Παναθηναϊκός – Άρης 2-0: Ποια τετράδα; Κοιτάζει ψηλότερα!

Δείτε σε videos τις σημαντικότερες φάσεις στο ματς Παναθηναϊκός - Άρης

ΠαναθηναϊκόςΆρης: Με γκολ των Σεμπαστιάν Παλάσιος και Αϊτόρ, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε 2-0 στο «Απ. Νικολαΐδης».

Πλέον, οι «πράσινοι» βρίσκονται στο +5 από τον αποψινό τους αντίπαλο και με τις εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων δικαιούνται να στοχεύουν ψηλότερα.

Η εικόνα του αγώνα

Με αρκετές απουσίες παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες, όμως, μόνο ο Άρης φάνηκε επηρεασμένος, αφού δεν έπιασε καλή απόδοση σε κανένα χρονικό σημείο.

Οι προσπάθειες του πρώτου ημιχρόνου ήταν 7-1, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή (54%) και, βέβαια, το γκολ, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι αντιπαρέταξαν ένα δοκάρι (στη μοναδική τελική τους).

Ο Σεμπαστιάν Παλάσιος άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με διπλή προσπάθεια, έπειτα από σέντρα του Χουάνκαρ και «τσίμπημα» της μπάλας από τον Αϊτόρ.

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν κατά βάση από αριστερά, απ’ όπου ήρθε μία αξιόλογη στιγμή για το 2-0 στο 37′, όταν ο Αϊτόρ επιχείρησε μία σέντρα σουτ που εξουδετέρωσε με υπερένταση ο Χουλιάν Κουέστα και στην επαναφορά ο Παλάσιος σούταρε άουτ.

Ο Άρης άγγιξε την ισοφάριση στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο. Από κόρνερ του Χουάν Ιτούρμπε στο 40′, ο Γιοάν Μπελανουάν πήρε τη δυνατή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Το 1-0 παρέμεινε και ο Παναθηναϊκός πήγε προηγούμενος στ’ αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στο δεύτερο μέρος και είχαν δύο καλές στιγμές για το 2-0. Στο 48′ οι Βέλεθ και Σένκεφελντ μπερδεύτηκαν, με αποτέλεσμα η μπάλα να πάει άουτ, ενώ στο 50′ ο Αϊτόρ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι με σουτ. Έκτοτε, ο ρυθμός έπεσε.

Ο Άρης δεν κατάφερε να απειλήσει σε καμία περίπτωση, ώσπου στο 83′, από σέντρα του Παλάσιος, ο Αϊτόρ κοντρόλαρε, πλάσαρε και έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων.

Ήταν ένα ματς με:

• 12-2 τελικές
  • 6-0 προς την εστία

Αντλώντας δύναμη από την έδρα του, παρά τους ελάχιστους θεατές, ο Παναθηναϊκός δικαιούται να στοχεύει ψηλότερα.

ΠαναθηναϊκόςΆρης: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 14′ Παλάσιος, 83′ Αϊτόρ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 64′ Βιγιαφάνιες – 29′ Σάσα, 68′ Μπεναλουάν

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Σεμπαστιάν Παλάσιος. Κέρδισε στο νήμα τον Λούκας Βιγιαφάνιες, επειδή είχε γκολ και ασίστ.

UP: Ο Αϊτόρ. Μέσα στις φάσεις, άκρως επικίνδυνος για τα αντίπαλα καρέ, με γκολ και δοκάρι.

DOWN: Ο Ντάνιελ Σούντγκρεν. Δεν ανταποκρίθηκε καλά στις πολλές προσπάθειες του Παναθηναϊκού από την πλευρά του.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Βασίλης Φωτιάς και οι συνεργάτες του.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ (85′ Κώτσιρας), Αλεξανδρόπουλος, Λούντκβιστ (85′ Βιτάλ), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Παλάσιος (90+2′ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα (79′ Ιωαννίδης).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν (85′ Σάκιτς), Γκάνεα (53′ Μπερτόλιο), Μπεναλουάν, Λούμορ, Μπράμπετς, Τζέγκο, Εντιαγέ (85′ Χαΐροβιτς), Σάσα, Ιτούρμπε (62′ Μάνος), Λόπεθ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Άρης 2-0: Ποια τετράδα; Κοιτάζει ψηλότερα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.