Παναθηναϊκός Κ19 – ΠΑΟΚ Κ19 1-1: Ισοπαλία… τίτλου για τον «δικέφαλο»

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι της Κ19 με τον Αθανασακόπουλο, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο τελικό 1-1 με τον Τσοπούρογλου αστο 46'.

Πολύτιμη ισοπαλία (1-1) στην έδρα του Παναθηναϊκού, που τον καθιστά φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Κ19, πήρε ο ΠΑΟΚ (22η αγωνιστική). Συγκεκριμένα μετά από 19 αγωνιστικές η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έφτασε τους 49 βαθμούς, ενώ οι «πράσινοι» τους 47.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή όμως η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τον ΠΑΟΚ! Συγκεκριμένα στο 9′ σε εξαιρετική αντεπίθεση, ο Τζόλης γύρισε στον Δούμτση  ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως ο τερματοφύλακας Χριστογεώργος είπε «όχι».

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε στο 26′ το «τριφύλλι», όταν ο Αθανασακόπουλος, με ωραία κίνηση και πλασέ νίκησε τον Ταλιχμανίδη.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με την έναρξη του Β’ μέρους, καθώς μόλις στο 22ο δευτερόλεπτα με διαγώνιο σουτ του Τσοπούρογλου (μέσα από τη μεγάλη περιοχή) έγινε το 1-1.

Στο 57′ ο δικέφαλος έμεινε με παίκτη λιγότερο όταν καθώς ο Παναγιώτου αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στη μεσαία γραμμή.

Οπως ήταν φυσικό ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα και πίεσε, όμως δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της νίκης. Το «άγγιξε» όμως όταν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αλεξανδρόπουλος με εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του ΠΑΟΚ!

Να σημειώσουμε τέλος ότι αμφότερες οι ομάδες έχουν να παίξουν με τον Ολυμπιακό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χριστογεώργος, Βαγιανίδης, Ζαγαρίτης, Σαντικάι, Καραγιάννης, Σαμαράς, Αλεξανδρόπουλος, Σερπέζης, Σούλτσε, Αθανασακόπουλος, Καλομοίρης.

ΠΑΟΚ: Ταλιχμανίδης, Παναγιώτου, Μιχαηλίδης, Καλουτσικίδης, Τσιγγάρας, Ταχάτος, Τζόλης, Γιαξής, Γκορντεζιάνι, Δούμτσης, Τσοπούρογλου.

Ακολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός Κ19 – ΠΑΟΚ Κ19 1-1: Ισοπαλία… τίτλου για τον «δικέφαλο»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.