Παναθηναϊκός Κ19 – Ολυμπιακός Κ19 3-0: Τον «έστησε» για την κορυφή

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι των Νέων...

Παναθηναϊκός Κ19 – Ολυμπιακός Κ19 3-0: Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League K19, είναι μόνος του ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» νίκησαν με 3-0 στο ντέρμπι «αιωνίων», δείχνοντας καλύτεροι από τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι «εκτέλεσαν» τον Ολυμπιακό με τις στημένες φάσεις. Η ομάδα του Πειραιά έδειξε να έχει μεγάλο θέμα στις στημένες φάσεις και ο Παναθηναϊκός αυτό το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο!

Στην αρχή του ματς αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως να ανοίγει το σκορ. Κάτι το οποίο έγινε στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε το φάουλ για τον Τζαβίδα ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε. Ο Τζολάκης έδιωξε προσωρινά και στην επαναφορά ο Σαμαράς με πλασέ έκανε το 1-0!

Και το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων προήλθε επίσης από στημένη φάση. Στο 45′ ο Σέχου «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ και ο Τζαβίδας με προβολή «έγραψε» το 2-0!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά ψάχνοντας το γκολ που θα μείωνε το σκορ. Το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ χάρη στον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, Χριστογεώργο.

Στο 63′ ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Σέχου, ενώ και ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε σε χέρι του Σπίνου στο 77′.

Τέσσερα λεπτά μετά, στο 81′, ο Αρσενίδης έκανε το σουτ με την μπάλα να πηγαίνει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Και στο 87′ ήρθε το τελικό 3-0 ξανά από στημένη φάση. Ο Τζολάκης δεν μπόρεσε να διώξει σωστά το κόρνερ του Παναθηναϊκού και ο Ζαγαρίτης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Οι αριθμοί που έγραψαν ιστορία

Παναθηναϊκός K19 (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σπίνος, Σαντικάι, Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος (86′ Λιακόπουλος), Αθανασακόπουλος, Σερπέζης, Σαμαράς (86′ Σιδεράς), Τζαβίδας (68′ Τουρκοχωρίτης), Σέχου (75′ Σούλτσε).

Ολυμπιακός K19 (Ρικάρντο Πέρες): Τζολάκης, Τσάβος, Γκοτζαμανίδης, Μάρκοβιτς, Μαρτίνης, Νεοφυτίδης (65′ Μπέλιτς), Φέκκας (74′ Αρσενίδης), Μαρίνος, Συρμής (55′ Νικόλης), Κατσαβάκης (55′ Σουρλής), Μπουλάρι.