερό να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Και ένα λεπτό μετά, από μπαλιά του Κεϊτά στον ξεχασμένο Μασούρα, αυτός με δυνατό σουτ έκανε το 2-1.

Στο 89′ το σουτ του Ρισβάνη από το ύψος του πέναλτι τράνταξε το αριστερό δοκάρι. Και στις καθυστερήσεις, στη τελευταία φάση του αγώνα, ήρθε η ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους. Σε φάουλ που εκτέλεσε η ομάδα του Ατρομήτου από τα αριστερά με τον Ούμπιδες, ο Ρισβάνης έκανε την προβολή, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Μπανανά και κατέληξε στα δίχτυα του Κότνικ για το 2-2!

MVP: Ο Ευθύμης Κουλούρης παραμένει on-fire, πέτυχε ένα ακόμα γκολ, είχε δοκάρι και δύο χαμένες ευκαιρίες. Παραμένει σε εκρηκτική κατάσταση και θα μπορούσε στη φάση του 86′ να είχε χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του.

UP: Οι Περιστεριώτες δεν παρατάνε κανένα παιχνίδι, έχουν ψυχή και καρδιά, παλεύουν μέχρι το τέλος και για δεύτερο σερί ματς σκοράρουν στο φινάλε.

DOWN: Η εικόνα της άμυνας του Πανιωνίου δεν «λέει» να αλλάξει, δέχθηκε και πάλι πολλές φάσεις και το ματς θα μπορούσε να είχε χαθεί.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Άψογη η διαιτησία του Τάσου Σιδηρόπουλου, θα μπορούσε να είχε δώσει το πέναλτι στη φάση του 1-1, αλλά ο Κουλούρης τον… πρόλαβε. Σωστές οι κίτρινες κάρτες.

ΓΚΟΛ: 30’ Κόρμπος, 35’ Κουλούρης, 87’ Μασούρας, 94’ Μπανανά (αυτογκόλ)

ΔΟΚΑΡΙΑ: 37’ Κουλούρης, 89′ Ρισβάνης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάκιτς, Κόρμπος, Ουγκράι, Ντουρμισάι, Ρισβάνης, Μασούρας, Μπανανά, Μπουσούλατζιτς, Πίρις, Γιαννούλης

ΑΠΟΒΟΛΕΣ:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Κότνικ, Κότσιτς, Μπανανά, Ντομίνγκες, Κούρντι, Οικονομίδης (63’ Μανθάτης), Κεϊτά, Κόρμπος (72’ Πίρις), Σπιριντόνοβιτς, Ντουρμισάι (77’ Τσιλούλης), Μασούρας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Γιαννούλης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Κιβρακίδης, Μπουσούλατζιτς, Σάκιτς (88’ Ούμπιδες), Ουγκράι (78’ Κωτσόπουλος), Μούγιακιτς (69’ Βασιλακάκης), Μπρούνο, Κουλούρης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Όρθιος στο 94′ ο Ατρόμητος στη Νέα Σμύρνη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.