Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 2-2: Η χαριστική βολή για Ευρώπη (vids)

Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης: Ισόπαλο 2-2 έληξε το ματς της Λεωφόρου και, πλέον, η ομάδα του Μπόλονι δεν έχει ρεαλιστικές ελπίδες για Ευρώπη.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε χωρίς τους Μπαρτ Σένκεφελντ και Μαουρίσιο, ενώ ως γνωστόν, ο Φώτης Ιωαννίδης είχε τεθεί νοκ-άουτ λόγω διαστρέμματος.

Ο Βραζιλιάνος μέσος είχε δηλωθεί για το αρχικό σχήμα, όμως στο τελευταίο σπριντ της προθέρμανσης αισθάνθηκε ένα σφίξιμο στη γάμπα, εξ ου και η απόφαση να αγωνιστεί ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος.

Ο Αστέρας Τρίπολης κατέβηκε με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και πέτυχε να κλειδώσει τον επιθετικογενή Παναθηναϊκό του α’ ημιχρόνου.

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι απείλησε με δύο μακρινά σουτ: ένα του Τάσου Χατζηγιοβάνη στο 6ο λεπτό κι ένα του Γενί Ενγκμπακοτό στο 23ο.

Ο Αστέρας Τρίπολης, αντίθετα, δεν έμεινε στις απειλές, αφού στην πρώτη του αξιόλογη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ, άνοιξε το σκορ.

Συγκεκριμένα, έπειτα από ωραία επιθετική προσπάθεια στο 10ο λεπτό, ο Γιάννης Κώτσιρας σέντραρε από δεξιά και ο ανενόχλητος Ντάνι Σουάρεθ νίκησε τον Σωκράτη Διούδη με κεφαλιά.

Ο Παναθηναϊκός, πάντως, δεν πτοήθηκε, άσκησε πίεση και τελικά στο 28′ δικαιώθηκε, όταν από μπαλιά του Λούκας Βιγιαφάνιες, ο Νίκος Παπαδόπουλος έκανε παντελώς λανθασμένη έξοδο και ο Χατζηγιοβάνης έφερε το ματς στα ίσα.

Στη συνέχεια, ο Μπόλονι έδωσε εντολή να αλλάξουν πλευρές οι Χατζηγιοβάνης (πήγε αριστερά) και Ενγκμπακοτό (πήγε δεξιά), σε αυτό το 4-2-3-1 που επέλεξε.

Ο Ενγκμπακοτό έχασε σημαντική ευκαιρία για την ανατροπή στο 34′ (κεφαλιά από καλή θέση που πέρασε άουτ) και 4 λεπτά αργότερα καταγράφηκε μία φάση που σηκώνει μπόλικη συζήτηση.

Ο Χερόνιμο Μπαράλες βρέθηκε στο έδαφος, εντός περιοχής, από μαρκάρισμα του Αχιλλέα Πούγγουρα, ο διαιτητής Γκορτσίλας έκρινε ότι υπάρχει παράβαση και ο Αργεντινός έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Αστέρα, με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 42′.

Το tweet του Παναθηναϊκού για την επίμαχη φάση:

Το β’ ημίχρονο άρχισε όπως τελείωσε το α’, υπό την έννοια ότι υποδείχθηκε πέναλτι – εν προκειμένω υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ο Γιοάν Μολό σέντραρε, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σουάρεθ κι έπειτα από χρήση VAR ο διαιτητής Γκορτσίλας έδειξε την άσπρη βούλα, απ’ όπου ο Χατζηγιοβάνης ζευγάρωσε τα γκολ του, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε την ανατροπή στο 63′ με τον Χουάνκαρ και στο 72′ με τους Πούγγουρα-Καρλίτος, ενώ ο Αστέρας απάντησε με τον Χρήστο Τασουλή στο 77′.

Η τελευταία μεγάλη στιγμή χάθηκε στο 90′, όταν ο Γιουνούς Σανκαρέ σημάδεψε το δοκάρι της αρκαδικής ομάδας.

Το 2-2 παρέμεινε και το… τρένο της Ευρώπης χάνεται για τον Παναθηναϊκό.

Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 28′, 53′ πεν. Χατζηγιοβάνης – 10′ Σουάρεθ, 42′ πέν. Μπαράλες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 74′ Βέλεθ – 43′ Μπαράλες, 45+2′ Κώτσιρας, 87′ Ντρούπι Γκόμες

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: O Χουάνκαρ. Φιλότιμες οι προσπάθειες του Ισπανού αριστερού μπακ, ο οποίος μάλιστα άγγιξε το γκολ (με το δεξί πόδι) στο 63ο λεπτό. Τελικά, όλες αποδείχθηκαν άκαρπες.

UP: Ο Αστέρας Τρίπολης. Σε τέσσερα ματς φέτος (σε κανονική διάρκεια και πλέι οφ) δεν ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό. Αν μη τι άλλο απέδειξε ότι ακόμα κι όταν κατεβαίνει για το γόητρο, αποτελεί ένα στιβαρό σύνολο.

DOWN: Ο Νίκος Παπαδόπουλος. Η αντίδρασή του στη φάση του 28ου λεπτού παραπέμπει σε… 5×5. Παντελώς άστοχη έξοδος και ένα γκολ-δώρο που καρπώθηκε ο Τάσος Χατζηγιοβάνης.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Ευστάθιος Γκορτσίλας έκανε λάθος στη φάση του πρώτου πέναλτι. Υπήρχε επαφή του Αχιλλέα Πούγγουρα με τον Χερόνιμο Μπαράλες, αλλά όχι τέτοια που να στοιχειοθετεί παράβαση. Γι’ αυτό άλλωστε και ο Ευαγγέλου (VAR) δεν έκανε support στην απόφαση του Μακεδόνα ρέφερι, στέλνοντάς τον στο μόνιτορ για on field review. Αντίθετα, ορθώς πήρε την απόφαση για το δεύτερο πέναλτι, αφού η μπάλα «ταξίδεψε» στον αέρα και ο Ντάνι Σουάρεθ είχε χρόνο να φέρει το χέρι σε φυσική θέση.

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Πούγγουρας (81′ Σανκαρέ), Χουάνκαρ, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος (81′ Αϊτόρ), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης, Ενγκμπακοτό (73′ Καμπετσής), Μακέντα (66′ Καρλίτος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): N. Παπαδόπουλος, Κώτσιρας (90+4′ Γκαρσία), Σουάρεθ, Χριστόπουλος, Τασουλής, Βαλιέντε, Μουνάφο, Λέο Τιλίκα (80′ Κρέσπι), Ριέρα (57′ Ντρούπι Γκόμες), Σίτο (57′ Αλί Μπαμπά), Μπαράλες (56′ Τζίμας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 2-2: Η χαριστική βολή για Ευρώπη (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.