Παναθηναϊκός – Βόλος 5-1: Αυτός ήταν κανονικός Παναθηναϊκός (vids)

Το Παναθηναϊκός - Βόλος για την 4η αγωνιστική της Super League 1, κρίθηκε πολύ νωρίς

Παναθηναϊκός – Βόλος: Έπειτα από το 4-0 επί του Απόλλωνα στην πρεμιέρα, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς φιλοδώρησε με πέντε γκολ εκείνη του Αμπασκάλ.

Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν με 5-1 του μέχρι πρότινος πρωτοπόρου της Super League 1 στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Ο Παναθηναϊκός προερχόταν από δύο εκτός έδρας ήττες χωρίς να βρει δίχτυα, αλλά στο ματς για την 4η αγωνιστική ήταν καταιγιστικός.

Εννέα γκολ στα δύο παιχνίδια που έχει δώσει στην έδρα του και, βέβαια, ψυχολογική ένεση εν όψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο την ερχόμενη Κυριακή.

Ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Καρλίτος πίσω από τον Φώτη Ιωαννίδη, τον Τάσο Χατζηγιοβάνη δεξιά και τον Ματέους Βιτάλ αριστερά.

Μόλις στο 3ο λεπτό, έπειτα από ασφυκτικό πρέσινγκ στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Μπόρις Κλέιμαν υπέπεσε σε λάθος.

Ο Καρλίτος άπλωσε το πόδι του, έκανε την προβολή και άνοιξε το σκορ στο ματς για την 4η αγωνιστική της Super League 1.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Τάσος Χατζηγιοβάνης σέντραρε από δεξιά και ο Φράνκο Ρομέρο υπέπεσε σε νέο λάθος.

Ο Φώτης Ιωαννίδης το εκμεταλλεύθηκε και με ψύχραιμο πλασέ διπλασίασε νωρίς-νωρίς το προβάδισμα του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός έχασε κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα (δύο με Καρλίτος, δύο με Ιωαννίδη), προτού φτάσει το 33ο λεπτό.

Τότε, ο Ματέους Βιτάλ έδωσε αριστερά στον Καρλίτος, εκείνος σέντραρε ιδανικά με το εξωτερικό, ο Τάσος Χατζηγιοβάνης πετάχτηκε ανάμεσα στους αμυντικούς του Βόλου και έγραψε το 3-0.

Το α’ ημίχρονο έκλεισε όπως άρχισε, δηλαδή με γκολ. Ο Καρλίτος κέρδισε πέναλτι από τον Φράνκο Φεράρι, ο Ματέους Βιτάλ ευστόχησε και άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Ο Βόλος μείωσε με κεφαλιά του νεοεισελθόντα Λεβέν Γκιουλέν στο 58ο λεπτό, έπειτα από φάουλ του Ζαν Πιέρ Μπαριέντος, κι ενώ μέχρι τότε είχε απειλήσει μόνο με ένα μακρινό σουτ του Φεράρι στο 14′, που αιφνιδίασε τον Σωκράτη Διούδη.

Έντεκα λεπτά αργότερα, όμως, δηλαδή στο 69′, ύστερα από φάουλ του Ρούμπεν Πέρεθ, ο Φραν Βέλεθ πήρε την κεφαλιά και ο Καρλίτος διπλασίασε τα γκολ του.

Ο Γιοβάνοβιτς αντικατέστησε όλους τους προωθημένους του, πλην του Βιτάλ, ενώ στο 76′ ο Βέλεθ αποχώρησε λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Παναθηναϊκός – Βόλος: H κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 3′, 69′ Καρλίτος, 4′ Ιωαννίδης, 33′ Χατζηγιοβάνης, 45+1′ πέν. Βιτάλ – 58′ Γκιουλέν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 23′ Αλεξανδρόπουλος – 68′ Φεράρι, 81′ Σοάρες

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Καρλίτος. Δύο γκολ, ένα κερδισμένο πέναλτι και μια μαγική ασίστ. Τέσσερα πλέον τα γκολ του σε τέσσερις αγωνιστικές.

UP: Τάσος Χατζηγιοβάνης. Έκανε τη σέντρα για το 2-0 και πέτυχε το 3-0 με ιδανική προβολή.

DOWN: Ο Φράνκο Φεράρι. Έχασε τον Χατζηγιοβάνη στο 3-0 και υπέπεσε στο πέναλτι εις βάρος του Καρλίτος. Στο 1ο είχε ευθύνη ο Μπόρις Κλέιμαν, στο 2ο ο Φράνκο Ρομέρο, στο 5ο οι Εμιλιάνο Πουρίτα και Φάουστο Γκρίλο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Αριστομένης Κουτσιαύτης τα πήγε περίφημα. Ορθώς δεν υπέδειξε οφσάιντ εις βάρος του Φώτη Ιωαννίδη πριν από το πέναλτι που κέρδισε ο Καρλίτος. Θεωρεί ότι με την κίνηση που κάνει προς τη μπάλα, δεν επηρεάζει κάποιον αμυνόμενο να εμπλακεί στη φάση. Επίσης, ορθώς πήρε πίσω την απόφαση για πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού στο 64′.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ (76′ Σάρλια), Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (76′ Μαουρίσιο), Πέρεθ, Χατζηγιοβάνης (63′ Παλάσιος), Καρλίτος (71′ Λούντκβιστ), Βιτάλ, Ιωαννίδης (71′ Μακέντα).

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο (46′ Γκιουλέν), Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαρτόλο, Φερνάντες (74′ Τερεζίου), Ροσέρο (46′ Μπαριέντος), Ρεγκατέν (74′ Σοάρες), Φαν Βέερτ (74′ Βοϊτκόφσκι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Βόλος 5-1: Αυτός ήταν κανονικός Παναθηναϊκός (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.