Παναθηναϊκός-ΑΕΛ 1-1: Η απόδραση των… 10

Οι «πράσινοι» έπαιξαν με παίκτη περισσότερο για 94 λεπτά, αλλά ούτε τώρα κατάφεραν να νικήσουν

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 3ο λεπτό και αγωνίστηκε με παίκτη περισσότερο για όλο το υπόλοιπο ματς, ωστόσο η ΑΕΛ κατάφερε να φύγει με βαθμό (1-1) από το ΟΑΚΑ.

Το ματς άρχισε ιδανικά για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 34ο δευτερόλεπτο, ο Φάνης Μαυρομμάτης έκανε μία βαθιά μπαλιά και ο Αλεξάνταρ Γκοΐκοβιτς ανέτρεψε τον Φεντερίκο Μακέντα.

Ο Γιάννης Παπαδόπουλος καταλόγισε πέναλτι και απέβαλε τον ένα εκ των δύο στόπερ της ΑΕΛ, με αποτέλεσμα η πλάστιγγα να γείρει υπέρ του «τριφυλλιού», πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που ο Ιταλός βρήκε δίχτυα μετά τις 16 Δεκεμβρίου.

Ο Τζανλούκα Φέστα υποχρεώθηκε να αντικαταστήσει τον μεσοεπιθετικό Κενάν Μπαργκάν με τον Νίκο Γκόλια, προκειμένου να καλυφθεί το κενό στην καρδιά της «βυσσινί» άμυνας

Το εν λόγω κενό λίγο έλειψε να βάλει την ΑΕΛ σε επιπλέον μπελάδες, αφού 3 λεπτά πριν από την αλλαγή, ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης πλάσαρε και η μπάλα πέρασε ελάχιστα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Εγκμουντουρ Κρίστινσον.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε συντριπτικά τη μάχη του κέντρου, απείλησε με τις προωθήσεις του Εμάνουελ Ινσούα από αριστερά, ωστόσο δεν επιχείρησε αρκετές τελικές προσπάθειες.

Η τελευταία πραγματικά σπουδαία στιγμή του α’ ημιχρόνου για το 2-0 καταγράφηκε στο 23ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Εμμανουηλίδη, ο Ουσμάν Κουλιμπαλί πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Με τη σέντρα του β’ ημιχρόνου, ο Δώνης έριξε στη μάχη τον Όμρι Άλτμαν αντί του Γιάννη Μπουζούκη, χωρίς ωστόσο να κερδίσει το παραμικρό.

Στο 54ο λεπτό ο Φάνης Μαυρομμάτης δεν κατάφερε να προστατεύσει την κατοχή, ο Μίλος Ντέλετιτς του απέσπασε την μπάλα, συνέκλινε, πλάσαρε ιδανικά και ισοφάρισε από το πουθενά!

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Φέστα έριξε στη μάχη τον Νοέ Ακόστα αντί του Σικάβκα, προκειμένου να ενισχύσει την αμυντική του γραμμή, τη στιγμή που ο Δώνης έβαζε τους Αντονί Μουνιέ, Ηλία Χατζηθεοδωρίδη για τον αντίθετο λόγο.

Ο Παναθηναϊκός βρισκόταν συνεχώς γύρω από τα καρέ της ΑΕΛ, ενίοτε πάταγε και περιοχή, ωστόσο ούτε τελικές είχε, ούτε καθαρό μυαλό στις κρίσιμες αποφάσεις.

Μόνο στο 87ο λεπτό κατέγραψε κλασική ευκαιρία για γκολ, σε μία φάση που κακώς δεν δόθηκε νέο πέναλτι υπέρ του Μακέντα, ενώ στην εκπνοή, οι δύο προσπάθειες του Κουρμπέλη εξουδετερώθηκαν από τον Έγκμουντουρ Κρίστινσον.

MVP: Ο Μίλος Ντέλετιτς. Μια προσπάθεια, ένα καλό πλασέ, ένα γκολ, ένας βαθμός στην ΑΕΛ.

UP: Ο Έγκμουντουρ Κρίστινσον. Κομβική η απόκρουση στο σουτ του Κουρμπέλη στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

DOWN: Το β’ ημίχρονο του Παναθηναϊκού. Αριθμητικό πλεονέκτημα, προβάδισμα στο σκορ, αλλά μέχρι το 87′ το απόλυτο μηδέν…

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Γιάννης Παπαδόπουλος ορθώς απέβαλε τον Αλεξάνταρ Γκοΐκοβιτς, ασχέτως αν η επίμαχη φάση έγινε πριν από τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού. Στο β’ ημίχρονο έβγαζε πολύ εύκολα την κίτρινη από το τσεπάκι του, με αποτέλεσμα να προκληθεί εκνευρισμός. Στις οριακές φάσεις του 51’ και του 69’ αποφάσισε υπέρ της ΑΕΛ, ενώ στο 87’ υπήρχε νέο πέναλτι στον Μακέντα που δεν το έδωσε.

ΓΚΟΛ: 3’ πέν. Μακέντα – 54’ Ντέλετιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 49’ Τζανδάρης, 71’ Μαυρομμάτης – 42’ Γιακιμόφσκι, 61’ Ντέλετιτς, 73’ Μιλοσάβλιεβιτς, 90+1′ Σετσέροβιτς, 90+1’ Κρίστινσον, 90+2′ Καρανίκας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 1’ Γκοΐκοβιτς

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Παντελάκης, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Χ. Δώνης, Κουρμπέλης, Τζανδάρης (63′ Μουνιέ), Μπουζούκης (46’ Άλτμαν), Εμμανουηλίδης (75’ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα.

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Ζίζιτς, Γκοΐκοβιτς, Γιακιμόφσκι, Μιλοσάβλιεβιτς, Σετσέροβιτς, Ντέλετιτς (77’ Μόρας), Μπαργκάν (7’ Γκόλιας), Νούνιτς, Σικάβκα (59’ Ακόστα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός-ΑΕΛ 1-1: Η απόδραση των… 10», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.