Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-0: «Πράσινος» θρίαμβος, μήνυμα Ευρώπης!

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με το θριαμβευτικό 3-0 του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Λεωφόρου και απέδειξε ότι δεν είναι ξεγραμμένος στη μάχη για την Ευρώπη!

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με το θριαμβευτικό 3-0 του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Λεωφόρου και απέδειξε ότι θα παλέψει μέχρι τέλους για την Ευρώπη.

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι, η οποία σκόραρε τρία γκολ σε ισάριθμες τελικές προσπάθειες, σε ένα ματς που τα κόρνερ ήταν 1-14!

Σε διάταξη 4-3-3 παρατάχθηκαν, όπως αναμενόταν, οι Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ για την αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League 1.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία πίεσε ασφυκτικά στο πρώτο 20λεπτο, δεδομένου ότι οι γηπεδούχοι, κατά την προσφιλή τους τακτική σε ντέρμπι, αμύνθηκαν μαζικά ευρισκόμενοι πολλά μέτρα πίσω από τον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Ο ΠΑΟΚ απώλεσε την πρώτη ευκαιρία στο 5ο λεπτό, όταν το σουτ του Τόμας Μουργκ κόντραρε στον Αχιλλέα Πούγγουρα και κατέληξε σε κόρνερ.

Τα λάθη από Μαουρίσιο και Σεχ Νιάς στη μεσαία γραμμή των γηπεδούχων δεν αποφεύχθηκαν, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν τα εκμεταλλεύθηκαν.

Οι δύο στιγμές που ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος έδειξε να πονάει στο α’ ημίχρονο, προκάλεσαν άγχος στον Λάζλο Μπόλονι, αφού ως γνωστόν τα προβλήματα στα χαφ είναι πολλά και σημαντικά.

Πάντως, σταδιακά ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το ντέρμπι και άπαντες περίμεναν να αποδειχθεί εκ νέου πόσο κυνικός είναι όταν του δίνεται η ευκαιρία.

Πράγματι, με τη συμπλήρωση 38 λεπτών αγώνα, χωρίς την παραμικρή προειδοποιητική βολή, ο Λούκας Βιγιαφάνιες βρήκε ιδανικά τον Τάσο Χατζηγιοβάνη, εκείνος έκανε ένα εξαιρετικό γύρισμα και ο Φεντερίκο Μακέντα άνοιξε το σκορ με υπέροχο τσίμπημα.

On fire στα τελευταία ματς ο Ιταλός (είχε σκοράρει στο αντίστοιχο ντέρμπι προ τριών εβδομάδων, όπως και στην Τρίπολη), ο οποίος απέδειξε και πάλι ότι αυτός πρέπει να είναι ο βασικός φορ.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση ύστερα από το γκολ του Μακέντα, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις απαιτούμενες προϋποθέσεις για την άμεση ισοφάριση.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πίεσε ασφυκτικά τον Παναθηναϊκό και χαρακτηριστικό είναι ότι το… σκορ στα κόρνερ έγραψε 1-11 στο 70ό λεπτό!

Ο Γκαρσία έβαλε τους Χρήστο Τζόλη, Μίκαελ Kρμέντσικ και Αμρ Ουάρντα στο διάστημα 62′-70′, αντικαθιστώντας τους Τόμας Μουργκ, Κάρολ Σβιντέρσκι και Στέφαν Σβαμπ αντίστοιχα.

Στο ενδιάμεσο, ο Χοσέ Άνχελ Κρέσπο απώλεσε μία κλασικότατη ευκαιρία για ισοφάριση, όταν στο 66′ δεν κατάφερε να νικήσει τον Σωκράτη Διούδη από τα δύο μέτρα.

Ο Μπόλονι έβαλε τον Φακούντο Σάντσες στα χαφ αντί του κατάκοπου Μαουρίσιο, καθώς και τους Αϊτόρ, Φώτη Ιωαννίδη στη θέση των Τάσου Χατζηγιοβάνη, Φεντερίκο Μακέντα αντίστοιχα.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 79′, όταν ο MVP Bιγιαφάνιες διπλασίασε το προβάδισμα του Παναθηναϊκού με απευθείας εκτέλεση φάουλ, προτού ο Αϊτόρ γράψει το τελικό αποτέλεσμα στο 85′.

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 38′ Μακέντα, 79′ Βιγιαφάνιες, 85′ Αϊτόρ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 53′ Πούγγουρας, 81′ Νιάς, 90+3′ Σένκεφελντ – 26′ Σβαμπ, 36′ Μπάμπα, 79′ Κρέσπο, 90+3′ Ελ Καντουρί

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Λούκας Βιγιαφάνιες. Κέρδισε στο νήμα τον ασταμάτητο στα τελευταία ματς Φεντερίκο Μακέντα και τον καταλυτικό Τάσο Χατζηγιοβάνη, αφού είχε συμβολή στο πρώτο γκολ και σκόραρε το δεύτερο.

UP: Η αποτελεσματικότητα του Παναθηναϊκού. Τρία γκολ σε τρεις τελικές προσπάθειες!

DOWN: Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης. Υπερβολικά στάσιμος στη φάση του πρώτου γκολ και φέρει ευθύνη στο δεύτερο με το φάουλ του Λούκας Βιγιαφάνιες που έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Αλιγιάρ Αγκάγιεφ άφησε την αναμέτρηση να εξελιχθεί, χωρίς να παρεμβαίνει με πολλά σφυρίγματα. Υπήρξαν δύσκολες φάσεις, όμως αν κρίνει κανείς από τα ριπλέι σε όλες πήρε τη σωστή απόφαση.

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Νιάς (87′ Καμπετσής), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (74′ Σάντσες), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (78′ Αϊτόρ), Μακέντα (78′ Ιωαννίδης).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Ντόουγκλας, Σβαμπ (70′ Ουάρντα), Μουργκ (62′ Τζόλης), Ελ Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι (70′ Κρμέντσικ).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Παναθηναϊκός: Στη Λεωφόρο ο Γιάννης Αλαφούζος

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-0: «Πράσινος» θρίαμβος, μήνυμα Ευρώπης!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.