Παναιτωλικός – Άρης 0-2: Της Κυριακής χαρά και της Τετάρτης λύπη! (vids)

Παναιτωλικός - Άρης 0-2: Στο Αγρίνιο δεν τα έχανε τα πέναλτι ο Άρης και κέρδισε. Έξαλλοι οι Αγρινιώτες με Τζήλο!

Παναιτωλικός Άρης 0-2: Στο Αγρίνιο μπήκαν, στη Λαμία δεν μπήκαν! Ματίγια και Καμαρά σκόραραν από την άσπρη βούλα, ο Άρης βρήκε γκολ στο έκτο του ματς και την πρώτη του νίκη μέσα στο 2022!

Παναιτωλικός – Άρης: Κάλλιο αργά, παρά αργότερα! Νίκη «βάλσαμο» για τον Άρη, πρώτη μέσα στο 2022, μετά από τρεις ισοπαλίες, μια ήττα και ένα σοκαριστικό αποκλεισμό στο Κύπελλο. Δύο φορές έδειξε την άσπρη βούλα ο Καραντώνης την περασμένη Τετάρτη στη Λαμία, ο Άρης τα έχασε και τα δύο. Ισάριθμες οι φορές που έδειξε το σημείο του πέναλτι στο Αγρίνιο ο Τζήλος, ο Άρης ήταν αλάνθαστος.

Ματίγια και Καμαρά δεν αστόχησαν, ο Παναιτωλικός ασχολήθηκε περισσότερο με τον Τζήλο και λιγότερο με το πως θα ξαναμπεί στο παιχνίδι, ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε και όπως και στο ματς του πρώτου γύρου, πήρε ένα εύκολο τρίποντο που τον διατηρεί σε τροχιά εξάδας.

Με 4-2-3-1 ο Παναιτωλικός και νέα πρόσωπα στην 11άδα, ο Βργκοτς αντί του απόντος Κορνέλιους, ο Αποστολάκης στη θέση του Λουί στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Ντουάρτε αντί του Μόρσεϊ, δίπλα στον Μεντόσα.

Με 4-3-3 ο Άρης, με τον Άκη Μάντζιο να μην αλλάζει τίποτα στην άμυνα, να επιλέγει τον Εντιαγέ αντί του τραυματία Μπερτόγλιο, ενώ βασικός και ο Γκάμα στη θέση του Ματέο Γκαρσία.

Γκολ μετά από 526 αγωνιστικά λεπτά!

Ο Άρης βρίσκει το γκολ μετά από πέντε «στείρα» παιχνίδια μέσα στο 2022! Στο 3′ ο Τζήλος έδειξε την άσπρη βούλα για μαρκάρισμα του Φλόρες στον Εντιαγέ. Ούτε ο Καμαρά, ούτε ο Γκάμα που αστόχησαν στη Λαμία, ανέλαβαν την εκτέλεση. Ο Ματίγια έστησε τη μπάλα, νίκησε τον Μελίσσα και ο Άρης προηγείται! Οι κιτρινόμαυροι βρίσκουν δίχτυα μετά από 526 αγωνιστικά λεπτά. Τελευταίο γκολ… πέρσι στο ματς πρωταθλήματος με τον Ιωνικό. Σκόρερ ο Καμάρα, πάλι με πέναλτι!

Ο Παναιτωλικός που δεν έχει σταματήσει να διαμαρτύρεται στον Τζήλο, ισοφαρίζει στο 11′ με τον Καρέλη, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, με τον βοηθό να σηκώνει τη σημαία του και τον VAR να τον επιβεβαιώνει για την απόφαση του να υποδείξει σε θέση οφσάιντ τον επιθετικό των γηπεδούχων.

Καμαρά και 2-0 πάλι από την βούλα!

Ο Άρης στήνει ξανά τη μπάλα στην άσπρη βούλα στο 20′. Εξαιρετική ασίστ του Καμαρά στον Μαντσίνι, ο Αργεντίνος «τσιμπάει» τη μπαλα, ο Μελίσσας τον ανατρέπει και ο Τζήλος δείχνει ξανά το σημείο του πέναλτι. Ο Καμαρά άνέλαβε την εκτέλεση, αυτή τη φορά δεν αστόχησε, η μπάλα στην ιδια γωνία που την έστειλε και νωρίτερα ο Ματίγια, ο Μελίσσας από την άλλη και 2-0 ο Άρης!

Το 0-2 υπέρ του Άρη δεν αλλάζει ούτε στο πλασέ του Καμαρά στο 23′ που πέρασε λίγο άουτ, ούτε στο τελείωμα του Καρέλη δευτερόλεπτα αργότερα, με τον Σιαμπάνη να βγάζει με τα πόδια!

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Άρης έχει και δοκάρι στο μακρινό σουτ του Γκάμα. Το 0-2 παραμένει, με τους κιτρινόμαυρους να διατηρούν ισχυρό προβάδισμα νίκης.

«Πέσιμο» στον Τζήλο

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους ανθρώπους του Παναιτωλικού να την «πέφτουν» στον Τζήλο. Η ένταση συνεχίστηκε και πριν την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον ρέφερι να αποβάλει τον Μπελεβώνη και να «κιτρινίζει» τον Αναστασίου.

Το… ψάχνει ο Μεντόσα!

Στη διαχείριση το έχει… ρίξει ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναιτωλικό να ψάχνει το γκολ που θα τον βάλει ξανά στο κόλπο. Ο Σιαμπάνης νικάει τον Μεντόσα στο 47′, ενώ στο 60′ το σουτ του μέσου των «καναρινιών» σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα του Άρη.

Ο Άρης απειλεί ελάχιστα στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο έχει ευκαιρία και για τρίτο γκολ, αλλά τόσο το σουτ του Ματίγια στο 67′, όσο και εκείνο του Ιτούρμπε λίγο αργότερα, καταλήγουν πολύ άουτ!

Τελευταία άξια αναφοράς φάση στο ματς, ένα σουτ του Βέργου στο 85′ που το «έβγαλε» και αυτό ο Σιαμπάνης.

Παναιτωλικός – Άρης- Η κάρτα του αγώνα

Mvp: Χαβιέ Ματίγια και Αμπουμπακάρ Καμαρά διεκδικούν τον τίτλο του πολυτιμότερου. Θα τον πάρει ο Ισπανός μέσος που ήρθε από τον πάγκο και έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, ανοίγοντας και το δρόμο για τη νίκη της ομάδας του.

Up: O Μάριος Σιαμπάνης. Καμαρά και Ματίγια σκόραραν, αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη ήταν εκείνος που δεν επέτρεψε στον Παναιτωλικό να μπει ξανά στο ματς.

Down: Περισσότερο με τις αποφάσεις του Τζήλου ασχολήθηκαν οι γηπεδούχοι και λιγότερο με το παιχνίδι, χάνοντας τη συγκέντρωση τους.

Διαιτητής: Θανάσης Τζήλος. Σωστό το πρώτο πέναλτι που καταλογίζει. Ο Φλόρες βάζει τα χέρια του στον κορμό του Εντιαγέ, ο οποίος προσπαθεί να αλλάξει κατεύθυνση και εν συνεχεία πέφτει. Σωστά ακυρώνεται το γκολ του Καρέλη στο 11′ για οφσάιντ. Σωστό και το δεύτερο πέναλτι στην ανατροπή του Μαντσίνι από τον Μελίσσα. Στο 36′ ο Παναιτωλικός ζήτησε πέναλτι για σπρώξιμο του Γκάνεα στον Καρέλη. Επαφη υπάρχει. Θα μπορούσε να καταλογιστεί η παράβαση. Στο 38′ δεν υπάρχει χέρι του Εντιαγέ, σωστό το «παίζετε» του ρέφερι.

Σκόρερ: 4′ Ματίγια, 20′ Ματίγια

Κίτρινες: 15′ Χουχούμης – 16′ Μαντσίνι

Κόκκινες: –

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Mελίσσας, Χουχούμης, Βργκοτς (63′ Μόρσεϊ), Μαλής, Αποστολάκης, Φλόρες (84′ Τσιγγάρας), Αντούνες, Μεντόσα, Ντουάρτε (63′ Μάρτενσον), Μπαρμπόσα (85′ Χ. Μπελεβώνης), Καρέλης (63′ Βέργος).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια (84′ Σάκιτς), Εντιαγέ (84′ Μάνος), Γκάμα (62′ Γκαρσία), Μαντσίνι (62′ Ιτούρμπε), Καμαρά (89′ Λόπεθ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – Άρης 0-2: Της Κυριακής χαρά και της Τετάρτης λύπη! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!