Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης 0-0: Και στο τέλος, δεν κερδίζει κανείς!

Σερί ισοπαλίες από το 2016 έχουν Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης στα παιχνίδια τους στο Αγρίνιο!

Παναιτωλικός Αστέρας Τρίπολης: Έκτη διαδοχική ισοπαλία των δύο ομάδων στο Αγρίνιο!

Απλό άθλημα το ποδόσφαιρο, όπως είχε πει και ο Γκάρι Λίνεκερ. Με 22 παίκτες παίζεται και στην Ελλάδα, αλλά όταν παίζουν Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης στο Αγρίνιο, στο τέλος δεν κερδίζει κανείς!

Ο Παναιτωλικός πήρε τον πρώτο του βαθμό στα play out, o Αστέρας έδειξε βελτιωμένος μετά τα «γκάζια» του Μποροβήλου, αλλά η είδηση είναι αλλού. «Καναρίνια» και Αρκάδες έρχονται ισόπαλοι (0-0) στο Αγρίνιο για έκτη διαδοχική φορά! Καλύτεροι στα… σημεία οι φιλοξενούμενοι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χωρίς ουσιαστικό κέρδος, πέρα από τον βαθμό της ισοπαλίας που τους φέρνει ισόβαθμος με τον ΟΦΗ στην 7η θέση.

Tρεις οι αλλαγές του Γιάννη Αναστασίου με τα «καναρίνια» να ξεκινούν το ματς με τον Ανέστη στα γκολπόστ, τους Λούι, Κορνέλιους, Λάρσον, Περέιρα στην άμυνα, Αντούνες, Φλόρες στον άξονα, τους Μεντόσα, Ντουάρτε στα άκρα και τον Ντίας πίσω από τον Βέργο.

Αρκετές και οι αλλαγές του Μίλαν Ράσταβατς. Τσιφτσής κάτω από τα γκολπόστ, Καρμόνα, Ατιένθα, Αντζουλάς, Αλβαρες στην άμυνα, Μουνάφο, Σανταφέ στον άξονα, Τιλίκα, Σίτο στα άκρα και τον Ριέρα κοντά στον φορ Μπενίτο, η 11άδα των φιλοξενούμενων.

Ρυθμό είχε, διάθεση επίσης, από φάσεις υστέρησε!

Δεν ήταν κακό το πρώτο ημίχρονο στο Αγρίνιο. Είχε ρυθμό κι διάθεση και από τις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο, αλλά υστέρησε σε φάσεις. Λίγα πράγματα έχουμε να θυμόμαστε από το πρώτο 45λεπτο.

Ο Ριέρα ήταν και η μοναδική πηγή κινδύνων από πλευράς φιλοξενούμενων. Τρεις τελικές είχαν οι Αρκάδες, οι δύο με τον Ισπανό εξτρέμ, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Ανέστη να βγαίνει και στις δύο νικητής. Η τρίτη, μια κεφαλιά – άουτ του Μπενίτο στο 34′.

Ακόμα λιγότερα πράγματα ο Παναιτωλικός από πλευράς ευκαιριών, με την πρώτη και τελευταία τελική του στο πρώτο 45λεπτο, ένα σουτ του Περέιρα που εξουδετέρωσε ο Τσιφτσής λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο.

Περιοχή με το… κιάλι!

Ακόμα λιγότερες συγκινήσεις το πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου. Μια κεφαλιά του Κρεσπί και ένα ακόμα σουτ του ίδιου παίκτη που πέρασε κόρνερ, καθώς και ένα μακρινό σουτ του Περέιρα. Με το… κυάλι έβλεπαν τις αντίπαλες περιοχες και οι δύο ομάδες! Οι Αρκάδες κυκολοφορούσαν περισσότερη ώρα τη μπάλα, αλλά στο κέντρο και στα πέριξ της μεγάλης περιοχής του Ανέστη.

Σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έχουν μια τελική στην εστία, με το σουτ του Βέργου που μπλόκαρε εύκολα ο Τσιφτσής στο 85! Αυτή είναι και η τελευταία άξια αναφοράς, στιγμή στο ματς!

Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Βαλιέντε. Η είσοδος του Αργεντίνου μέσου στο δεύτερο ημίχρονο, δίνει άλλη σιγουριά στη μεσαία γραμμή του Αστέρα. Οι φιλοξενούμενοι κόβουν στα δύο τους γηπεδούχους και έχουν τον πληρη έλεγχο της αναμέτρησης.

UP: Ίσως ο Μεντόσα και λίγο ο Ντουάρτε να ήταν οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού που προσπάθησαν να δημιουργήσουν και να απειλήσουν τον Τσιφτσή.

DOWN: Από τέτοιους είδους παιχνίδια, αδιάφορα βαθμολογικά, χωρίς σκοπιμότητες, περιμένεις να δεις πολλά περισσότερα από όσα έδειξαν οι δύο ομάδες. Στις καθυστερήσεις ο Φλόρες έχει την ευκαιρία να «γεμίσει», αλλά πάει στο κόρνερ για να «φάει» χρόνο!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Η χαρά του διαιτητή το ματς στο Αγρίνιο. Εκτός από κάποια φάουλ και κάποιες κάρτες, το ματς δεν έβαλε δύσκολα στον Στάθη Γκορτσίλα. Καμία παράβαση πέναλτι στην πτώση του Μεντόσα στις καθυστερήσεις, Σωστά έδειξε κόρνερ ο ρέφερι.

ΣΚΟΡΕΡ: –

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – Άλβαρες, Μπαράλες

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Aνέστης, Λούι, Περέιρα, Κορνέλιους, Λάρσον, Αντούνες, Φλόρες, Ντίας (70′ Μπαρμπόσα), Ντουάρτε (82′ Βαρόνε), Μεντόσα (90+5′ Μάρτενσον), Βέργος (90+5′ Μπελεβώνης).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Άλβαρες, Ατιένθα, Αντζουλάς, Μουνάφο (82′ Ιγκλέσιας), Σανταφέ (46′ Βαλιέντε), Τιλίκα (32′ Kρεσπί), Ριέρα (64′ Μπαράλες), Σίτο, Μπενίτο (64′ Κανελλοπουλος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης 0-0: Και στο τέλος, δεν κερδίζει κανείς!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!