Παναθηναϊκός – Λαμία 2-0: Συνήλθε με Περέα

Ο Κολομβιανός άλλαξε την εικόνα του αγώνα μετά την είσοδό του στο ματς

Παναθηναϊκός – Λαμία 2-0: Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Γιώργου Δώνη με σκόρερ τους Τάσο Χατζηγιοβάνη και Χουάν Χοσέ Περέα.

Την προβλεπόμενη ενδεκάδα έβαλε ο Γιώργος Δώνης, ο οποίος συμπεριέλαβε στη 18άδα τον Γιώργο Βαγιαννίδη.

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία στο ξεκίνημα, όμως οι λιγοστές επικίνδυνες επισκέψεις του δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία της Λαμίας.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου σταδιακά βελτίωσε την απόδοσή της στο κρύο ΟΑΚΑ και πέρασε το κέντρο με αξιώσεις.

Το γεγονός ότι οι «πράσινοι» είχαν 4 αποκρούσεις και οι φιλοξενούμενοι καμία, λέει πολλά.

Όπως λένε πολλά και τα 9-7 φάουλ, παρά το 61% της κατοχής του «τριφυλλιού».

Ειρήσθω εν παρόδω, το σκορ μετράει και ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που το είχε υπέρ του στο 45’.

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης κοντρόλαρε και απέφυγε τον Λάζαρ Ρόμανιτς, με αποτέλεσμα ο Κώστας Θεοδωρόπουλος να υποχρεωθεί σε πέναλτι.

Ένα λεπτό αργότερα (44’) ο νεαρός εξτρέμ συνέχισε την παράδοση, ήτοι σκόραρε για τρίτο διαδοχικό ματς από την άσπρη βούλα (όλα στο α’ ημίχρονο).

Στο β’ μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, αν και σε αυτό συνέβαλε η αποβολή του Ντάνι Μπεχαράνο στο 60’ (για αγκωνιά στον Γιάννη Μπουζούκη).

Η είσοδος του Χουάν Χοσέ Περέα έδωσε την απαιτούμενη ώθηση, ωστόσο το εύθραυστο 1-0 παρέμενε.

Οι παίκτες του Δώνη έκαναν αρκετές τελικές, ώσπου στο 82ο λεπτό ο Κολομβιανός φορ διπλασίασε το προβάδισμα και, ουσιαστικά, έριξε τίτλους τέλους.

Τελευταίες αξιόλογες φάση το δοκάρι του Δημήτρη Κουρμπέλη στο 87ο λεπτό και το σουτ του Περέα στις καθυστερήσεις.

Παναθηναϊκός – Λαμία LIVE

Παναθηναϊκός – Λαμία: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 44’ πέν. Χατζηγιοβάνης, 82’ Περέα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 66’ Νούνες, 90+4’ Μπεκ – 37’ Μπεχαράνο, 63’ Σκόνδρας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 60’ Μπεχαράνο (2η κίτρινη)

MVP: Ο Χουάν Χοσέ Περέα. Άλλαξε την εικόνα του αγώνα και κατάφερε να αγχώσει τον σπουδαίο, μέχρι τότε, Ντάνιελ Αντέτζο.

UP: Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης. Κέρδισε το πέναλτι και σκόραρε για τρίτο διαδοχικό ματς.

DOWN: Ο Λάζαρ Ρόμανιτς. Δέχθηκε την ντρίμπλα του Τάσου Χατζηγιοβάνη στη φάση που οδήγησε στο πέναλτι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Νούνες, Ζαχίντ (53’ Περέα), Μπουζούκης (80’ Μπεκ), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (87’ Καμπετσής).

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Βασιλόγιαννης (63’ Μπουλούλης), Καραμάνος, Ρόμανιτς (80’ Σάλιακας), Τουράμ.

Aκολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Λαμία 2-0: Συνήλθε με Περέα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.