Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-4: Θρυλικό πάρτι στη Λεωφόρο με 4άρα (vids)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-4: Ο Ολυμπιακός έκανε ένα θρυλικό πάρτι στη Λεωφόρο με 4άρα σε ένα τρομερό ντέρμπι με πολλές φάσεις και από τις δύο ομάδες. Σε αυτή την τελευταία αγωνιστική των playoffs το Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-4 ήταν όλα τα λεφτά. Σταρ του ντέρμπι ο Γιώργος Μασούρας, που σε ένα σούπερ 45λεπτο έβαλε δύο γκολ κι έφτιαξε ένα...

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-4: Ο Ολυμπιακός έκανε ένα θρυλικό πάρτι στη Λεωφόρο με 4άρα σε ένα τρομερό ντέρμπι με πολλές φάσεις και από τις δύο ομάδες.

Σε αυτή την τελευταία αγωνιστική των playoffs το Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-4 ήταν όλα τα λεφτά. Σταρ του ντέρμπι ο Γιώργος Μασούρας, που σε ένα σούπερ 45λεπτο έβαλε δύο γκολ κι έφτιαξε ένα ακόμα. Τον ακολούθησε ο Ελ Αραμπί που επίσης έβαλε δύο γκολ κι έφτιαξε ένα ακόμα.

Ο Παναθηναϊκός που έπαιξε ανοικτά και το πλήρωσε είχε να λέει για το όμορφο γκολ του Μαουρίσιο, το χαμένο πέναλτι του Βιγιαφάνιες (απέκρουσε ο Σα) και το δοκάρι του Ιωαννίδη. Σε μια από τις πλέον μαύρες ήττες της ιστορία του εκτός από τους «ερυθρόλευκους»

Πολλές αλλαγές – Απρόοπτο με Χουάνκαρ

Ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος στο δεύτερο και τελευταίο του ματς στον πάγκο, σαν υπηρεσιακός ξεκίνησε με σύστημα 4-2-3-1. Με πέντε βασικούς εκτός, ανάμεσα τους οι Χατζηγιοβάνης, Διούδης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, τα κουκιά ήταν μετρημένα. Ο νεαρός Χριστογεώργος έκανε κάτω από τα γκολπόστ. Οι Βέλεθ, Σάντσες αποτέλεσαν το δίδυμο στα στόπερ. Οι Βιγιαφάνιες, Ιωαννίδης, Μπουζούκης ήταν πίσω από τον Μακέντα. Υπήρξε και το απρόοπτο με τον Χουάνκαρ. Που ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση. Και την θέση του πήρε ο νεαρός Καραγιάννης.

Πολλές αλλαγές και από τον Πέδρο Μαρτίνς, αλλά σε πρόσωπα, γιατί το σύστημα 3-4-3 παρέμεινε. Ο πιτσιρικάς Καλογερόπουλος ήταν στην τριάδα των στόπερ, όπως και ο Εμβιλά. Η άλλη έκπληξη ήταν ο Ελ Αραμπί που ξεκίνησε σαν εξτρέμ, με τον Χασάν στην κορυφή της επίθεσης. Μια ενδιαφέρουσα δοκιμή από τον Πορτογάλο τεχνικό. Που ίσως έχει να κάνει με ενδεχόμενη απόκτηση του Τικίνιο Σοάρες!

Νωρίς το 0-1 ο Μασούρας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει δύο φάσεις στα δύο πρώτα λεπτά. Ο Παναθηναϊκός, που έπαιζε ανοικτά πήγε να απειλήσει στο 5΄αλλά το πλασέ του Μπουζούκη βρήκε στο πόδι του Σεμέδο.

Για να έρθει το 7ο λεπτό και να προηγηθεί ο Ολυμπιακός. Σε αντεπίθεση ο Ελ Αραμπί βρήκε τον Μασούρα, λίγο πίσω από το ύψος του πέναλτι, που έκανε σουτ στην κίνηση για να σκοράρει.

Μασούρας και 0-2

Μάλιστα στο 12’ ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0. Ξανά με πλασέ του Μασούρα. Αυτή τη φορά ήταν ο Χασάν που έδωσε την ασίστ.

Ακυρωθέν γκολ Χασάν, χαμένο πέναλτι ο Βιγιαφάνιες, δοκάρι ο Ιωαννίδης

Στο 14’ ο Χασάν πέτυχε τρίτο γκολ για τον Ολυμπιακό. Αλλά ορθά ακυρώθηκε. Νωρίτερα, πριν την φάση, είχε κάνει πέναλτι ο Σα στον Ιωαννίδη.

Ο Σουηδός διαιτητής, Αντρέας Έμπεργκ ενημερώθηκε από το VAR., Πήγε και είδε την φάση. Διαπίστωσε πως ήταν πέναλτι και το έδωσε, ακυρώνοντας το γκολ του Χασάν.

Ο Βιγιαφάνιες το εκτέλεσε στο 17’ με τον Σα να πέφτει στην δεξιά γωνιά και να αποκρούει. Στο 18΄ο Ιωαννίδης έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι.

Μετά από εκεί το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό, κυρίως από την πλευρά των «πρασίνων». Σε διπλή φάση τραυματίστηκαν οι Καμαρά, Μπουχαλάκης. Και στο 30’ ήρθε το δυνατό μαρκάρισμα του Σάντσες στον Ανδρούτσο. Διαμαρτυρήθηκε έντονα ο Μαρτίνς, Πήρε κίτρινη ο Σάντσες.

Στο 34’ ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Χασάν, από πλεονεκτική θέση, δεν έπιασε καλά την κεφαλιά.

Ο Ελ Αραμπί το 0-3

Φωτιές έβγαζαν οι πρωταθλητές Ελλάδας και στο 38’ έβαλαν και τρίτο γκολ. Ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα από τον Μαουρίσιο, έστρωσε στον Ελ Αραμπί, που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει με πλασέ στην αριστερή γωνία.

Στο 45’ ο Μακέντα έκανε σέντρα, ο Ιωαννίδης έκανε ανενόχλητος την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους πράσινους να έχουν 6 τελικές (3 στην εστίας) και κατοχή μπάλας στο 52%. Ο Ολυμπιακός με 48% κατοχή μπάλας έβαλε τρία γκολ, είχε ένα που ακυρώθηκε, ενώ στις 7 τελικές οι 5 βρήκαν εστία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να κάνουν αλλαγή. Ο Λαλά μπήκε στην θέση του Ρέαμπτσιουκ.

Στο 48’ ο Μπουζούκης πάσαρε στον Μακέντα, αλλά ο Ιταλός δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή για να σκοράρει.

Στο 50’ ο Εμβιλά έκανε δυνατό σουτ από πλάγια δεξιά, με τον Χριστογεώργο να διώχνει εντυπωσιακά.

Τρομερό γκολ ο Μαουρίσιο

Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο 53’ με τρομερή ενέργεια του Μαουρίσιο. Έκανε ντρίπλα στον Καλογερόπουλο, σηκώνοντας την μπάλα και με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Σα.

Στο 63’ ο Χασάν γύρισε έκανε το σουτ με τον Χριστογεώργο να κάνει μια πολύ καλή επέμβαση με το πόδι.

Στο 65’ η σειρά των «πρασίνων» να δημιουργήσουν, με τον Μακέντα να βρεθεί απέναντι στον Σα, από πλάγια θέση δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά έδιωξε ο Πορτογάλος.

Στο 72’ ο Ιωαννίδης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το σουτ αλλά έδιωξε σωτήρια ο Σα. Στην συνέχεια της φάσης ο Βιγιαφάνιες έκανε το σουτ και η μπάλα κόντραρε στον Τιάγκο Σίλβα.

Ο Ελ Αραμπί το 1-4

Το πάρτι που έκανε ο Ολυμπιακός είχε και συνέχεια αφού στο 72’ έκανε το 1-4. Ο Ελ Αραμπί σκόραρε με κεφαλιά, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου.

Το παιχνίδι δεν άλλαξε ακόμα και μετά το 4ο γκολ που έβαλε ο Ολυμπιακός. Συνέχισε να δημιουργεί, αλλά δεν έφτασε στην μεγάλη φάση. Κάτι ανάλογο και από τους γηπεδούχους.

Στο 91′ ο Βιγιαφάνιες δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, για να αποβληθεί. Με τον ίδιο να απορρεί έχοντας ξεχάσει νωρίτερα πως είχε πάρει κίτρινη.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-4

ΓΚΟΛ: 53′ Μαουρίσιο –  7′ Μασούρας, 12′ Μασούρας, 38′ Ελ Αραμπί, 72′ Ελ Αραμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 30’ Σάντσες, 50’ Μολό, 59’ Βιγιαφάνιες – 16’ Σα, 41’ Ρέαμπτσιουκ, 80′ Καλογερόπουλος, 83′ Μπουχαλάκης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Γιώργος Μασούρας: Έβαλε δύο γκολ κι έβγαλε το τρίτο που έβαλε ο Ελ Αραμπί. Τι άλλο να κάνει για να πάρει δίκαια τον τίτλο του MVP. Ο Έλληνας άσος πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και ήταν όλα τα λεφτά στο πρώτο 45λεπτο, όπου τα έκανε όλα για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

UP: Γιουσέφ Ελ Αραμπί: Τι κι αν παίζει στην κορυφή της επίθεσης. Τι κι αν παίζει σαν εξτρέμ, όπως ήταν η έκπληξη που έκανε ο Μαρτίνς. Ο Μαροκινός ήταν ξανά εντυπωσιακός και δεν ήταν μόνο το γκολ που έβαλε, αλλά και η ασίστ στο πρώτο γκολ του Μασούρα. Ήταν γενικά η παρουσία του και σαν εξτρέμ, που έκανε πολύ καλή δουλειά.

DOWN: Σωτήρης Συλαϊδόπουλος: Με τόσες σημαντικές απουσίες και με τους παίκτες του να έχουν «αδειάσει» επέλεξε να παίξει ανοικτά τον Ολυμπιακό. Πλήρωσε ακριβά στο πρώτο ημίχρονο, που οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ορεξάτοι. Έμπαιναν όποτε ήθελαν στην μεγάλη περιοχή των πρασίνων.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντρέας Έμπεργκ (Σουηδία)

Πήρε τη σωστή απόφαση, μέσω VAR, στην φάση με το γκολ του Χασάν και το πέναλτι, που προηγήθηκε, από τον Σα στον Ιωαννίδη. Ωστόσο θα μπορούσε να δώσει κόκκινη στον Σάντσες στο σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ανδρούτσο.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Μολό, Σάντσες, Βέλεθ, Καραγιάννης, Αλεξανδρόπουλος (67’ Σανκαρέ), Μαουρίσιο (78′ Τζαβίδας), Μπουζούκης (62’ Καρλίτος), Βιγιαφάνιες, Ιωαννίδης (78′ Αϊτόρ), Μακέντα (67’ Εγκμπαγκοτό).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Εμβιλά (78′ Μπρούμα), Σεμέδο, Καλογερόπουλος, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ (46’ Λαλά), Καμαρά (70′ Τιάγκο Σίλβα), Μπουχαλάκης, Μασούρας (71′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί, Χασάν (89′ Βαλμπουενά).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-4: Θρυλικό πάρτι στη Λεωφόρο με 4άρα (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!