Παναθηναϊκός – Απόλλων Σμύρνης 4-0: Killer στην πρεμιέρα – Ενθουσιασμός με Βιτάλ

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 4-0 του Απόλλωνα Σμύρνης σε ματς για την 1η αγωνιστική της Super League 1

Παναθηναϊκός – Απόλλων Σμύρνης: Χωρίς να… τρελάνει κόσμο με την απόδοσή της, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς αποδείχθηκε ιδιαίτερα ουσιαστική.

Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν 4-0 στο ματς για την 1η αγωνιστική της Super League 1, παρουσία περίπου 8.000 φιλάθλων στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Ο Απόλλων παρατάχθηκε σε διάταξη 4-3-3, με τρεις αμυντικογενείς χαφ που έτρεχαν συνεχώς και εμπόδιζαν την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού.

Το πρώτο 25λεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν σωστή τακτική, καλή κυκλοφορία και πρέσινγκ.

Τα λάθη του Ραμόν Λούντκβιστ και η αδυναμία στην ανάπτυξη είχαν ως αποτέλεσμα ο Απόλλων να κάνει επικίνδυνες επισκέψεις, με σημαντικότερη εκείνη του Ντάουντα στο 25′.

Τότε ξέσπασε ο Παναθηναϊκός και παρά τη μέτρια εικόνα στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, δεν κοίταξε ποτέ πίσω του.

Στο 27′ ο Ρούμπεν έπιασε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Βέρχουλστ.

Στο ίδιο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Λούντκβιστ, ο Αϊτόρ πήρε την κεφαλιά, ο γκολκίπερ του Απόλλωνα απέκρουσε εντυπωσιακά και αμέσως μετά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, προτού καταλήξει σε κόρνερ.

Τελικά, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Παναθηναϊκός δικαιώθηκε γι’ αυτό το ξέσπασμα.

Ο Βιτάλ συνέκλινε από αριστερά προς τον άξονα, έπιασε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ, ο Βέρχουλστ απέκρουσε και ο επερχόμενος Μαουρίσιο δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ προ κενής εστίας.

Ο Ματέους Βιτάλ ήταν με διαφορά ο κορυφαίος των 45 λεπτών, καταγράφοντας κάποιες απλές αλλά μαγικές ενέργειες.

Μία τέτοια έκανε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, καθώς απέφυγε δύο αντιπάλους και προώθησε ιδανικά στον Χουάνκαρ που στο μεταξύ είχε προσεγγίσει τα αντίπαλα καρέ.

Ο Ισπανός μπακ σέντραρε από αριστερά προς την καρδιά της περιοχής του Απόλλωνα, ο Καρλίτος κοντρόλαρε τόσο όσο χρειαζόταν για να σιγουρέψει τη δεύτερη επαφή.

Μία επαφή που μετουσιώθηκε σε γκολ, το οποίο έβαζε τον Παναθηναϊκό για τα καλά σε θέση οδηγού εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο ημίχρονο ο Γιοβάνοβιτς πέρασε τον Αλεξανδρόπουλο αντί του Μαουρίσιο και τον Ιωαννίδη αντί του Λούντκβιστ.

Ο Απόλλων απείλησε στο 49ο λεπτό με τον Ντάουντα, όμως όταν ο Φατιόν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 54′, η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά των γηπεδούχων.

Η τελευταία προσπάθεια της αξιόλογης ομάδας του Γιάννη Πετράκη (παρά το τελικό αποτέλεσμα) καταγράφηκε στο 61′, όταν ο Διούδης σταμάτησε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Παμλίδη.

Έκτοτε, ο Παναθηναϊκός είχε τα ηνία, απειλώντας με τον Καρλίτος (εξ επαφής πλασέ) στο 67′, προτού ο ίδιος παίκτης διπλασιάσει τα γκολ του στο 73′, έπειτα από άλλη μία όμορφη ενέργεια του Βιτάλ.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος με τρομερό σουτ στο 83ο λεπτό.

Παναθηναϊκός – Απόλλων Σμύρνης: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Ματέους Βιτάλ. Σήκωσε αρκετές φορές τους φιλάθλους στο… πόδι, είχε συμμετοχή στα τρία από τα τέσσερα γκολ, ενώ του ακυρώθηκε και ένα (ορθώς) για οφσάιντ του Καρλίτος στο ξεκίνημα της φάσης

UP: Ο Καρλίτος. Όταν δέχεται την μπάλα όπως θέλει, τότε πιθανώς να δούμε μια εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα φέτος. Δύο γκολ ο σενιόρ το Σάββατο στη Λεωφόρο

DOWN: Ο Άντονι Φατιόν. Από το πρώτο ημίχρονο έκανε δυνατά μαρκαρίσματα και τελικά το πλήρωσε…

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: O Τάσος Σιδηρόπουλος υπέπεσε σε αρκετά λάθη. Στο πρώτο ημίχρονο πήρε αποφάσεις εις βάρος του Παναθηναϊκού, χωρίς ωστόσο να καταγραφεί η φάση που θα έβαζε φωτιά στο ματς. Το χειρότερο απ’ όλα, βέβαια, ήταν η πρώτη κίτρινη στον Φατιόν (έπρεπε να τη δεχθεί ο Ντεντάκης). Μοιραία, στο 54′ δέχθηκε δεύτερη κάρτα και αποβλήθηκε

ΓΚΟΛ: 30′ Μαουρίσιο, 45+1′, 73′ Καρλίτος, 83′ Αλεξανδρόπουλος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12′ Ρούμπεν, 18′ Μαουρίσιο, 62′ Χουάνκαρ – 9′ Κάστρο, 26′ Σλίβκα, 37′ Φατιόν, 62′ Τσιλούλης, 80′ Ντομίνγκες

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 54′ Φατιόν (2η κίτρινη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Σάρλια, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (46’ Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ (65’ Χατζηγιοβάνης), Λούντκβιστ (46’ Φ. Ιωαννίδης), Βιτάλ (74’ Παλάσιος), Καρλίτος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Πετράκης): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Σλίβκα (64’ Φαν Λα Πάρα), Κάστρο, Σαχλί (55’ Παμλίδης), Ντάουντα (64’ Ν. Ιωαννίδης), Τσιλούλης (64’ Ματέι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Απόλλων Σμύρνης 4-0: Killer στην πρεμιέρα – Ενθουσιασμός με Βιτάλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.