Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Ψυχρή νίκη

Το πέναλτι του Τάσου Χατζηγιοβάνη έκρινε το ματς

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Στο κρύο ΟΑΚΑ, η ομάδα του Γιώργου Δώνη επανήλθε στις επιτυχίες.

O Γιώργος Δώνης επέλεξε διάταξη 4-4-2 με τον Χουάν Χοσέ Περέα στο πλευρό του Φεντερίκο Μακέντα στη γραμμή κρούσης.

Ο Παναθηναϊκός είχε οριακή κατοχή στο α’ ημίχρονο (51%), όμως το… σκορ στις τελικές έγραψε 7-0.

Είχε στηθεί πολύ καλά αμυντικά, δεν έδινε πολύ χώρο στον αντίπαλο και αν ήταν πιο ψύχραιμος μέσα στο «κουτί», θα έπαιρνε μεγαλύτερο προβάδισμα.

Το μοναδικό γκολ του α’ ημιχρόνου σημείωσε ο Τάσος Χατζηγιοβάνης με πέναλτι στο 8’ (το κέρδισε ο Περέα από τον Ντάνι Σουάρεθ, έπειτα από χρήση VAR).

Ο Χατζηγιοβάνης, ο Ματίας Γιόχανσον, οι χαφ βρέθηκαν σε καλή μέρα και το «τριφύλλι» ήταν αρκετά απειλητικό.

Eκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα του β’ ημιχρόνου, αφού ο Αστέρας κέρδισε μέτρα και κατέγραψε αρκετές τελικές προσπάθειες.

Ο Σωκράτης Διούδης έδειξε ετοιμότητα όποτε χρειάστηκε, συνεπώς ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Θα την είχε πανηγυρίσει νωρίτερα, αλλά οι παίκτες του δεν είχαν καθαρό μυαλό ούτε στην τελική πάσα ούτε στο εκτελεστικό σκέλος.

Παναθηναϊκός – Αστέρας LIVE

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 8’ πέν. Χατζηγιοβάνης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  62’ Κουρμπέλης, 80’ Γιόχανσον – 7’ Σουάρεθ, 23’ Μπόρχα Φερνάντες

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Σωκράτης Διούδης. Έκανε αρκετές αποκρούσεις, επομένως ένα μεγάλο μέρος της νίκης του ανήκει.

UP: Η παρουσία του κόσμου. Περίπου 10.000 φίλαθλοι στηρίζουν τον Παναθηναϊκό παρά τη βαθμολογική του θέση. Αυτό είναι ένα μήνυμα.

DOWN: Ο Ντάνι Σουάρεθ. Αψυχολόγητο το πέναλτι που έκανε, αφού ο Χουάν Χοσέ Περέα δεν αποτελούσε μεγάλη απειλή εκείνη τη στιγμή, υπό την έννοια ότι δεν είχε την μπάλα στα πόδια.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: O Θανάσης Σέζος τα πήγε περίφημα. Σωστό το πέναλτι που κέρδισε ο Χουάν Χοσέ Περέα, ορθώς δόθηκε οφσάιντ στον Χερόνιμο Μπαράλες στην τελευταία φάση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Χ. Δώνης, Μπουζούκης (79’ Κολοβός), Χατζηγιοβάνης (88’ Κολοβέτσιος), Περέα (61’ Καμπετσής), Μακέντα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπόρχα Χιμένεθ): Ν. Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Βαλιέντε, Σουάρεθ (60’ Σίτο), Μαρτίνες (79’ Ιγκλέσιας), Καπίγια, Μπόρχα Φερνάντες, Χαουρέγκι (67’ Κρέσπι), Λουίς Φερνάντεθ,  Μπαράλες.

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Ψυχρή νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.