Ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός σταμάτησε το σερί του Ολυμπιακού

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη ήταν καλύτερη και στο 90ό λεπτό έσωσε την παρτίδα με πέναλτι του Γιοάν Μολό

ΠαναθηναϊκόςΟλυμπιακός: Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι του ΟΑΚΑ, που επεφύλασσε δύο γκολ, δύο πέναλτι και αρκετές συγκινήσεις.

Ο Γιώργος Δώνης έβαλε βασικό για πρώτη φορά τον Μπαρτ Σένκεφελντ, ο οποίος μαζί με τον Αχιλλέα Πούγγουρα αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό ντουέτο του «τριφυλλιού».

Ο Πέδρο Μαρτίνς, από την πλευρά του, χρησιμοποίησε ενδεκάδα… Τότεναμ και άφησε εκτός αποστολής τον Λεονάρντο Κούτρη.

Το 4-4-1-1 του «τριφυλλιού» απέδωσε αρχικά, όμως ο «έφηβος» ισορρόπησε γρήγορα την κατάσταση.

Οι παίκτες του Δώνη ήταν καλύτεροι εν συγκρίσει με τα προηγούμενα παιχνίδια και κατέγραψαν επικίνδυνες επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ.

Μία κεφαλιά του Μιγκέλ Γκερέρο στο 24’ και άλλη μία του Δημήτρη Κουρμπέλη στο 33’ ήταν οι πιο αξιόλογες τελικές.

Εν τέλει, σε ένα χρονικό σημείο που δεν… μύριζε γκολ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Γκερέρο.

Τον Μάρτιο, ο ίδιος παίκτης (και τότε από σέντρα αριστερού μπακ, του Λεονάρντο Κούτρη) είχε σκοράρει στο αντίστοιχο ντέρμπι πριν από τη διακοπή.

Τώρα από σέντρα του Κώστα Τσιμίκα, ο Γκερέρο κοντρόλαρε, γύρισε καλά το κορμί του, σούταρε και βρήκε δίχτυα στο 36’.

Ανέβηκε με Περέα ο Παναθηναϊκός

Στο ημίχρονο ο Δώνης έβαλε τον Χουάν Χοσέ Περέα αντί του… εξαφανισμένου Δημήτρη Κολοβού.

Ο νεαρός φορ έγινε αισθητός στην άμυνα του Ολυμπιακού και στο 58’ κέρδισε πέναλτι από τον Ρούμπεν Σεμέδο.

Ο Φεντερίκο Μακέντα το εκτέλεσε με φόντο το 3×3 στις εφετινές εκτελέσεις, ωστόσο ο Ζοζέ Σα έπεσε στη δεξιά του γωνία και το απέκρουσε.

Αρχικά, ο διαιτητής Σάσα Στέγκεμαν έδωσε επανάληψη και κάρτα στον Πορτογάλο, όμως το VAR τον ώθησε στην αλλαγή των αποφάσεων.

Επομένως, το 0-1 παρέμεινε και ο Ολυμπιακός, με την είσοδο των Λάζαρ Ραντζέλοβιτς-Μαντί Καμαρά, έλεγξε το κέντρο.

Ο Δώνης, από την πλευρά του, έριξε στη μάχη τους Γιοάν Μολό και Ούφε Μπεκ (ντεμπούτο κι αυτός, όπως ο Σένκεφελντ).

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε βελτιωμένος και ορεξάτος. Δεν τα παράτησε.

Συνεπώς, η φάση του 85ου λεπτού με τον Μακέντα (απέκρουσε ο Σα) ήταν η προειδοποιητική βολή.

Στο 88’ ο Μακέντα κέρδισε πέναλτι από τον Γιασίν Μεριά.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μολό αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος από τον Ιταλό και χάρισε τον βαθμό στον Παναθηναϊκό.

Πρώτη απώλεια για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δέχθηκε και το πρώτο του εφετινό εν Ελλάδι γκολ.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Το live του αγώνα

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Χουάν Χοσέ Περέα. Μπήκε στο ημίχρονο, κέρδισε πέναλτι και απείλησε πολύ τον αντίπαλο.

UP: Το πάθος των παικτών του Παναθηναϊκού. Έπαιξαν για τον Δώνη, τη φανέλα αλλά και την αξιοπρέπειά τους.

DOWN: Ο Γιασίν Μεριά. Μέτριος συνολικά, κάνει αβίαστο λάθος στο 2’ και, κυρίως, υποπίπτει στο πέναλτι του 88’.

ΓΚΟΛ: 90’ πέν. Μολό – 36’ Γκερέρο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 7’ X. Δώνης, 42’ Κουρμπέλης, 43’ Μακέντα, 65’ Ινσούα, 90+4’ Πούγγουρας – 27’ Σεμέδο, 45’ Γκιλιέρμε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Χ. Δώνης (71’ Μπεκ), Μπουζούκης, Κολοβός (46’ Περέα), Ζαχίντ (63’ Μολό), Μακέντα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Ποντένσε (90+3’ Ελ Αραμπί), Βαλμπουενά (69’ Καμαρά), Μασούρας (66’ Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός σταμάτησε το σερί του Ολυμπιακού», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.