Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 0-1: Σοκ στη Λεωφόρο

Δείτε videos από το ματς Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης: Ήττα-μαχαιριά υπέστη η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς (0-1) με πέναλτι του Χερόνιμο Μπαράλες στο 84′.

Με 10 παίκτες πήρε τη μεγάλη νίκη ο αρκαδικός σύλλογος, αφού στο 74′ αποβλήθηκε ο Χουάν Μουνάφο.

Σε θέση οφσάιντ ήταν ο Αϊτόρ στις καθυστερήσεις, όταν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αντώνη Τσιφτσή.

Ο αγώνας

Ελλείψει Λούκας Βιγιαφάνιες, ο Παναθηναϊκός στερήθηκε τις κάθετες πάσες που χρειαζόταν για να διασπάσει την καλά οργανωμένη και πολυπρόσωπη άμυνα του Αστέρα Τρίπολης.

Η πρώτη αξιόλογη επιθετική στιγμή ανήκε στους φιλοξενούμενους και συγκεκριμένα στον Κέβιν Σόνι, ο οποίος στο 10’ έκανε διαγώνια κίνηση, σούταρε και ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι μπλόκαρε.

Ακολούθησε ένα σουτ του Καρλίτος από τα 20 μέτρα που μπλόκαρε ο Αντώνης Τσιφτσής (13ο λεπτό) και ένα γύρισμα του Σεμπαστιάν Παλάσιος που εξουδετέρωσε ο Τσιφτσής προ του Αϊτόρ (18ο λεπτό).

Έπειτα από μία προσπάθεια του Λέο Τιλίκα στο 19’, ο Παλάσιος έχασε την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου (σουτ στο 23’ που άλλαξε πορεία στον Γιάννη Χριστόπουλο).

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς άλλαξε πλευρές τους Παλάσιος-Αϊτόρ και γύρισε πιο πίσω τον Ζοζέ Μαουρίσιο, προκειμένου να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του, η οποία κατέγραψε 60% κατοχή και 6 τελικές, χωρίς όμως να «πατήσει», όπως λέμε, τον αντίπαλο.

Το β’ ημίχρονο κυλούσε χωρίς συγκινήσεις, ασχέτως αν ο Γιοβάνοβιτς έριχνε στη μάχη τους Φακούντσο Σάντσες και Ματέους Βιτάλ για να ανακατέψει την τράπουλα.

Ο Μίλαν Ράσταβατς, από την πλευρά του, έβαλε τους

• Αντριάν Ριέρα
  • Φεντερίκο Άλβαρες
  • Χερόνιμο Μπαράλες

Κομβικές αυτές οι κινήσεις, αφού ο πρώτος κέρδισε το πέναλτι από τον Σάντσες στο 82′ και ο τρίτος ευστόχησε.

Δέκα λεπτά νωρίτερα, δηλαδή στο 74′, ο Μουνάφο είχε δεχθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Αστέρα με 10 παίκτες.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε στις καθυστερήσεις, όμως, ο Αϊτόρ ήταν εκτεθειμένος όταν βρήκε δίχτυα.

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 84′ Μπαράλες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43’ Χουάνκαρ, 45+3’ Σένκεφελντ, 63′ Πέρεθ – 37’ Σόνι, 45+1’ Μουνάφο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 74′ Μουνάφο

MVP: Ο Αντριάν Ριέρα. Μπήκε στο 67′, κέρδισε πέναλτι στο 82′

UP: Η αμυντική λειτουργία του Αστέρα Τρίπολης

DOWN: Ο Φακούντο Σάντσες. Πέρασε αλλαγή, υπέπεσε σε πέναλτι

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Τάσος Σιδηρόπουλος πήρε τις σωστές αποφάσεις με τη βοήθεια του VAR

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (46′ Σάντσες), Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (65′ Βιτάλ), Μαουρίσιο (87′ Λούντκβιστ), Παλάσιος (76′ Ιωαννίδης), Αϊτόρ, Καρλίτος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Ατιένθα, Χριστόπουλος, Τασουλής (73′ Άλβαρες), Μουνάφο, Βαλιέντε, Ρεγκίς, Τιλίκα (89′ Ιγκλέσιας), Καπίγια (67′ Ριέρα), Σόνι (73′ Μπαράλες).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 0-1: Σοκ στη Λεωφόρο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.