Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 0-1: Σπουδαίο διπλό με Μαρκ Φερνάντεθ – Τα έκαναν μαντάρα Τζοβάρας και Σκουλάς

Ο Απόλλων Σμύρνης πήρε ένα ακόμα διπλό, μετά απ' αυτό στο Γεντί Κουλέ, αλλά ο Παναιτωλικός δίκαια φωνάζει για το ακυρωθέν γκολ του Μεντόσα.

Διαιτητής και VARίστας ακύρωσαν γκολ του Παναιτωλικού για λάθος λόγο και του στέρησαν πιθανότατα τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Απόλλων Σμύρνης πήρε ένα ακόμα διπλό, μετά απ’ αυτό στο Γεντί Κουλέ, αλλά ο Παναιτωλικός δίκαια φωνάζει για το ακυρωθέν γκολ του Μεντόσα.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου κατάφερε να πανηγυρίσει τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της και να ξεφύγει ακόμα περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Super League 1, βρίσκοντας δίχτυα στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, οι Αγρινιώτες άρχισαν να πιέζουν μετά το 60′ και τις αλλαγές του Τραϊανού Δέλλα.

Στη φάση του ματς που θα συζητηθεί στο 73′, ο Χόρχε Ντίας έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά γύρισε παράλληλα, ο Ταχάρ δεν μπόρεσε να πλασάρει και η μπάλα έφτασε στον Μεντόσα που απέφυγε τον Μπαξεβανίδη και πλάσαρε εύστοχα.

Στην συνέχεια, όμως, ο διαιτητής Τζοβάρας ειδοποιήθηκε από τον διαιτητή VAR Σκουλά, ότι το γκολ δεν μετράει και πρέπει να ακυρωθεί.

Συγκεκριμένα, αποφάσισαν πως την στιγμή της επίθεσης του Απόλλωνα (πριν δηλαδή ο Παναιτωλικός ξεκινήσει τη επίθεση που οδήγησε στο 1-1), ο εκτεθειμένος Φατιόν υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, αλλά ο Κνετ δεν έπαιξε τη μπάλα από εκείνο το σημείο, αλλά με τα χέρια.

Ο πρώτος βοηθός έδειξε οφσάιντ, ωστόσο ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού δεν τοποθέτησε τη μπάλα στο σημείο που έπρεπε, αλλά έδωσε με τα χέρια σε συμπαίκτη του για την επίθεση της ομάδας του.

Ωστόσο Τζοβάρας και Σκουλάς πήραν λανθασμένη απόφαση. Το γκολ έπρεπε να μετρήσει και θα ακυρωνόταν μόνο αν υπήρχε πέναλτι στο τζατζάρισμα του Λιάβα στον Φατιόν.

Στα υπόλοιπα του ματς, ελάχιστες καλές ευκαιρίες, με τον Απόλλωνα να βρίσκει το γκολ με τον Μαρκ Φερνάντεθ έπειτα από ωραία ενέργεια του Ιωαννίδη.

Στην επανάληψη η «Ελαφρά Ταξιαρχία» περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Απειλήθηκε ουσιαστικά μόνο στο ακυρωθέν γκολ και σε δύο επιπλέον περιπτώσεις με Βέργο και Μάζουρεκ.

Μετά τον 7λεπτο έλεγχο του VAR, οι γηπεδούχοι είχαν χάσει την ηρεμία τους και στις καθυστερήσεις των 9 λεπτών δεν είχαν κάποια τελική προσπάθεια για να πάρουν τον βαθμό.

Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Νίκος Ιωαννίδης δεν έκανε καλό ματς, αλλά στο γκολ με καταπληκτική κίνηση απέφυγε τον αντίπαλό του και έδωσε ασίστ στον Μαρκ Φερνάντεθ.

UP: Ελάχιστα απειλήθηκε η άμυνα του Απόλλωνα, σε μία από τις ελάχιστες φορές που ο Βέρχουλστ δεν χρειάστηκε να επέμβει.

DOWN: Επιθετικά και οι δύο ομάδες είχαν ελάχιστες καλές δημιουργικές στιγμές. Κυρίως η βασική 4άδα του Παναιτωλικού που βρέθηκε σε κακή μέρα, γι’ αυτό και οι περισσότεροι εξ αυτών έγιναν αλλαγή.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Τζοβάρας είχε να διαχειριστεί μία φάση και τα έκανε μαντάρα. Με τον Σκουλά να τον… παίρνει στο λαιμό του. Η απόφαση, ωστόσο, για το ακυρωθέν γκολ του Μεντόσα βαραίνει και τους δύο.

ΓΚΟΛ: 36′ Φερνάντεθ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 30′ Μεντίνα, 39′ Ιωαννίδης, 41′ Φατιόν, 92′ Βέρχουλστ, 97′ Βάντερσον

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Μεντίνα (87′ Περέιρα), Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον, Τσιγγάρας (87′ Ασάντι), Ντίας, Ντουάρτε (71′ Μεντόσα), Αριγίμπι (54′ Γιάκολις), Μάζουρεκ (54′ Ταχάρ), Βέργος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης, Φατιόν, Σλίβκα, Μπεντινέλι, Κολ, Φερνάντεθ (63′ Τσιλούλης), Ιωαννίδης (63′ Ντάουντα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 0-1: Σπουδαίο διπλό με Μαρκ Φερνάντεθ – Τα έκαναν μαντάρα Τζοβάρας και Σκουλάς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.