Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 0-1: Το ματς μέχρι τη διακοπή

Μέχρι το 69ο λεπτό, όταν και έγινε η διακοπή, η ομάδα του Πειραιά προηγείτο 1-0

Ο Ολυμπιακός προηγείτο 1-0 στο ΟΑΚΑ, όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε την ευκαιρία να αντιδράσει λόγω των επεισοδίων που οδήγησαν στη διακοπή στο 69′.

Ο Γιώργος Δώνης άφησε στον πάγκο τον Τάσο Χατζηγιοβάνη και επέλεξε να φορτώσει το κέντρο με τρία χαφ, σε διάταξη που θυμίζει περισσότερο 3-6-1.

Αντίθετα, ο Πέδρο Μαρτίνς προτίμησε τον Παπέ Αμπού Σισέ αντί του Ρόντερικ Μιράντα στα στόπερ, ενώ υπερίσχυσε το -λογικό- σενάριο που ήθελε τον Ανδρέα Μπουχαλάκη στα χαφ.

Το ντέρμπι δεν άρχισε καλά λόγω της εισβολής λιγοστών ατόμων και την απειλητική τους πορεία μέχρι τον πάγκο του Ολυμπιακού στο 5’.

Εν συνεχεία, παραδόξως, το θέαμα ήταν καλό, αφού οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοικτά και δημιούργησαν ευκαιρίες.

Ο Παναθηναϊκός επιτέθηκε κατά βάση από δεξιά και από εκεί προέκυψαν όλες οι φάσεις του στο α’ ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» απείλησαν στο 24’ και το 28’ με κεφαλιές των Δημήτρη Κουρμπέλη και Φεντερίκο Μακέντα αντίστοιχα.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Το γκολ

Έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» ισορρόπησαν την κατάσταση και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη στην αντίπαλη άμυνα, έχασαν καλές ευκαιρίες.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (29’), Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο (45+8’) και, κυρίως, Κώστας Φορτούνης (45+13’) απείλησαν την εστία του Σωκράτη Διουδη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο β’ ημίχρονο και στο 53ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Λεονάρντο Κούτρη, ο Γκερέρο βρήκε δίχτυα με κεφαλιά.

Ο Δώνης έριξε στη μάχη τους Τάσο Χατζηγιοβάνη και Όμρι Άλτμαν, προκειμένου να τονώσει την επιθετική του γραμμή, αλλά λίγο αργότερα άρχισαν τα επεισόδια και το ματς διεκόπη στο 69ο λεπτό.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΝΤΕΡΜΠΙ

MVP: Ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο. Δημιούργησε ευκαιρίες και, βέβαια, έβαλε το γκολ.

UP: Το καλό θέαμα του α’ ημιχρόνου.

DOWN: Θέλει και ρώτημα…;

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Μάρκο Φριτς ήταν δίκαιος σε γενικές γραμμές στις αποφάσεις του. Ο α’ βοηθός Ντόμινικ Σάαλ δεν υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον Κώστα Φορτούνη στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου, ενώ ο ρέφερι δεν έδωσε φάουλ στον Ντανιέλ Ποντένσε λίγες στιγμές πριν από τη διακοπή της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 53′ Γκερέρο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 47′ Ελαμπντελαουί

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Οικονόμου (61′ Άλτμαν), Γιόχανσον, Ινσούα, Χ. Δώνης (59′ Χατζηγιοβάνης), Κάτσε, Κουρμπέλης, Μπουζούκης, Μακέντα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Μεριά, Σισέ, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Μασούρας, Ποντένσε, Φορτούνης, Γκερέρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 0-1: Το ματς μέχρι τη διακοπή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.