Παναθηναϊκός – Άρης 1-2: Ανατροπή… μπαμ-μπαμ – Ζει το δράμα του το «τριφύλλι»

Παναθηναϊκός-Άρης 1-2: Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, η οποία οδεύει ολοταχώς προς την κατάληψη της 2ης θέσης στα πλέι οφ.

Ο Άρης παρατάχθηκε με τον Εμάνουελ Σάκιτς στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Ντάνιελ Σούντγκρεν στο αριστερό (ανάποδα πόδια), ενώ στον αντίποδα ο Σεχ Νιάς πήρε θέση στα στόπερ, πλάι στον Φραν Βέλεθ.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς καταγράφηκε στο 9ο λεπτό, όταν από σέντρα του Ματέο Γκαρσία, ο Φακούντο Μπερτόγλιο έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά.

Ακολούθησαν δύο επικίνδυνες επισκέψεις του Παναθηναϊκού με τον Φεντερίκο Μακέντα και τον Αϊτόρ, σε ένα πρώτο ημίωρο που ο Άρης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κοντά στο 60% κατοχή.

Ο Τζέιμς Τζέγκο είχε τη δική του ευκαιρία στο 24′ για το 0-1, όμως στο 31′ συνέβη το αντίστροφο (1-0).

Ο Μαουρίσιο έγινε κάτοχος της μπάλας στον άξονα, έδωσε αριστερά στον Χουάνκαρ, εκείνος σέντραρε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και ο Γιουνούς Σανκαρέ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Τρίτο γκολ για τον Σενεγαλέζο σε μόλις τέσσερις συμμετοχές στο πρωτάθλημα, τρίτη ασίστ για τον Ισπανό στα πλέι οφ.

Ο Άρης είχε τη μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση στο 45ο λεπτό, όταν ο Λίντσεϊ Ρόουζ βρέθηκε πεσμένος εντός περιοχής και ο διαιτητής Κρίστο Τόβερ υπέδειξε πέναλτι που ο Δημήτρης Μάνος σπατάλησε (έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μονόπλευρο και ο Άρης απέδειξε ότι δεν βρίσκεται τυχαία σε θέση οδηγού για τη 2η θέση του πρωταθλήματος.

Παναθηναϊκός-Άρης: Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν πλήρως το αριθμητικό πλεονέκτημα και προηγούνται 2-1 στη Λεωφόρο.

Στο 49 λεπτό απείλησε με τον Μαντσίνι και τον Μπερτόγλιο, ενώ 3 λεπτά αργότερα ο Μαουρίσιο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη για πάτημα στον Τζέγκο.

Αυτή ήταν μία φάση που επηρέασε εν πολλοίς την εξέλιξη της αναμέτρησης, αν και ούτως ή άλλως ο Άρης έδειχνε πολύ πιο απειλητικός από τον Παναθηναϊκό.

Ο Μπόλονι έβαλε τον πιο αμυντικογενή Φακούντο Σάντσες αντί του Αϊτόρ, ενώ ο Άκης Μάντζιος τους Χαβιέρ Ματίγια και Κρίστιαν Γκάνεα.

Σύντομα ο Άρης ανέτρεψε τα δεδομένα με τους Μάνο και Γκαρσία, με αποτέλεσμα να γίνει το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη.

Στο 62ο λεπτό, έπειτα από κάθετη του Μπερτόγλιο και παρέμβαση του Γιοάν Μολό, ο Μάνος εξιλεώθηκε με κοντινό πλασέ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Σάκιτς έκανε σουτ εκτός περιοχής, ο Διούδης δεν κατάφερε να μπλοκάρει ή να απομακρύνει και ο Γκαρσία από κοντά έγραψε το 1-2.

Ο Μπόλονι έβαλε τους Αργύρη Καμπετσή και Γενί Ενγκμπακοτό, αργότερα και τους Γιάννη Μπουζούκη, Καρλίτος, αλλά τίποτα δεν άλλαξε.

Ο Άρης κράτησε με άνεση το προβάδισμα και κρατά σφικτά τη 2η θέση, εν αντιθέσει με τον Παναθηναϊκό που κινδυνεύει βάσιμα να χάσει το τρένο της Ευρώπης.

Παναθηναϊκός-Άρης: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 31′ Σανκαρέ – 62′ Μάνος, 65′ Γκαρσία

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41′ Βέλεθ, 78′ Σανκαρέ, 89′ Καμπετσής, 90+5′ Μπουζούκης, 90+6′ Χουάνκαρ – 37′ Τζέγκο, 69′ Δεληζήσης, 80′ Μαντσίνι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 52′ Μαουρίσιο (2η κίτρινη)

MVP: Ο Ματέο Γκαρσία. Ταλαιπώρησε πολύ την άμυνα του Παναθηναϊκού, ενώ στο 65ο λεπτό βρέθηκε στο σημείο που έπρεπε και χάρισε τη νίκη στον Άρη. Δεν έχει κάνει αρκετά καλά ματς, όμως στη Λεωφόρο ήταν πολύ δραστήριος.

UP: Ο Άρης του β’ ημιχρόνου. Επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο με ανεβασμένη ψυχολογία, ασχέτως αν είχε βρεθεί πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα και είχε χάσει πέναλτι στην εκπνοή του α’ μέρους.

DOWN: Ο Μαουρίσιο. Αχρείαστη η δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφού το πάτημα στον Τζέγκο έγινε στον χώρο της μεσαίας γραμμής και όχι με τον αντίπαλο σε περίοπτη θέση για γκολ. Έκτοτε, η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά υπέρ του Άρη.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Πολλές οι δύσκολες φάσεις που κλήθηκε να αποφασίσει ο Κρίστο Τόβερ. Σωστό το πέναλτι υπέρ του Άρη, σωστή η αποβολή, ορθώς μέτρησαν το πρώτο και το τρίτο γκολ του ματς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό (70′ Ενγκμπακοτό), Νιάς, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (80′ Μπουζούκης), Μαουρίσιο, Αϊτόρ (58′ Σάντσες), Βιγιαφάνιες (69′ Καμπετσής), Μακέντα (80′ Καρλίτος).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν (58′ Γκάνεα), Σάκιτς, Ρόουζ, Δεληζήσης, Τζέγκο (58′ Ματίγια), Σάσα, Ματέο Γκαρσία (90+4′ Ιωάννου), Μπερτόγλιο (86′ Σίλβα), Μαντσίνι, Μάνος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Άρης 1-2: Ανατροπή… μπαμ-μπαμ – Ζει το δράμα του το «τριφύλλι»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.