Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 1-3: Ανατροπή παραμονής (vids)

Η κρητική ομάδα επικράτησε στο άδειο ΟΑΚΑ και κέρδισε έδαφος στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού

Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 1-3: Ο κρητικός σύλλογος ανέτρεψε το 1-0 του α’ ημιχρόνου και κέρδισε έδαφος στη μάχη για την παραμονή στη Super League.

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε την ομάδα του με διάταξη που θύμιζε περισσότερο 3-4-1-2.

Ο Ομρι Αλτμαν έπαιζε αρκετά κοντά στον Φεντερίκο Μακέντα και ο Αντονί Μουνιέ είχε πιο ελεύθερο ρόλο.

Ο Χάιμε Βέρα, από την πλευρά του, κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον τραυματισμό του Πατρίκ Βουό στον τετρακέφαλο, κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης.

Συνεπώς, ο Ισμαΐλ Σάσι πήρε φανέλα βασικού και έπαιξε στην κορυφή, ενώ ρόλο δεξιού εξτρέμ είχε ο Σόουζα Φερέιρα.

Ήταν ένα ανιαρό α’ ημίχρονο με 5 τελικές (4-1 υπέρ των «πρασίνων») και απόλυτη μοιρασιά στην κατοχή.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης, Κώστας Αποστολάκης και Φεντερίκο Μακέντα ήταν οι πιο ορεξάτοι της αναμέτρησης.

Ο ΟΦΗ κατέγραψε 2-3 επικίνδυνες επισκέψεις, όμως ο Παναθηναϊκός δεν αισθάνθηκε πραγματική απειλή.

Ο τραυματισμός του Αλτμαν ήταν το μελανό γεγονός των πρώτων 45 λεπτών και μετά το 28’ οι «πράσινοι» έπαιξαν 3-5-2.

Προς το φινάλε πάντως (42’) καταγράφηκε γκολ, με πέναλτι που κέρδισε (από τον Γιάννη Ποτουρίδη) και εκτέλεσε ψύχραιμα ο Μακέντα.

Στο ημίχρονο ο Βέρα έβαλε τον Θανάση Ντίνα αντί του Βασίλη Κουτσιανικούλη και τον χρησιμοποίησε δεξιά (ο Φερέιρα πήγε αριστερά).

Η χρησιμοποίηση του Φερέιρα στο αριστερό άκρο αποδείχθηκε καταλυτική.

Ο ΟΦΗ πήρε τα ηνία, έκανε άνω-κάτω την άμυνα του Παναθηναϊκού και με αυτογκόλ του Μακέντα (57’), με σουτ του Σάσι προ κενής εστίας στο 71’ και πλασέ του Γιακουμάκη στο 88’ ανέτρεψε τα δεδομένα.

Ανύπαρκτοι οι γηπεδούχοι στο β’ ημίχρονο και το 4-4-2 μετά το 68’ δεν απέδωσε καρπούς.

Να σημειωθεί ότι εκτός του Άλτμαν τραυματίας αποχώρησε και ο Κώστας Αποστολάκης.

Από πλευράς ΟΦΗ, τραυματίας αποχώρησε ο Ρικάρντο Βαζ.

Μοιραία, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την εντός έδρας ήττα του Άρη από τον Ατρόμητο.

Στον αντίποδα, ο ΟΦΗ έκανε μεγάλο βήμα παραμονής, αφού προσπέρασε τον ΠΑΣ Γιάννινα στη 13η θέση.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE του Παναθηναϊκός – ΟΦΗ

MVP: Ο Σόουζα Φερέιρα. Ιδιαίτερα δραστήριος από αριστερά στο β’ ημίχρονο, εξέθεσε πολλές φορές τον Νώντα Παντελάκη και είχε συμμετοχή στο δεύτερο γκολ.

UP: Η παρουσία του Ισμαΐλ Σάσι. Έπαιξε λόγω του τραυματισμού του Πατρίκ Βουό, όμως ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα του Παναθηναϊκού στο β’ ημίχρονο.

DOWN: Ο Νώντας Παντελάκης. Δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί καθόλου στο μαρκάρισμα του Σόουζα Φερέιρα.

ΓΚΟΛ: 42’ πέν. Μακέντα – 57’ αυτ. Μακέντα, 71’ Σάσι, 88’ Γιακουμάκης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Αριστομένης Κουτσιαύτης, γενικώς, έκανε καλή δουλειά πέραν της φάσης του πρώτου γκολ. Ο βοηθός Μιχαήλ Καρσιώτης δεν υπέδειξε οφσάιντ μετά την κεφαλιά του Ισμαΐλ Σάσι και ο διαιτητής, προφανώς, δεν ήταν εύκολο να καταλογίσει την παράβαση.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 82’ Παντελάκης, 86’ Β. Οικονόμου – 35’ Νέιρα, 41’ Ποτουρίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90+1’ Νέιρα (2η κίτρινη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Παντελάκης, Κολοβέτσιος, Β. Οικονόμου, Αποστολάκης (61’ Καμπετσής), Χατζηθεοδωρίδης, Χ. Δώνης, Στάικος, Μουνιέ (68’ Αρμενάκας), Άλτμαν (28’ Κάτσε), Μακέντα.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Ποτουρίδης, Νέιρα, Νάστος, Βαζ (88’ Κυριακίδης), Κουτσιανικούλης (46’ Ντίνας), Φερέιρα, Σάσι (78’ Γιακουμάκης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 1-3: Ανατροπή παραμονής (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.