Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 2-1: Σε ευρωπαϊκή τροχιά

Με γκολ των Ουίλιαν και Μορά, η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα αγχώθηκε, αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο της "ελαφράς ταξιαρχίας"

Αγχώθηκε, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει το τρίποντο ο Παναιτωλικός απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο μέρος και έδειξε να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη, ωστόσο η “ελαφρά ταξιαρχία” της έβαλε δύσκολα.

Μείωσε σε 2-1 στις αρχές του δευτέρου μέρους και έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες για να… κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Τα “καναρίνια” πάντως, πέτυχαν τον αρχικό τους στόχο και πλησίασαν σε απόσταση βολής από την 5η θέση που οδηγεί στην έξοδο στην Ευρώπη.

Σε αντίθεση με τους “κυανόλευκους” που παρέμειναν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα για ακόμα μία αγωνιστική.

Δύο γκολ σε 22′ για τα “καναρίνια”

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και άνοιξαν το σκορ στο τρίτο μόλις λεπτό. O Τσοκάνης βγήκε στην πλάτη της άμυνας μετά από μακρινή μπαλιά του Άργκους, έκανε την παράλληλη και ο Ουίλιαν πλάσαρε εύστοχα από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο 19′ η εκτέλεση φάουλ του Μοράρ, πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χουάντερσον. Αλλά έξι λεπτά μετά ο Ρουμάνος στράικερ με σουτ με το δεξί από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Χουάντερσον.

Το 2-0 έμελλε να είναι το σκορ του πρώτου μέρους, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν.

Η γρήγορη μείωση του σκορ

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Στο 48′ από κάθετη πάσα του Ντεφεντερίκο στον Μπεντινέλι, ο Βραζιλιάνος πλάσαρε με το δεξί τον Κυριακίδη και μείωσε σε 2-1.

Και τρία λεπτά μετά έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Κυριακίδης απεσώβησε την ισοφάριση, αφού νίκησε σε τετ-α-τετ τον Ντ’ Ούρσο. Όπως και στο 76′ όταν απέκρουσε εντυπωσιακα σε κόρνερ σουτ του Ελ Χέλβε.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τον Απόλλωνα να πιέζει, αλλά να μην καταφέρνει να πετύχει την έκπληξη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο Αγρίνιο ο Ευάγγελος Γρατσάνης. Σωστές οι πολλές κίτρινες κάρτες του ρέφερι από τα Τρίκαλα. Ηταν κοντά σε όλες τις φάσεις.

ΓΚΟΛ: 3’ Ουίλιαν, 25’ Μοράρ, 48′ Μπεντινέλι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 13’ Λουσέρο, 28’ Μπεντινέλι, 33’ Κοντοές, 39’ Ουίλιαν, 41’ Μαρινάκης, 62΄Ντεφεντερίκο, 71′ Οριουέλα, 77′ Λούκιτς, 92′ Ελ Χέλβε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Άργκους, Μαλής, Τσοκάνης, Λουσέρο, Ντίας, Ουίλιαν (85′ Τσιγγάρας), Μανά (68′ Λιάβας), Καμαρά, Μοράρ (60′ Μάζουρεκ).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Κοντοές, Λούκιτς, Τζανετόπουλος, Οριουέλα, Γκίνο (46’ Ντ’ Ούρσο), Μπεντινέλι, Κονέ, Τριάδης (35’ Ντεφεντερίκο), Ακόστα (66′ Ναδάλες), Ελ Χέλβε.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 2-1: Σε ευρωπαϊκή τροχιά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.