Παναιτωλικός-ΑΕΚ 0-2: Των Αγίων… Μάνταλου και Τσιντώτα!

Παναιτωλικός-ΑΕΚ 0-2 απόψε χάρη στον σπουδαίο Παναγιώτη Τσιντώτα που απέκρουσε πέναλτι και τον Πέτρο Μάνταλο που άλλαξε όλη την εικόνα της Ενωσης στο β' ημίχρονο.

Παναιτωλικός-ΑΕΚ 0-2 απόψε χάρη στον σπουδαίο Παναγιώτη Τσιντώτα που απέκρουσε πέναλτι και τον Πέτρο Μάνταλο που άλλαξε όλη την εικόνα της Ενωσης στο β’ ημίχρονο.

Η Ενωση δυσκολεύτηκε πολύ απόψε στο Αγρίνιο για την 2η αγωνιστική της Super League, αλλά βρήκε στο 68′ γκολ με τον Λιβάια, ο Τσιντώτας απέκρουσε πέναλτι πέντε λεπτά μετά και ο Μάνταλος στο 87′ έκανε το 0-2.

Αξιόμαχος ο Παναιτωλικός, κρατούσε καλά για ένα ημίχρονο μέχρι να μπει ο Μάνταλος. Εχασε την μεγάλη ευκαιρία να μπει στο ματς στο πέναλτι.

Ετσι, η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το πρωτάθλημα και την Πέμπτη δίνει τον κρίσιμο προκριματικό για το Europa League στην Ελβετία με την Σεντ Γκάλεν.

To ματς

Η ΑΕΚ μπορεί να μην ήταν καλά, αλλά κέρδισε. Και αυτό είναι το σημαντικό. Και για να φτάσει εκεί το κατάφερε χάρη στον Τσιντώτα που έπιασε ξανά πέναλτι και στον Μάνταλο που μπήκε και άλλαξε την ΑΕΚ στο β’ ημίχρονο. Και έτσι η Ενωση έφυγε με διπλό από το Αγρίνιο σε ένα δύσκολο ματς, από το οποίο κρατά και την καλή εμφάνιση του Βασιλαντωνόπουλου.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν 3-5-2, αλλά την ΑΕΚ να δυσκολεύεται να αναπτυχθεί με χαφ τον Σιμόες και τον Βασιλαντωνόπουλο, ενώ οι γηπεδούχοι βολευόντουσαν καλύτερα. Είχαν την μπάλα περισσότερο και παρότι δεν μπορούσαν να απειλήσουν το παιχνίδι τους πήγαινε. Οι τρεις επιθετικοί της ΑΕΚ δεν μπορούσαν να απειλήσουν και να φτιάξουν φάση για γκολ, διότι απουσίαζε παίκτης να την κουβαλήσει και να την απλώσει απόντος του Μάνταλου. Ο Βασιλαντωνόπουλος έτρεχε παντού, κάλυπτε κάθε κενό, αλλά δεν μπορούσε και να στηρίξει την οργάνωση.

Για αυτό και μετά το 0-0 του ημιχρόνου, ο Καρέρα έβαλε άμεσα τον Μάνταλο αντί του Χνιντ και το 4-3-3 βόλευε την ΑΕΚ. Η ομάδα αμέσως… γλύκανε ποδοσφαιρικά, έγινε ορθολογική στο χορτάρι και για 20 λεπτά έφτιαχνε φάσεις για γκολ. Δεν κατάφερε να φτιάξει αυτή που θα έδινε το γκολ και το βρήκε τελικά στο 68’ από κόρνερ του Μάνταλου και κεφαλιά του Λιβάια. Πέντε λεπτά μετά όμως πήγε να γίνει ζημιά. Ο Τσιγκρίνσκι έκανε πέναλτι στον Ντίας, αλλά ο Τσιντώτας έπιασε πέναλτι ξανά στην εκτέλεση του Ματσόλα. Η ΑΕΚ κράταγε το σκορ και στο 87’ ο Μάνταλος με ωραία ενέργεια έγραψε το τελικό 0-2.

Το LIVE του αγώνα

MVP

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΙΝΤΩΤΑΣ

Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ δεύτερο σερί Σάββατο αποκρούει πέναλτι. Αλλά τώρα έδωσε την νίκη στην ομάδα του σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο. Ο Τσιντώτας ψάρεψε τον Ματσόλα και κράτησε το 0-1.

UP

ΠΕΤΡΟΣ ΜΑΝΤΑΛΟΣ

Μπήκε και άλλαξε την μοίρα της ΑΕΚ μετά το 45λεπτο. Ο αρχηγός μοίρασε σωστά την μπάλα, έφτιαξε πολλές φάσεις, εκτέλεσε το κόρνερ στο 0-1 και σκόραρε το 0-2. Άλλη ΑΕΚ με τον Μάνταλο στο χορτάρι.

DOWN

NIKOΛΑΣ ΜΑΤΣΟΛΑ

Είχε την ευκαιρία με την εκτέλεση πέναλτι να βάλει τον Παναιτωλικό ξανά στο παιχνίδι. Δεν τα κατάφερε. Ο Τσιντώτας τον ψάρεψε όσο έπρεπε και του απέκρουσε το πέναλτι. Και ο Παναιτωλικός έχασε έτσι τη μία και μοναδική ευκαιρία.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

ΠΡΑΞΙΤΕΛΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ

Ο ρέφερι από την Μακεδονία έκανε πολλά λάθη, μοίρασε και λάθος κίτρινες και κατάφερε να δίνει και φάουλ που σήκωσαν ένταση σε ένα ματς δίχως δύσκολες φάσεις. Το πέναλτι που έδωσε ήταν ολόσωστο.

Παναιτωλικός-ΑΕΚ 0-2

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος, 3-5-2): Κνετ, Λιάβας (81’ Μεντίνα), Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Τζανακάκης (72’ Μεντόσα), Τσιγγάρας (81’ Ταχάρ), Ντάλσιο (85’ Βέργος), Βάντερσον, Μάζουρεκ, Ντίας, Ματσόλα (81’ Αριγιμπί)

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 3-5-2): Τσιντώτας, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Χνιντ (46’ Μάνταλος), Παουλίνιο, Σιμόες (90’+ Μπότος), Βασιλαντωνόπουλος, Ινσούα, Λιβάγια (90’+ Αλμπάνης), Ανσαριφάρντ (80’ Λόπες), Ολιβέιρα

Ο Ζαχαριάδης έδωσε κάρτα στους Καρασαλίδη (21’) – Χνιντ (15’), Σβάρνα (20’), Ολιβέιρα (38’), Λιβάγια (40’), Παουλίνιο (49’), Τσιγκρίνσκι (74’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός-ΑΕΚ 0-2: Των Αγίων… Μάνταλου και Τσιντώτα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...