Παναθηναϊκός – Λαμία 3-2: Έκανε σεφτέ στο 90′

Στο 90' κρίθηκε η φιλική αναμέτρηση Παναθηναϊκός - Λαμία, με σκόρερ τον Καρλίτος

Παναθηναϊκός Λαμία: Την πρώτη της νίκη στα εφετινά φιλικά προετοιμασίας κατέγραψε η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, επικρατώντας 3-2.

Κάλλιο αργά, παρά ποτέ. Το γνωστό ρητό εφαρμόστηκε στο άδειο «Απ. Νικολαΐδης», αν και τα φιλικά δεν φέρνουν βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλός στο πρώτο 20λεπτο και παραγωγικός στα τελευταία λεπτά, όμως δέχθηκε δύο γκολ στη Λεωφόρο από τη Λαμία.

Η ενδεκάδα του περιελάμβανε τον Ματέους Βιτάλ (ανεπίσημο ντεμπούτο), όπως επίσης και τους Ζβόνιμιρ Σάρλια, Ρουμπέν Πέρεθ, Ραμόν Λούντκβιστ.

Πολλά, λοιπόν, τα εφετινά αποκτήματα, με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό για την ομοιογένεια της ομάδας.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε με φάουλ του Λούντκβιστ στο 5ο λεπτό, ενώ η Λαμία άγγιξε το γκολ στο 23′, όταν από εκτέλεση κόρνερ ο πρώην «πράσινος» Τζανδάρης έστειλε άουτ την κεφαλιά που πήρε.

Τελικά, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ. Ο Λούντκβιστ εκτέλεσε κόρνερ στο 31′ και ο Μαουρίσιο βρήκε δίχτυα με δυνατή κεφαλιά. Το προβάδισμα, όμως, κράτησε παρά ελάχιστα δευτερόλεπτα, καθώς στο 32′ ο Ορτέγκα απάντησε με δυνατό σουτ.

Highlights του Βιτάλ ήταν μία ατομική προσπάθεια στο 51′ που ολοκληρώθηκε με απόκρουση του Σαράνοφ, καθώς και μία ακόμη ωραία προσπάθεια στο 59′ που κατέληξε λίγο άουτ.

Στο ενδιάμεσο (58′) ο Λούντκβιστ απείλησε με φάουλ, στέλνοντας εκ νέου το μήνυμα πως ο Παναθηναϊκός ενδέχεται να ευνοηθεί από τα στημένα του.

Η Λαμία, πάντως, είχε την ουσία. Στο 75′ έκανε γρήγορη αντεπίθεση από αριστερά, ο Σαραμαντάς σέντραρε και ο επερχόμενος Βλαχομήτρος ανέτρεψε τα δεδομένα. Αργή η αντίδραση των παικτών του Γιοβάνοβιτς. Δεν είναι η πρώτη φορά…

Τελικά, ο Παναθηναϊκός πήρε ασθμαίνοντας τη νίκη, με αρκετούς πρωταγωνιστές.

Στο 86′ το άνοιγμα του Βιγιαφάνιες ήταν ιδανικό για τον Μπουζούκη, ο οποίος έκανε καταπληκτική ατομική προσπάθεια, συνέκλινε και ισοφάρισε με τρομερό σουτ.

Στο 90′ ο Αϊτόρ βρήκε τον Χουάνκαρ με ωραία μπαλιά, ο μπακ σέντραρε και ο Καρλίτος έγραψε το τελικό 3-2.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Ξενόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης (61′ Χουάνκαρ), Πούγγουρας (61′ Βέλεθ), Σάρλια, Σάντσες (61′ Κώτσιρας), Πέρεθ (74′ Αθανασακόπουλος), Μαουρίσιο, Λούντκβιστ (70′ Μπουζούκης), Αϊτόρ, Βιτάλ (61′ Βιγιαφάνιες), Μακέντα (70′ Καρλίτος).

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σκόνδρας (62′ Μαζουλουξής), Αντέτζο (62′ Βύντρα), Ορτέγκα (56′ Σαραμαντάς), Τζανετόπουλος, Ρόμανιτς, Τζανδάρης (83′ Μαργαρίτης), Νούνες (76′ Τρουμπούλος), Γκέντσογλου (36′ Τιρόνε), Καραμάνος, Ελευθεριάδης.

Όλα αυτά μία ημέρα μετά την απόκτηση του Αλμπέρτο Μπρινιόλι (ακολουθεί video με τις πρώτες του δηλώσεις) και εν αναμονή της άφιξης του Σεμπαστιάν Παλάσιος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Λαμία 3-2: Έκανε σεφτέ στο 90′», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.