Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 1-0: Με ψυχή και τη βολίδα του Φλόρες

Ο Παναιτωλικός πήρε μεγάλη νίκη κάμπτοντας την αντίσταση του Απόλλωνα Σμύρνης με 1-0

Υπάρχουν και φορές που μετράει ποιος το θέλει παραπάνω. Στο ΠαναιτωλικόςΑπόλλων Σμύρνης αυτό ήταν ξεκάθαρο. Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν τόσα προβλήματα, μπορεί να προέρχονταν από διαδοχικές ήττες στη σειρά στη Super League 1, αλλά πανηγύρισαν ένα «χρυσό» τρίποντο.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε μία μοναδική ευκαιρία. Εάν εκμεταλλευόταν τα προβλήματα του αντιπάλου, θα μπορούσε να πάρει ένα μεγάλο αποτέλεσμα. Κατάφερε, όμως, όχι μόνο να μη νικήσει, αλλά να χάσει. Πολλοί οι αρνητικοί πρωταγωνιστές για εκείνοι. Πρώτος όλων ο προπονητής της και από κοντά παίκτες όπως οι Παμλίδης λόγω του γκολ που έχασε, Φατιόν και Μπαξεβανίδης.

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο Παναιτωλικός. Οι παίκτες του είχαν διάθεση και ενέργεια. Ενδεχομένως να αναθάρρησαν και από τη ζεστή υποδοχή που τους επιφύλασσε ο κόσμος. Στο 7′ ο Καρέλης έχασε την πρώτη καλή στιγμή, ενώ και στα επόμενα λεπτά τις μονομαχίες στο κέντρο κατά κύριο λόγο τις έπαιρναν οι γηπεδούχοι.

Ο Απόλλων Σμύρνης αντέδρασε στο 18′ και αυτό από ένα κόρνερ. Ο Τσιλούλης έκανε ωραία ενέργεια, έβγαλε τη σέντρα και ο Φατιόν δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Κόντρα στη ροή του ματς ήρθε αυτή η φάση, κάτι που φάνηκε και στη συνέχεια. Ο Παναιτωλικός εξακολούθησε να έχει τα ηνία του ματς και να φτάνει σε τελικές.

Μοναδική εξαίρεση η μόνη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους. Αυτή έγινε στο 40′ με τον Παμλίδη να αστοχεί από ιδανική θέση. Κάπου εκεί βγήκε μία κόπωση των γηπεδούχων, πήραν μέτρα οι «κυανόλευκοι» και έχασαν άλλη μία ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Ιωαννίδη.

Το δεύτερο ξεκίνησε με λάθη και μία έμπνευση του Φέστα. Ο Τουτουαρίμα δεν μπορούσε να συνεχίσει το ματς και ο Ιταλός αποφάσισε να μπερδέψει εντελώς την ομάδα του. Αντί να βάλει τον Βιτλή και να αφήσει ως έχει τους υπόλοιπους, πέρασε στο ματς τον Ματέι και πήγε αριστερό μπακ τον Μπαξεβανίδη. Τελικά εκτέθηκε πλήρως. Για ένα 10λεπτο ο Απόλλων Σμύρνης δεν υπήρχε στο γήπεδο. Πρώτα η μεγάλη ευκαιρία του Μπαρμπόσα και το «όχι» του Κότσαρη στο 54′ και τελικά το γκολ του Φλόρες στο 65′. Τρομερό σουτ από τον 25χρονο μετά από ενέργεια του Μόρσεϊ με αντίπαλο τον Μπαξεβανίδη.

Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός έδωσε την μπάλα στους φιλοξενούμενους και εκείνοι δεν ήξεραν τι να την κάνουν. Άργησε να κάνει αλλαγές ο Φέστα, δεν μπόρεσε η ομάδα του να γίνει απειλητική ούτε όταν μπήκε δεύτερος φορ (Ντάουντα) και κάπως έτσι η ήττα δεν αποφεύχθηκε.

Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Γύρισε από υπερατλαντικό ταξίδι, είχε χάσει πολλές προπονήσεις, αλλά μπήκε και έκανε κατάθεση ψυχής. Μεγάλο ματς από τον Ντέιμπι Φλόρες, ο οποίος με μία βολίδα χάρισε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στον Παναιτωλικό. Εκτός του γκολ έβγαλε ενέργεια, κέρδισε μονομαχίες και βοήθησε ώστε να πάρει το κέντρο η ομάδα του.

UP: Αρκετά κινητικός ο Φρεντ Ντουάρτε. Πήρε φάσεις πάνω του, δημιούργησε προβλήματα και η συνολική παρουσία του κρίνεται θετική.

DOWN: Συνήθως σε αυτές τις κατηγορίες μπαίνουν παίκτες, αλλά ο Τζανλούκα Φέστα το έχασε μόνος του αυτό το παιχνίδι. Πολύ κακό κοουτσάρισμα από τον Ιταλό τεχνικό. Σηκώνει συζήτηση η επιλογή του Μπαξεβανίδη στα χαφ και ακόμα μεγαλύτερη η αναγκαστική αλλαγή του Τουτουαρίμα με τον Ματέι. Άργησε να βάλει δεύτερο επιθετικό, ενώ δεν έκανε τίποτα όσο έβλεπε τον Παναιτωλικό να κερδίζει τις μάχες στο κέντρο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρέφερι της αναμέτρησης ήταν ο Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας). Απαρατήρητος πέρασε. Δεν του έτυχε και κάποια δύσκολη στιγμή εκτός από το φινάλε, όταν ορθώς έστω και με VAR έβγαλε κόκκινη στον Μπαξεβανίδη. Αστεία, πάντως, η απόφαση για τα τρία λεπτά καθυστερήσεων όταν στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχαν αλλαγές και τραυματισμοί.

ΓΚΟΛ: 65′ Φλόρες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22′ Μαλής, 35′ Ντουάρτε, 64′ Αποστολάκης, 80′ Κορνέλιους, 82′ Λούι, 90’+1 Μελίσσας – 35′ Φατιόν, 58′ Τσιλούλης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90’+4 Μπαξεβανίδης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης (90′ Μπακαδήμας), Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Αντούνες, Φλόρες, Μόρσεϊ, Μπαρμπόσα (81′ Λούι), Ντουάρτε, Καρέλης (81′ Μεντόσα).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Ντεντάκης, Κάστρο, Αλβες, Τουτουαρίμα (52′ Ματέι), Μπαξεβανίδης, Φατιόν (82′ Ντάουντα), Παμλίδης, Τσιλούλης (82′ Φαν Λα Πάρα), Μαρτίνες (59′ Σλίβκα), Ιωαννίδης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 1-0: Με ψυχή και τη βολίδα του Φλόρες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.