Παναθηναϊκός-Άρης 2-0: Ουσία και θέαμα! (vids)

Οι Χρήστος Δώνης και Εμάνουελ Ινσούα τα γκολ των νικητών

Παναθηναϊκός-Άρης 2-0: Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά στο β’ ημίχρονο και πανηγύρισαν μια δίκαιη νίκη.

Ο Γιώργος Δώνης προτίμησε διάταξη 3-5-2 με τον Αχιλλέα Πούγγουρα σε ρόλο δεξιού στόπερ και τον Τάσο Χατζηγιοβάνη δίπλα στον Φεντερίκο Μακέντα.

Ο Σάββας Παντελίδης, από την πλευρά του, επέλεξε 4-2-3-1 με τον Μίγκεν Μπάσα να αντικαθιστά την τελευταία στιγμή τον Χαβιέρ Ματίγια στο αρχικό σχήμα.

Οι «κίτρινοι» επιτέθηκαν κατά βάση από αριστερά στο ξεκίνημα, αφού ο Ματίας Γιόχανσον δεν έδειχνε να πατά γερά.

Εξάλλου, από εκεί προήλθαν οι δύο πιο σημαντικές φάσεις του, κατά τ’ άλλα ανιαρού, πρώτου ημιχρόνου.

Στο 15’ ο Νικολά Ντιγκινί γύρισε, ο Βαγγέλης Οικονόμου μπήκε δυνατά στη φάση και ο Ματέο Γκαρσία βρέθηκε στο έδαφος.

Ο διαιτητής Μανώλης Σκουλάς θεώρησε ότι δεν υπάρχει πέναλτι και πιθανότατα αυτή να ήταν η σωστή απόφαση.

Επτά λεπτά αργότερα, από γύρισμα του Ντάνιελ Λάρσον, ο Νίκο Μαρτίνες σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με εν κινήσει πλασέ.

Ο Άρης γενικώς ήταν πιο δημιουργικός, ο Μανώλης Σιώπης και ο Μαρτίνες έκαναν πολλή δουλειά, ενώ ο Ντιγκινί ήταν δραστήριος.

Στον αντίποδα, οι «πράσινοι» δεν είχαν καλή ανάπτυξη και προσπάθησαν να απειλήσουν μόνο με ατομικές προσπάθειες (Χρήστος Δώνης, Βαγγέλης Οικονόμου).

Οι τελικές στο α’ ημίχρονο ήταν 4-6, τα κόρνερ 1-3 και η κατοχή 54% υπέρ του «τριφυλλιού».

Άλλος Παναθηναϊκός

Στο β’ ημίχρονο, πάντως, η εικόνα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη, αφού ο Παναθηναϊκός έπαιξε πιο μυαλωμένα.

Δυνάμωσε πολύ στην αριστερή του πλευρά και με μπροστάρηδες τους Βαγγέλη Οικονόμου-Εμάνουελ Ινσούα, άρχισε να παίρνει τα ηνία.

Αρχικά, ο Άρης απείλησε με τους Νικολά Ντιγκινί και Ματέο Γκαρσία, όμως στη συνέχεια φάνηκαν τα αμυντικά κενά του.

Δύο σέντρες-φαρμάκι από Κουρμπέλη και Οικονόμου πέρασαν ανεκμετάλλευτες, ώσπου στο 62’ ο Μακέντα γύρισε και ο Χ. Δώνης άνοιξε το σκορ σαν σε προπόνηση.

Αμέσως, ο Παντελίδης αντικατέστησε τον Μαρτίνες με τον Γιάννη Φετφατζίδη και τον Μπάσα με τον ανέτοιμο λόγω ενόχλησης Ματίγια.

Ο Γ. Δώνης, από την πλευρά του, έβγαλε τον Χ. Δώνη στο 73’ και ο νεοεισελθών Ομρι Αλτμαν χρίστηκε δημιουργός ένα λεπτό αργότερα.

Ο Οικονόμου τροφοδότησε τον Ισραηλινό, εκείνος γύρισε από αριστερά και ο Ινσούα «κρέμασε» τον Χουλιάν Κουέστα.

Το εντυπωσιακό αυτό γκολ υποχρέωσε τον Παντελίδη να βάλει και τον Χαμζά Γιουνές, όμως τα νεύρα ήταν περισσότερα από τις αξιόλογες προσπάθειες.

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε δεύτερη διαδοχική νίκη και, αν μη τι άλλο, απέδειξε ότι στο χορτάρι άξιζε σίγουρα κάτι καλύτερο από βαθμολογικής πλευράς.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE

MVP: Ο Βαγγέλης Οικονόμου. Εξαιρετικός στο β’ ημίχρονο, πολλά επιτυχημένα μαρκαρίσματα, αλλά κυρίως έβαλε τις βάσεις για τα δύο γκολ του αγώνα.

UP: Το γκολ του Εμάνουελ Ινσούα. Τέτοιες εκτελέσεις σπανίζουν στο ελληνικό ποδόσφαιρο…

DOWN: Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Άρη. Μεγάλα τα κενά στις φάσεις που ο Παναθηναϊκός σκόραρε.

ΓΚΟΛ62’ Χ. Δώνης, 74’ Ινσούα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Μανώλης Σκουλάς είχε μία δύσκολη φάση στο 15ο λεπτό, όμως πιθανότατα πήρε τη σωστή απόφαση με τον μη καταλογισμό πέναλτι υπέρ του Άρη. Γενικώς, η διαιτησία του ήταν καλή, με μία… ανεπαίσθητη απόκλιση υπέρ των γηπεδούχων.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38’ Πούγγουρας, 84’ Μακέντα, 90+2’ Διούδης, 90+3’ Ινσούα – 52’ Βαλεριάνος, 80’ Λάρσον

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Ινσούα, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Κάτσε, Χ. Δώνης (73’ Άλτμαν), Χατζηγιοβάνης (77’ Καμπετσής), Μακέντα (86’ Εμμανουηλίδης).

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Βαλεριάνος, Ροζ, Βέλεθ, Κόρχουτ, Σιώπης, Μπάσα (65’ Ματίγια), Μαρτίνες (65’ Φετφατζίδης), Γκαρσία (80’ Γιουνές), Λάρσον, Ντιγκινί.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός-Άρης 2-0: Ουσία και θέαμα! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.