Παναθηναϊκός-Ατρόμητος 1-0: Στο ΟΑΚΑ είναι… Παναθηναϊκός!

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη επικράτησε σε ένα ματς-θρίλερ - Δύο δοκάρια και χαμένο πέναλτι οι φιλοξενούμενοι

Με γκολ του Φεντερίκο Μακέντα στο 24ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου και επανήλθε στις νίκες.

Δύο δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι είχε η ομάδα του Περιστερίου, πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Τάσου Σιδηρόπουλου οι “πράσινοι”.

Ο Γιώργος Δώνης επέλεξε τον Φάνη Μαυρομμάτη για παρτενέρ του Δημήτρη Κολοβέτσιου στο κέντρο της άμυνας και άρχισε με τον Ηλία Χατζηθεοδωρίδη στο αριστερό «φτερό».

Ο Νταμίρ Κάναντι, από την πλευρά του, άφησε στον πάγκο τον Κλαρκ Ενσικουλού και προτίμησε τον Εμάνουελ Σάκιτς για το δεξί άκρο της άμυνας.

Το πρώτο 20λεπτο κύλυσε αθόρυβα, ώσπου από μία στατική φάση (κοντινό φάουλ) ο Δημήτρης Γιαννούλης σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Σωκράτη Διούδη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Έργκους Κάτσε επιχείρησε μια μακρινή μπαλιά από δεξιά, ο Φεντερίκο Μακέντα κοντρόλαρε ιδανικά με το δεξί, πλάσαρε με το αριστερό και άνοιξε το σκορ.

Το α’ ημίχρονο κύλησε με τους Ηλία Χατζηθεοδωρίδη και Τάσο Χατζηγιοβάνη να αλλάζουν συνεχώς πλευρές στο 4-2-3-1 που επέλεξε ο προπονητής τους, με ελεύθερο τον Γιάννη Μπουζούκη.

Εντυπωσιακό το «πράσινο» ποσοστό κατοχής (69%), το οποίο όμως απέδωσε μόλις 3 τελικές, ήτοι μία λιγότερη από τον Ατρόμητο, ο οποίος απείλησε κυρίως με τον Μπρούνο από αριστερά.

Ο Παναθηναϊκός αποδυναμώθηκε από τον τραυματισμό του Μακέντα, με συνέπεια να μην απειλήσει ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο.

Ο Δώνης το γνώριζε αυτό, επομένως σταδιακά επικεντρώθηκε στη διαχείριση του 1-0 με τις αλλαγές, εν αντιθέσει με τον Κάναντι που έριξε στη μάχη τους Κλαρκ Ενσικουλού, Χαβιέρ Ούμπιδες και Κωνσταντίνο Κωτσόπουλο.

Ο Ατρόμητος κέρδισε ένα αυστηρό πέναλτι στο 62′, κατέγραψε μερικές επικίνδυνες επισκέψεις με αποκορύφωμα την εξ επαφής προβολή του Ευθύμη Κουλούρη (75′), αλλά γκολ δεν έβαλε.

Στις καθυστερήσεις έκανε την εμφάνισή της η ένταση, ο Χ. Δώνης αποβλήθηκε με δύο κίτρινες σε διάστημα τριών λεπτών και στην εκπνοή οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την ισοφάριση με το σουτ του Αζέρ Μπουσούλατζιτς που σταμάτησε στη συμβολή των δοκών.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

MVP: Ο Σωκράτης Διούδης. Απέκρουσε το πέναλτι (63′) και την εξ επαφής προβολή (75′) του Ευθύμη Κουλούρη.

UP: Η αποτελεσματικότητα του Παναθηναϊκού. Βρήκε γκολ με λιγότερες τελικές από τον Ατρόμητο.

DOWN: Ο Ευθύμης Κουλούρης. Εφέτος σκοράρει ανελλιπώς, αλλά στο ΟΑΚΑ έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει και μετατράπηκε σε μοιραίο για τον Ατρόμητο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Τάσος Σιδηρόπουλος αποδοκιμάστηκε αρκετές φορές από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού. Αυστηρό το πέναλτι υπέρ του Ατρομήτου, στο α’ ημίχρονο δεν “κιτρινίζει” τον Σάκιτς για κλωτσιά στον Χ. Δώνη, ο οποίος ορθώς αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις.

ΓΚΟΛ: 24′ Μακέντα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 18′ Ινσούα, 62′ Κολοβέτσιος, 90+2′ Χ. Δώνης – 65′ Μπρούνο, 81′ Κουλούρης, 90+2′ Σάκιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ 90+4′ Χ. Δώνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Δώνης, Κάτσε, Χατζηθεοδωρίδης (67′ Πούγγουρας), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (83′ Τζανδάρης), Μακέντα (46′ Καμπετσής).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Νάτσος (66′ Ούμπιδες), Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Μπρούνο (78′ Κωτσόπουλος), Βασιλακάκης (46′ Ενσικουλού), Κουλούρης.

ΠΑΟΚ – ΠΑΣ 19:30

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός-Ατρόμητος 1-0: Στο ΟΑΚΑ είναι… Παναθηναϊκός!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.