Παναθηναϊκός ασταμάτητος, επιβλητικός και αήττητος!

Το «τρένο» του Παναθηναϊκού συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του, με τους «πράσινους» να υποτάσσουν τον Λεβαδειακό στο ΟΑΚΑ με 3-0, αποδίδοντας τρομερό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο!

Μπροστά σε περίπου 15 χιλιάδες κόσμου του, ο Παναθηναϊκός ήταν σκέτη… απόλαυση στο ΟΑΚΑ. Ειδικά για ένα ημίχρονο. Μπήκε από το πρώτο λεπτό για να «πνίξει» με το επιβλητικό παιχνίδι του τον Λεβαδειακό και τα κατάφερε με τον πλέον χειροπιαστό τρόπο.

Μόλις στο 5ο λεπτό οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ, όταν ο Χατζηγιοβάνης έκανε την επέλαση και το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Καμπετσή να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με προβολή να δίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη δεν κατέβασαν ρυθμούς με το 1-0 και συνέχισαν να κρατούν την μπάλα στα πόδια τους και να προσπαθούν να δημιουργήσουν.

Ο Λεβαδειακός επιχείρησε να ρίξει το τέμπο του αγώνα και να κλείσει τους χώρους προς την εστία του Επασί. Ήταν εμφανής η πρόθεση των Βοιωτών να μείνουν κλεισμένοι πίσω και να κυνηγήσουν, μονάχα, τις αντεπιθέσεις. Μάλιστα είχαν και μία καλή στιγμή, με το μακρινό σουτ του Σουμπίνιο στο 37′, ν’ αναγκάζει τον Διούδη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Μία φάση πριν, ωστόσο, το τρομερό σουτ του Χατζηγιοβάνη είχε σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Παναθηναϊκός έψαχνε και δεύτερο γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Και το βρήκε! Ξανά ασίστ από τον τρομερό Χατζηγιοβάνη, με τον Ηλία Χατζηθεοδωρίδη να σκοράρει ανενόχλητος προ του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Επασί.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε κάπως, με τον Λεβαδειακό να παίρνει λίγα περισσότερα μέτρα στο γήπεδο. Μπορεί μεν να μην απειλούσε τον Διούδη, όμως δεν άφηνε τον Παναθηναϊκό να εκδηλώσει με την ίδια ευχέρεια φάσεις. Βλέποντας την υποχώρηση της ομάδας του, ο Γιώργος Δώνης προχώρησε σε διπλή αλλαγή επτά λεπτά μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνας, ρίχνοντας στο γήπεδο τους Κάτσε, Εμμανουηλίδη, αντί Δώνη και Χατζηθεοδωρίδη (παρεμπιπτόντως πολύ καλός ο μικρός, παίζοντας μάλιστα ως εξτρέμ κι όχι ως μπακ).

Στο 75ο λεπτό ο προπονητής του Παναθηναϊκού έριξε και τον Μακέντα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ιταλό ν’ αποθεώνεται κατά την είσοδό του. Ο 27χρονος άσος είχε διάθεση, βγάζοντας μάλιστα με φανταστικό τακουνάκι την ασίστ στον Γιόχανσον στο 93′, με τον Σουηδό να διαμορφώνει το τελικό 3-0 σ’ ένα ιδανικό δεξί πλασέ! Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα, κάνοντας το 4×4! Να σημειωθεί ότι γύρω στο 80′ οι φίλοι του «τριφυλλιού» φώναξαν ρυθμικά το όνομα του Γιώργου Δώνη, αναγνωρίζοντας την εξαιρετική δουλειά που κάνει.

MVP: Τάσος Χατζηγιοβάνης: Κάθε ματς και καλύτερος ο μικρός. Δημιούργησε τα δύο από τα τρία γκολ του Παναθηναϊκού κι ήταν εξαιρετικός παίζοντας τόσο στη δεξιά πλευρά, όπου ξεκίνησε, όσο και στην αριστερά όταν τον άλλαξε, μετά από ένα σημείο του αγώνα, ο Γιώργος Δώνης. Ο Χατζηγιοβάνης εξελίσσεται σε σταθερά του «τριφυλλιού» και ακόμα σημαντικότερο, σε παίκτη που μπορεί να κάνει τη διαφορά στο γήπεδο.

UP: Αργύρης Καμπετσής: Ο 19χρονος επιθετικός πέτυχε το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα και γενικώς, είχε πολύ καλή παρουσία. Επέδειξε ιδιαίτερο ζήλο και κυνήγησε κάθε μπαλιά, ακόμα και τις λεγόμενες χαμένες. Ο Καμπετσής απέδειξε με τον πιο απτό τρόπο, πως μπορεί να δώσει λύσεις επιθετικά στον Παναθηναϊκό.

DOWN: Λενί Νανζίς: Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός δεν κατάφερε ν’ ανταποκριθεί στο ρόλο του. Προφανώς, από τη στιγμή που ο Λεβαδειακός αναλώθηκε σε παθητικό παιχνίδι, δεν μπορούσε να κάνει και πολλά. Ωστόσο δεν πρόσφερε καν τα βασικά, όπως το να κρατήσει λίγο μπάλα για να ξεκουράσει τους συμπαίκτες του. Στο ημίχρονο αντικαταστάθηκε από τον Άκη Μάντζιο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Τζαβάρας: Προσπάθησε να μην σφυρίζει αρκετά και να κρατήσει τις κίτρινες κάρτες στο τσεπάκι του. Γενικά έκανε καλό παιχνίδι, αν και υπάρχει υπόνοια πέναλτι υπέρ του Λεβαδειακού, στο μαρκάρισμα του Εμμανουηλίδη πάνω στον Σαβαντογκό, στο 74ο λεπτό.

ΓΚΟΛ: Καμπετσής (5′), Χατζηθεοδωρίδης (45′), Γιόχανσον (90+3′)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουρμπέλης (86′) / Καραχάλιος (33′), Νανζίς (35′), Όμο (42′)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Χ. Δώνης (67′ Κάτσε), Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης (67′ Εμμανουηλίδης), Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Μαυρομμάτης, Καμπετσής (75′ Μακέντα).

Λεβαδειακός (Α. Μάντζιος): Επασί, Φαβάρο, Όμο (46′ Κρνέτα), Νανζίς (46′ Γιακουμάκης), Μαρκόφσκι, Ζησόπουλος, Καραχάλιος, Χατζηλάμπρος, Τσαμπούρης, Σαβαντογκό, Σουμπίνιο (72′ Μάνγκα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός ασταμάτητος, επιβλητικός και αήττητος!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.