Παναθηναϊκός – Λαμία 0-0: Σερί ήταν και πάει… (vids)

Παναθηναϊκός-Λαμία: Γκέλα ολκής για την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι, η οποία έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο -2 από τη 2η θέση.

Στους 5 αγώνες σταμάτησε το νικηφόρο σερί, ενώ αντίθετα ο Παναθηναϊκός δε δέχθηκε γκολ για έβδομο διαδοχικό παιχνίδι και ο Σωκράτης Διούδης για όγδοο!

***

Ο Λάζλο Μπόλονι προτίμησε τον Γιοάν Μολό αντί του Φακούντο Σάντσες για το δεξιό άκρο της άμυνας, ενώ στο αριστερό επέστρεψε ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης, έπειτα από το.. πείραμα ως «εξάρι» στο Πανθεσσαλικό για 55 λεπτά.

Οι αναμενόμενοι στόπερ και χαφ βρέθηκαν στο χορτάρι του «Απ. Νικολαΐδης», δεξιός εξτρέμ ο Αϊτόρ, αριστερός ο Αργύρης Καμπετσής και στην κορυφή ο Φώτης Ιωαννίδης.

Στον αντίποδα, ο Μιχάλης Γρηγορίου έβαλε τον Μίλος Ντέλετιτς στο δεξιό «φτερό» και τον Λάζαρ Ρόμανιτς στο αριστερό, όμως μόλις στο 7ο λεπτό υποχρεώθηκε να αντικαταστήσει τον Μπατσάνα Αραμπούλι λόγω τραυματισμού (μπήκε ο Τάσος Καραμάνος).

Στο 4ο λεπτό ο Αϊτόρ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Ντεβίς Επασί με δυνατό συρτό σουτ, προτού προσπαθήσει να απειλήσει με γύρισμα στο 25’.

Η Λαμία αμύνθηκε μαζικά και ευτύχησε να έχει σε σπουδαία μέρα, μεταξύ άλλων, τους Βαλεντίνο Βλάχο και Ντάνιελ Αντέτζο, οι οποίοι έκοψαν πολλές μπάλες προς τα καρέ της ομάδας τους.

Οι «πράσινοι» χαφ είχαν κλειστεί καλά, επομένως έπρεπε να προκύψει μία γρήγορη συνεργασία ή κάποια ατομική ενέργεια για να απειληθεί ο Επασί.

Προέκυψε το 1-2 του Ιωαννίδη με τον Καμπετσή στο 37’ (έκοψε ο Αντέτζο) και του Καμπετσή με τον Βιγιαφάνιες στο 42’ (βγήκε και μπλόκαρε ο Επασί).

Το β’ ημίχρονο άρχισε με μία ευκαιρία για κάθε ομάδα, ενώ λίγο πριν από το 60’ ο Λάζλο Μπόλονι έβγαλε τον αρνητικό Βιγιαφάνιες και τον Ιωαννίδη για να βάλει τους Καρλίτος, Τάσο Χατζηγιοβάνη αντίστοιχα.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου, από την πλευρά του, έριξε στη μάχη τους Ντελ Πίνο Τιρόνε και Κωνσταντίνο Προβυδάκη, ενώ στο 68’ υποχρεώθηκε σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή (Γκούγκα Παλαβαντισβίλι αντί Τιρόνε).

Στο 67’ είχε περάσει και ο Φεντερίκο Μακέντα αντί του Καμπετσή, με τον Παναθηναϊκό να αγωνίζεται σε 4-2-3-1 (ο Ιταλός αριστερά, ο Χατζηγιοβάνης δεξιά, ο Αϊτόρ στον άξονα και ο Καρλίτος μπροστά).

Στο 65ο λεπτό ο Καρλίτος και στο 76ο λεπτό οι Αϊτόρ, Μακέντα έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες για τον Παναθηναϊκό.

Οι Επασί και Αντέτζο κράτησαν ηρωικά το 0-0 σε ένα χρονικό σημείο που οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά.

Ο Μπόλονι έβαλε και τους Γιασίν Αγιούμπ, Δημήτρη Εμμανουηλίδη, κοινώς τα έπαιξε όλα για όλα, χωρίς όμως να δικαιωθεί, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να χάσει ανέλπιστα έδαφος στη μάχη για τη 2η θέση της Super League.

Παναθηναϊκός-Λαμία: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: –

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 73’ Καρλίτος, 80’ Μολό – 90+5’ Ρόμανιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ντεβίς Επασί. Σπουδαίες αποκρούσεις στο β’ ημίχρονο, με highlight εκείνη στο σουτ του Φεντερίκο Μακέντα (76ο λεπτό).

UP: Ντάνιελ Αντέτζο. «Βράχος» της άμυνας των φιλοξενούμενων, δεν άφησε να περάσει τίποτα.

DOWN: Λούκας Βιγιαφάνιες. Όχι μόνο ήταν ακίνδυνος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά με τα δύο λάθη του στο β’ ημίχρονο λίγο έλειψε να πάθει μεγαλύτερη νίλα ο Παναθηναϊκός.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Καλή η διαιτησία του Τζήλου. Στις καθυστερήσεις έκρινε ότι το χέρι του Μπαρτ Σένκεφελντ βρισκόταν σε φυσική θέση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Μαουρίσιο, Αλεξανδρόπουλος (83’ Αγιούμπ), Βιγιαφάνιες (58’ Καρλίτος), Αϊτόρ (83’ Εμμανουηλίδης), Ιωαννίδης (59’ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής (67’ Μακέντα).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βλάχος, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Μπιάρνασον, Βασιλακάκης (60’ Τιρόνε, 68’ Παλαβαντισβίλι), Ρόμανιτς, Ντέλετιτς (61’ Προβυδάκης), Αραμπούλι (7’ Καραμάνος).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Παναθηναϊκός-Λαμία: Το live

Απίθανες προσφορές και σούπερ πακέτα σε παιδικά περιοδικά και παραμύθια στο Magbox.gr.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Λαμία 0-0: Σερί ήταν και πάει… (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.