Παναθηναϊκός – Άρης 0-0: Μοιρασιά στη βροχή (vid)

Δοκάρι οι γηπεδούχοι, ακυρωθέν γκολ οι φιλοξενούμενοι

Παναθηναϊκός – Άρης 0-0: Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις. Δοκάρι οι γηπεδούχοι, ακυρωθέν γκολ οι φιλοξενούμενοι.

Ο Γιώργος Δώνης έβαλε για δεύτερο διαδοχικό ματς στο αρχικό σχήμα τον Φεντερίκο Μακέντα και τον Χουάν Χοσέ Περέα, ενώ άφησε στον πάγκο τον Γκίας Ζαχίντ.

Δείτε εδώ αναλυτικά στιγμιότυπα από το Παναθηναϊκός – Άρης 0-0

Ο Μίχαελ Ένινγκ, από την πλευρά του, προτίμησε Μπρούνο Γκάμα, Ντάνιελ Λάρσον και Γιάννη Φετφατζίδη πίσω από τον Μπράουν Ιντέγε.

Το α’ ημίχρονο δεν είχε τη μεγάλη φάση, παρά μόνο κάποιες επικίνδυνες επισκέψεις, κυρίως από πλευράς «κιτρίνων».

Ένα σουτ του Λούκας Σάσα στο 18’ που κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ ήταν η μοναδική αξιόλογη στιγμή.

Οι «κίτρινοι» δεν εκμεταλλεύθηκαν τα πολλά κόρνερ που κέρδισαν, ενώ ο Παναθηναϊκός αντιπαρέταξε στο 23’ μόνο ένα ξεπέταγμα του Περέα, ο οποίος εξουδετερώθηκε από τον Χουλιάν Κουέστα (οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι).

Το «τριφύλλι» επανήλθε με μεγαλύτερη διάθεση για το β’ ημίχρονο και απείλησε με μία κεφαλιά του Ζοάο Νούνες στο 56ο λεπτό.

Αμέσως μετά απάντησε με δική του κεφαλιά ο Ιντέγε, σε ένα χρονικό σημείο που ο Άρης πήρε τα ηνία.

Ο Φετφατζίδης ταλαιπώρησε αρκετά τους γηπεδούχους και, μάλιστα, βρήκε δίχτυα στο 62’, όμως ορθώς δεν χρίστηκε σκόρερ επειδή όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας ήταν οφσάιντ.

Έκτοτε, ο Παναθηναϊκός αναθάρρησε, άγγιξε το γκολ στο 64’ με τον Μακέντα, κέρδισε πολλά κόρνερ και, κυρίως, είχε δοκάρι με κεφαλιά του Δημήτρη Κουρμπέλη στο 82’.

Γενικώς, ο Δώνης το έψαξε, άλλαξε 2-3 σχήματα, έβαλε τον Μακέντα αριστερά, τον Μπουζούκη πίσω από τον φορ, έκανε πιο επιθετικογενή την ομάδα του, όμως το 0-0 παρέμεινε.

Ο Άρης απείλησε, με τη σειρά του, στο 85’ με κεφαλιά του Λίντσεϊ Ρόουζ, ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο (με τις καθυστερήσεις) κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση.

Όγδοο ματς χωρίς ήττα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος όμως έχει πέντε ισοπαλίες και δεν σκοράρει ούτε με… αίτηση σε ροή αγώνα.

Αν μη τι άλλο, ούτε οι μεν ούτε οι δε πήραν τη νίκη που θα τους έφερνε στην 4η θέση.

Παναθηναϊκός – Άρης: Το live του αγώνα

Παναθηναϊκός – Άρης: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: –

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 39’ Χ. Δώνης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Γιάννης Φετφατζίδης. Έκανε πολλές σπουδαίες ντρίμπλες και προσπάθειες από τη δεξιά πτέρυγα. Βρήκε και δίχτυα με εκπληκτική προσπάθεια, όμως υπήρξε οφσάιντ.

UP: Οι ηρωικοί φίλαθλοι που αψήφισαν το κρύο, τον αέρα και τη βροχή για να δουν την αγαπημένη τους ομάδα.

DOWN: Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης. Μέτριος για ακόμα μία φορά, εξ ου και η αντικατάστασή του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος ορθώς ακύρωσε το γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη (μετά από χρήση VAR). Επίσης, δεν υπήρξε πέναλτι του Χουλιάν Κουέστα στον Χουάν Χοσέ Περέα στο α’ ημίχρονο.

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Νούνες, Πούγγουρας, Ινσούα, Χ. Δώνης, Κουρμπέλης, Μπουζούκης (73’ Χατζηθεοδωρίδης), Χατζηγιοβάνης (66’ Ζαχίντ), Μακέντα, Περέα (83’ Καμπετσής).

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (90+2’ Ντιγκινί), Γκάμα (58’ Μαντσίνι), Λάρσον (71’ Τόνσο), Ιντέγε.

Aκολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Άρης 0-0: Μοιρασιά στη βροχή (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.