Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-1: Κανείς χαρούμενος στο… ντέρμπι μισής ώρας!

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-1 στην Λεωφόρο με καμία από τις δύο ομάδες να μην παίρνει αυτό που ήθελε. Δηλαδή τη νίκη.

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: Ετσι, μετά το αποψινό 1-1 στην Λεωφόρο η Ενωση έμεινε στην 4η θέση και στο -2  από τον δεύτερο Αρη, ενώ ο ΠΑΟ είναι στο +1 από τον 6ο Αστέρα Τρίπολης και στο -5 από την 2η θέση.

Ο ΠΑΟ άνοιξε το σκορ στο 58′ με τον Βέλεθ, ενώ 15 λεπτά μετά ο Γκαρσία έφερε το ματς στα ίσια.

Για 58 λεπτά το ντέρμπι ήταν κάκιστο και δίχως φάσεις και μετά το πρώτο γκολ… άναψε!

Ομως το 1-1 άφησε χαρούμενο μόνο τον Αρη που είδε ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Παναθηναϊκό να μην κερδίζουν!

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Λάζλο Μπόλονι ξεκίνησε το ματς με 4-3-3 και ενισχυμένο άξονα, με τον Μανόλο Χιμένεθ να επιλέγει 4-2-3-1 με Μάνταλο οργανωτή μπροστά από τα δύο αμυντικά χαφ και τον Σβάρνα ξανά… υπηρεσιακό δεξιό μπακ.

Οι δύο ομάδες επέλεξαν εξ’ αρχής τις μεγάλες μεταβιβάσεις και έδειχναν διστακτικές επιθετικά με μεγάλη προσοχή στο επιθετικό πλάνο. Πολλές μονομαχίες στον άξονα, εκεί που ξεχώριζε ο Σιμάνσκι της ΑΕΚ δίνοντας και αβαντάζ στους «κιτρινόμαυρους» με έξτρα μπάλες και επιθέσεις.

Ο ΠΑΟ ήταν σκληρός αμυντικά, αλλά έδινε χώρο στην ΑΕΚ και έτσι δεν απείλησε παρά μόνο μία φορά. Στο 14’ ο Μολό έκανε σουτ εκτός περιοχής που μπλόκαρε ο Αθανασιάδης, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Σιμάνσκι έκανε σουτ, ο Νεντελτσεάρου πήγε να παρεμβληθεί με τακουνάκι αλλά δεν άλλαξε πορεία στην μπάλα και μπλόκαρε ο Διούδης. Η επόμενη φάση στο ματς και από τις δύο ομάδες και τελευταία για το α’ ημίχρονο ήταν στο 40΄με ένα άστοχο σουτ του Μάνταλου. Έτσι με τρεις τελικές και δίχως μεγάλη φάση το «φτωχό» πρώτο 45λεπτο έληξε στο 0-0, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή, να είναι πιο απειλητική, αλλά όχι αποφασιστική στο επιθετικό τρίτο με σωστές τελικές πάσες. Χαρακτηριστικό ότι Καμπετσής, Ιωαννίδης και Ανσαριφάρντ είχαν… μηδέν επιθετικές ενέργειες. Ο Μπόλονι έχει ρίξει πολλούς παίκτες πάνω στον Γκαρσία, ο οποίος δεν παίρνει βοήθειες από τον Σβάρνα που είναι μπακ στην πλευρά του.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τους ίδιους παίκτες από Μπόλονι-Χιμένεθ. Αλλά ο ΠΑΟ είχε μεγαλύτερη διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο. Και τελικά στο 58’ ο Βέλεθ βρέθηκε στην επίθεση απέναντι από τον Σβάρνα και με εξαιρετικό τελείωμα σαν φορ εκτέλεσε τον Αθανασιάδη για το 1-0.

Η ΑΕΚ έτσι… τιμωρήθηκε από ένα στημένο και ο ΠΑΟ μπήκε μπροστά στο σκορ σε ένα κλειστό παιχνίδι. Ο Χιμένεθ «αντέδρασε» με τον Μαχαίρα αντί του Τάνκοβιτς και στο 68’ από σέντρα του Λόπες ο Ανσαριφάρντ απείλησε με αδύναμη κεφαλιά που μπλόκαρε ο Διούδης. Στο επόμενο λεπτό ο ΠΑΟ με τον Καμπετσή είχε δυνατό σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Η ΑΕΚ τελικά στα επόμενα λεπτά βρήκε τον… τρόπο να φέρει το ματς στα ίσια. Στο 73’ με τον Γκαρσία να ταλαιπωρεί την άμυνα του ΠΑΟ από δεξιά, κέρδισε και κόντρα και με πλασέ από το πλάι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα για το 1-1.

Η Ενωση μετά το γκολ πίεσε πολύ, είχε φάσεις και στο 83’ με τον Μάνταλο άγγιξε το γκολ με τρομερή επιθετική ενέργεια που έφυγε άουτ, ενώ στο 90’ ο Νιάς πήγε να σκοράρει, αλλά ο Αθανασιάδης με τρομερή ενέργεια μπλόκαρε πάνω στην γραμμή.

Και εκεί που μπορούσαν στα τελευταία λεπτά να σκοράρουν και οι δύο ομάδες, το ματς έμεινε στο 1-1 και αμφότερες οι ομάδες πήραν από ένα βαθμό και συνεχίζουν την προσπάθεια τους για να κερδίσουν μία ευρωπαϊκή θέση μέσω της Super League.

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: Η κάρτα του αγώνα

MVP

ΝΤΑΜΙΑΝ ΣΙΜΑΝΣΚΙ

Δεν σκόραρε μεν, αλλά έκανε τα… πάντα στο Παναθηναϊκός-ΑΕΚ απόψε. Και αν η ΑΕΚ είναι πιο χαρούμενη απόψε κόντρα στον ΠΑΟ το οφείλει εν πολλοίς στον Πολωνό μέσο. Εκανε αμυντικά εξαιρετικό παιχνίδι στο α’ ημίχρονο, ενώ η ενέργεια στο 1-1 της ΑΕΚ ξεκίνησε από κλέψιμο του και βαθιά μπαλιά του στον Γκαρσία.

UP

ΦΡΑΝ ΒΕΛΕΘ

Ο Ισπανός στόπερ του ΠΑΟ με την ενέργεια του στο γκολ… ξεκλείδωσε επιθετικά για την ομάδα του ένα ματς το οποίο δεν… ξεκλείδωνε αλλιώς. Και με τρομερά τεχνικό σουτ έστειλε την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Αθανασιάδης.

DOWN

ΣΤΡΑΤΟΣ ΣΒΑΡΝΑΣ

Επιθετικά δεν μπορούσε να στηρίξει τον Γκαρσία στην πλευρά και έκανε πολλές εύκολες πάσες. Επίσης, στην φάση του γκολ του ΠΑΟ είχε πολύ παθητικό μαρκάρισμα παρότι στόπερ, απέναντι στον Βέλεθ. Και δεν πρόλαβε να πέσει πάνω του έγκαιρα…

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΓΚΕΟΡΓΚΙ ΚΑΜΠΑΚΟΦ (ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ)

Άφησε δυνατό παιχνίδι για πολύ ώρα στο παιχνίδι. Και μαζί δεν έβγαλε πολλές κίτρινες κάρτες στην πρώτη μία ώρα αγώνα. Μετά το 1-0 έδωσε περισσότερα φάουλ και μοίρασε αρκετές κίτρινες.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38’ Αλεξανδρόπουλος, 53’ Ενγκμπακοτό, 86’ Μαουρίτσιο, 92’ Μολό – 65’ Κρίστιτσιτς, 89’ Λόπες

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-1

Παναθηναϊκός (Λ. Μπόλονι, 4-3-3): Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Νιας, Αλεξανδρόπουλος (85’ Βιγιαφάνες), Μαουρίτσιο, Ενγκμπακοτό (78’ Χατζηγιοβάννης), Ιωαννίδης (78’ Καρλίτος), Καμπετσής

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-2-3-1): Αθανασιάδης, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Γκαρσία, Μάνταλος, Τάνκοβιτς (67’ Μαχαίρας), Ανσαριφάρντ (90’+ Χριστόπουλος)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-1: Κανείς χαρούμενος στο… ντέρμπι μισής ώρας!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...