Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Το γκολ του Ελ Αραμπί και η τεράστια ευκαιρία του Μασούρα (vid)

Ο Ολυμπιακός μείωσε στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό σε 2-1 με τον Ελ Αραμπί στο 82ο λεπτό της συνάντησης. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 2-1, χάρη σε τέρμα του Ελ Αραμπί. Ο επιθετικός των «ερυθρόλευκων» επωφελήθηκε από τις κόντρες και με κεφαλιά εντός περιοχής σημείωσε το 2-1, στο 83ο λεπτό....

Ο Ολυμπιακός μείωσε στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό σε 2-1 με τον Ελ Αραμπί στο 82ο λεπτό της συνάντησης.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 2-1, χάρη σε τέρμα του Ελ Αραμπί.

Ο επιθετικός των «ερυθρόλευκων» επωφελήθηκε από τις κόντρες και με κεφαλιά εντός περιοχής σημείωσε το 2-1, στο 83ο λεπτό. Με αυτό το γκολ διαμορφώθηκε τελικά και το τελικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να φτάσουν στην ισοφάριση στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Στο 89ο λεπτό ο Μασούρας βρέθηκε ολομόναχος στο ύψος της μικρής περιοχής, πλάσαρε, αλλά ο Διούδης του αρνήθηκε το γκολ.

Στο 5ο λεπτό, έπειτα από ωραία κάθετη μπαλιά του Μαουρίσιο, ο Γενί Ενγκμπακοτό πλάσαρε άουτ σε τετ α τετ με τον Ζοζέ Σα.

Αμέσως μετά, ο Φώτης Ιωαννίδης πέρασε στον Γιουνούς Σανκαρέ, εκείνος σέντραρε από αριστερά, ο αμαρκάριστος Μαουρίσιο πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι της Λεωφόρου.

Στο 12′ ο Γενί Ενγκμπακοτό εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Θανάση Ανδρούτσου. Ο διαιτητής Μάντεν έκρινε ότι δεν υπήρχε κάτι το μεμπτό στη φάση.

Στο 18ο λεπτό, ο Κώστας Φορτούνης έδωσε στον Ανδρέα Μπουχαλάκη, ο οποίος έκανε την πάσα στην κίνηση για τον Μάριο Βρουσάι. Ο τελευταίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε αρκετά άουτ.

Στο 29ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι σε κράτημα του Μπαρτ Σένκεφελντ στον Αχμέντ Χασάν.

Μπορεί σε εκείνο το χρονικό διάστημα το «τριφύλλι» να ήταν αυτό που πιεζόταν, αλλά εκμεταλλεύτηκε άριστα το στημένο που πήρε στο 73′.

Με τον φωτεινό πίνακα να γράφει Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-0 ο Μαουρίσιο κέρδισε έξυπνα ένα φάουλ. Ο Χουάνκαρ το εκτέλεσε και ο Σα δεν μπόρεσε να μπλοκάρει μετά την κεφαλιά του Βέλεθ. Ο Σανκαρέ από κοντά πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του ντέρμπι ο Μπα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Καρλίτος και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Το γκολ του Ελ Αραμπί και η τεράστια ευκαιρία του Μασούρα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.