Παναιτωλικός – ΑΕΛ 2-2: Αλογάκι με ψυχή! (vids)

«Αυτοκτόνησαν» οι Αγρινιώτες που προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο μέρος, αλλά με γκολ του Φατιόν σε επτά λεπτά, οι «βυσσινί« πήραν πολύτιμο βαθμό στη μάχη της παραμονής

Ο Παναιτωλικός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 στο πρώτο μέρος, αλλά η ΑΕΛ με τα κατάλληλα ψυχικά αποθέματα πίεσε στο δεύτερο μέρος, πέτυχε δύο γκολ και πήρε πολύτιμο βαθμό στη μάχη της παραμονής.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα ευτύχησε να βρει δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στις δύο κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησε και θεώρησε πως κάπου εκεί το ματς τελείωσε.

Ωστόσο, οι “βυσσινί” μπήκαν στην επανάλήψη αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και εν μέρει τα κατάφεραν. Ο Φατιόν μέσα σε επτά λεπτά πέτυχε δύο γκολ και έφερε το ματς στα ίσια.

Με τον Νούνιτς να χάνει την ευκαιρία για την ολική ανατροπή.

Η ΑΕΛ πάντως, πήρε σημαντικό βαθμό, έφτασε τους 21 και έπιασε Λαμία και Αστέρα Τρίπολης.

Ο Νούνιτς το έχασε, Μάζουρεκ, Μπαΐροβιτς το έβαλαν

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά η ΑΕΛ είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε φάουλ, ο Νούνιτς στην πορεία της μπάλας, δεν μπόρεσε από κοντά να τη στείλει στα δίχτυα, αφού η προβολή του έφυγε λίγο έξω από αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιαννακόπουλου.

Στο 24′ και κόντρα στη ροή του ματς, οι Αγρινιώτες βρήκαν τον δρόμο προς το γκολ. Σέντρα του Μανά, απόκρουση του Κρίστινσον, πρώτη προσπάθεια του Μπαΐροβιτς, στα σώματα, δεύτερη με τον Μάζουρεκ, στον ουρανό των διχτύων η μπάλα.

Ο ρυθμός έπεσε στην συνέχεια, αλλά ο Παναιτωλικός ευτύχησε να σκοράρει και πάλι σε ανύποπτη στιγμή. Κεφαλιά του Μάζουρεκ προς τα πίσω, ο Μπαϊροβιτς πέρασε τον Ζίζιτς και με ωραίο τελείωμα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το γκολ βέβαια, δεν θα έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο Σουηδός στράικερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το “γύρισε” ο Φατιόν, απίθανη χαμένη ευκαιρία του Σλοβένου φορ

Η ΑΕΛ μπήκε στο δεύτερο μέρος με σκοπό να πιέσει, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε τις στατικές φάσεις που δημιούργησε. Αλλά στο 62′ πέτυχε αυτό που ήθελε και μπήκε ξανά στο ματς. Ο Ντέλετις έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Φατιόν με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Και επτά λεπτά μετά, ο Λιάβας ανέτρεψε τον Μπαργκάν μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Φωτιά να δείχνει σωστά την άσπρη βούλα και τον Φατιόν με εύστοχη εκτέλεση να φέρνει το ματς στα ίσια.

Στο 71′ μάλιστα, λίγο έλειψε να γίνει και ανατροπή του σκορ. Ο Νούνιτς βγήκε μόνος του, έκανε άσχημο κοντρόλ, επιχείρησε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε εκτός εστίας.

Η ΑΕΛ έλεγξε το ματς μέχρι το φινάλε, ο Παναιτωλικός είχε πολλά νεύρα και το 2-2 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

MVP: Ο Άντονι Φατιόν είναι ο απόλυτος “υπεύθυνος” για το… στραπάτσο του Παναιτωλικού, πέτυχε δύο γκολ και όπως φάνηκε να λέει στους συμπαίκτες του στην κάμερα, είχε πιστέψει στην ανατροπή.

UP: Ο Μάζουρεκ ήταν ο μοναδικός που έδειξε καλή εικόνα, πέτυχε ένα γκολ, έκανε την ασίστ στο δεύτερο και σε γενικές γραμμές ήταν ο μοναδικός από τη μεσοεπιθετική γραμμή που ξεχώρισε.

DOWN: Ο Μάρκο Νούνιτς σπάτησε την πιο κλασική ευκαιρία του αγώνα και αν ήταν πιο… σοβαρός στην τελική προσπάθεια, η ΑΕΛ θα έφευγε με νίκη από το Αγρίνιο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας) έκανε κάποια λάθη, μη δείχνοντας κίτρινες κάρτες σε ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού για σκληρά μαρκαρίσματα. Οφσάιντ το δεύτερο γκολ, σε μία ομολογουμένως οριακή περίπτωση, λάθος του βοηθού Καρσιώτη.

ΓΚΟΛ: 24′ Μάζουρεκ, 42′ Μπαΐροβιτς, 62′ Φατιόν, 69′ Φατιόν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 31′ Ακόστα, 64′ Μοράρ, 68′ Λιάβας, 70′ Φατιόν, 82′ Γκόλιας, 90′ Γιαμιμόφσκι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Λιάβας, Μιχάι, Άργκους (79′ λ.τρ. Μαλής), Αμαράλ, Λουσέρο (74′ Τσιγγάρας), Γκούγκα, Ουίλιαν, Μανά, Μάζουρεκ, Μπαΐροβιτς (63′ Μοράρ).

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Γιακιμόφσκι, Γκόλιας, Ζίζιτς, Μπέρτος, Σεσέροβιτς, Φατιόν, Λεοζίνιο (63′ Σικάφκα), Ακόστα (46′ Μπαργκάν), Ντέλετιτς, Νούνιτς (89′ Μόρας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – ΑΕΛ 2-2: Αλογάκι με ψυχή! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.