Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 1-1: Ισοπαλία με… κιτρινόμαυρα χαμόγελα (vid)

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, ο ΠΑΟ σκόραρε πρώτος και έτσι έμεινε η διαφορά των τεσσάρων βαθμών στην μάχη της Ευρώπης στα πλέι οφ της Super League

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1 απόψε στην Λεωφόρο, αλλά η Ένωση μπορεί να νιώθει ικανοποιημένη που κράτησε το +4 από τον ΠΑΟ και ανέβασε στο +2 τη διαφορά από τον Άρη στην μάχη των πλέι οφ της Super League.

Στο 4′ ο Αϊτόρ γρήγορα άνοιξε το σκορ, αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ισοφάρισε με πέναλτι ο Αμραμπατ.

Η Ένωση ήταν πιο επιθετική, καλύτερη στο γήπεδο, με περισσότερες φάσεις και πολύ οργανωμένη αμυντικά με το πλάνο του Σωκράτη Οφρυδόπουλου, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα την βοηθούσε να πάρει μία τεράστια ανάσα… στην μάχη για την Ευρώπη.

Ο ΠΑΟ δεν είχε καλό πρόσωπο με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να μην μπορεί να παρουσιάσει την ομάδα που συνήθως παρουσιάζει στα ματς της Λεωφόρου. Και τώρα πρέπει να κάνει υπέρβαση στα υπόλοιπα ματς των πλέι οφ της Super League για να κερδίσει εισιτήριο για την Ευρώπη.

To LIVE του αγώνα

Το ματς

Στην 11άδα του ΠΑΟ ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε τον Καρλίτος φορ και τον Κουρμπέλη βασικό μετά από πολύ καιρό. Ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος έβαλε ξανά τον Στάνκοβιτς βασικό μετά την 30η Ιανουαρίου, με τον Αυστριακό γκολκίπερ να μετρά από τον περασμένο Δεκέμβριο μόλις μία συμμετοχή. Στα χαφ έμεινε ο Χατζισαφί και ο Αμπραμπατ κέρδισε τον Γκαρσία στην θέση του δεξιού εξτρέμ.

H AEK μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση και στο 2’ με ωραία κάθετη από τον Μισελέν, ο Τσούμπερ κάνει την κίνηση φορ, με το διαγώνιο πλασέ που επιχείρησε να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι, αφού πρώτα είχε κάνει λάθος έξοδο ο Διούδης. Όμως δύο λεπτά μετά ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε ξανά τα λάθη της Ένωσης και σκόραρε πρώτος. Τεράστιο κενό στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ μετά από λάθος του Μήτογλου, ο Γκατσίνοβιτς στον Αϊτόρ που τσίμπησε προ του Μισελέν και πλασάρει ψύχραιμα με σκαφτό για το 1-0 τον Στάνκοβιτς που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ο ΠΑΟ επέμεινε και μετά το γκολ με την επιθετικότητα του, είχε ακόμη μία καλή φάση με τον Αϊτόρ, ενώ στο 16’ απείλησε η Ένωση με μακρινό σουτ του Τσούμπερ.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να διαχειριστεί τους χώρους που έβρισκε, αλλά δεν τα κατάφερνε. Ο Μάνταλος στο 22’ σούταρε άουτ, με την Ένωση να μην πιέζει όπως την εποχή Γιαννίκη πολύ ψηλά. Ο ΠΑΟ είχε το όπλο της καλής κυκλοφορίας και έσπαγε το πρέσινγκ, αλλά η Ένωση πλησίαζε πολλές φορές απειλητικά την εστία του Διούδη. Σε μία εξ’ αυτών στο 23’ ο Αραούχο έβγαλε πάσα στον Αμραμπατ, τον οποίο πρόλαβε στο πλασέ ο Σένκεφελντ. Στο 31’ ύστερα από σέντρα από τα δεξιά, ο Μάνταλος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να περνά άουτ.

Η ΑΕΚ δεν είχε απειλές από τον αντίπαλο της που είχε βρει γκολ στην πρώτη και μοναδική φάση. Στο 34’ ο Αραούχο με κεφαλιά από σέντρα του Αμραμπατ έστειλε την μπάλα άουτ, σε ακόμη μία καλή ευκαιρία της Ένωσης. Στο 42’ ο Μισελέν είχε ένα καλό σουτ, όμως δύο λεπτά μετά βρήκε αυτό που έψαχνε. Ο Αραούχο βγήκε τετ α τετ απέναντι στον Διούδη, ο οποίος τον ανέτρεψε και ο ρέφερι έδωσε αμέσως το καθαρό πέναλτι.

Και τελικά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Άμραμπατ εκτέλεσε το πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία, ο Διούδης έπεσε σωστά, βρήκε και τη μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να την διώξει εκτός εστίας με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου στην Λεωφόρο. Σκορ πιο… δίκαιο και για τους δύο, αν και η ΑΕΚ είχε μεγαλύτερη επιθετικότητα με 9 φάσεις, έναντι 2 του ΠΑΟ.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με τον Γιοβάνοβιτς να βάζει τον Χατζηγιοβάννη (πήγε δεξιά) αντί του Γκατσίνοβιτς και τον Παλάσιος να παίζει πίσω από τον Καρλίτος. Στο 49’ η ΑΕΚ σκόραρε από κοντά με τον Μήτογλου, αλλά ορθώς ακυρώθηκε το γκολ ως οφσάιντ. Και αμέσως μετά απείλησε ξανά η ΑΕΚ με τον Μάνταλο και γενικότερα οι «κιτρινόμαυροι» είχαν στριμώξει τους παίκτες του ΠΑΟ.

Στο 52’ ο Αμραμπατ βρήκε τον Τσούμπερ, αυτός αμέσως τον Μισελέν, αλλά ο Γάλλος καθυστέρησε απέναντι στον Διούδη. Στο 59’ τριπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό στην προσπάθεια του να αλλάξει τα πράγματα με 4-3-3. Οι Κώτσιρας, Βιγιαφάνιες, Μαουρίσιο πέρασαν στο παιχνίδι αντί των Σάντσες, Κουρμπέλη και Καρλίτος. Οι «πράσινοι» πήραν θάρρος από το φρεσκάρισμα και πλησίασαν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν τα κατάφερε για τελική.

Στο 75’ ο Οφρυδόπουλος έβαλε τον Γέβτιτς αντί του Μάνταλου για να δώσει πνοή στην ομάδα του, μετά την πίεση που ένιωσε το τελευταίο 10λεπτο. Τρία λεπτά μετά έβγαλε τον Αμραμπατ για τον Γκαρσία και έβαλε φρέσκα πόδια δεξιά. Από τις αλλαγές και τα συνεχή σφυρίγματα ο ρυθμός είχε πέσει… Μετά το 80’ η Ένωση ανέβασε ρυθμούς και πίεσε με φάσεις με Αραούχο και Γκαρσία.

Στο 84’ ο Παλάσιος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, πέρασε δύο αντιπάλους του, έκανε και το σουτ με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει τη μπάλα, έστω και με δεύτερη προσπάθεια. Ο Αργεντινός είχε και πάσα στον Μαουρίσιο αλλά τελείωσε ο ίδιος τη φάση. Στο 87’ ο προπονητής της ΑΕΚ ένα διπλή αλλαγή με Τάνκοβιτς-Λε Ταλέκ αντί Σιμόες-Τσούμπερ για να κερδίσει χρόνο και ότι καλύτερο μπορούσε. Ο Γιοβάνοβιτς έβαλε στο φινάλε τον Βιτάλ, ενώ ο Τάνκοβιτς απείλησε τον Διούδη με ένα σουτ στις καθυστερήσεις.

Έτσι το ντέρμπι της πρεμιέρας των πλέι οφ της Super League έληξε δίχως νικητή…

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 4’ Αϊτόρ – 45’+ πεν. Αμραμπατ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33’ Κουρμπέλης, 45’+ Διούδης, 60’ Μαουρίσιο – 33’ Σιμόες, 37’ Αμραμπατ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Νίκολα Νταμπάνοβιτς (Μαυροβούνιο): Ο ρέφερι του αγώνα μοίρασε κάρτες νωρίς, έδωσε σωστά αμέσως το πέναλτι και έδειξε να διαχειρίζεται ορθά τον αγώνα. Στο α’ ημίχρονο έδωσε κάποια ανάποδα φάουλ, αλλά εν συνεχεία το… ίσιωσε. Σωστά ακυρώθηκε το γκολ της ΑΕΚ με τον Μήτογλου να είναι οφσάιντ.

MVP:

Νορντίν Αμραμπατ: Ο Μαροκινός έκανε σπουδαίο παιχνίδι στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Super League. Έκανε άνω κάτω την άμυνα του ΠΑΟ και ταλαιπώρησε πολύ τον Χουανκάρ δεξιά στην επίθεση. Ο Αμραμπατ πήρε πάνω του το πέναλτι και ευστόχησε σε 1-1. Έφτιαξε την φάση του πέναλτι, όπως και σχεδόν όλες τις επιθετικές φάσεις της Ένωσης στο ντέρμπι.

UP:

Εχσάν Χατζισαφί: Ο Ιρανός αριστερός μπακ για δεύτερο σερί ματς κλήθηκε να αγωνιστεί στον άξονα, δίπλα στον Σιμόες. Ο Χατζισαφί έκοψε πολλές φάσεις, κέρδισε μπάλες για την ΑΕΚ και βοήθησε πολύ στα χαφ με τα προβλήματα απουσιών που υπήρχαν.

DOWN:

Σωκράτης Διούδης: Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟ δεν ήταν σε καλή μέρα. Και στο πέναλτι που έκανε στον Αραούχο… τσίμπησε από την κίνηση του αντιπάλου του, ενώ και σε πολλές προσωπικές φάσεις δεν έδειξε σιγουριά.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς, 4-3-3): Διούδης, Σάντσες (59’ Κώτσιρας), Σάρλια, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Κουρμπέλης (59’ Μαουρίτσιο), Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς (46’ Χατζηγιοβάννης), Παλάσιος, Αϊτόρ (90’+ Βιτάλ), Καρλίτος (59’ Βιγιαφάνες)

ΑΕΚ (Σ. Οφρυδόπουλος, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες (88’ Λε Ταλέκ), Χατζισαφί, Αμραμπατ (79’ Γκαρσία), Μάνταλος (76’ Γέβτιτς), Τσούμπερ (88’ Τάνκοβιτς), Αραούχο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 1-1: Ισοπαλία με… κιτρινόμαυρα χαμόγελα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...