Παναιτωλικός – Ατρόμητος 0-1: Buzzer Beater με Γιακουμάκη στο 94′! (vid)

Στην τελευταία φάση του αγώνα το γκολ της νίκης

Ο Παναιτωλικός κρατούσε τον βαθμό μέσα στα χέρια του, αλλά ο Ατρόμητος βρήκε το γκολ της νίκης στην τελευταία φάση του αγώνα!

Οι Περιστεριώτες ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, έχασαν σωρεία ευκαιριών, οι Αγρινιώτες ισορρόπησαν στη επανάληψη και η λευκή ισοπαλία ήταν η προσδοκόμενη για όλους.

Ωστόσο, στην τελευταία φάση του ματς, ο Γκάλο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιακουμάκης έπιασε την κεφαλιά, ο Κνετ έκανε λάθος υπολογισμό και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Έτσι η ομάδα του Σάββα Παντελίδη ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας, μετρώντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη της μαζί μ’ αυτή του κυπέλλου μεσοβδόμαδα.

Παναιτωλικός – Ατρόμητος: Το ματς

Μονόλογος το πρώτο μέρος για τους Περιστεριώτες που έχασαν κλασικές ευκαιρίες.

Στο έβδομο λεπτό, ο Μανούσος από μακριά προσπάθησε να κρεμάσει τον Κνετ, έκανε ένα ωραίο σουτ αλλά ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού έδιωξε σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Κνετ έδιωξε ασθενώς με τη μπάλα να φτάνει στον Μανούσο ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά ο Γιοβάνοβιτς πάνω στη γραμμή έσωσε την ομάδα του από βέβαια παραβίαση.

Δύο λεπτά μετά, ωραία μεταβίβαση στον Μανούσο που βγήκε τετ α τετ με τον Κνετ προσπάθησε να τον κρεμάσει, αλλά δεν ήταν καλό το πλασέ και ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Ο Παναιτωλικός απείλησε στο 17′, όταν από ωραία προσπάθεια από τα δεξιά και σέντρα προς τον Ντίαζ, αυτός έκανε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής με τη μπάλα να περνάει σύριζα έξω από το δεξί δοκάρι του Μέγιερι.

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, ο Ούμπιδες εκτέλεσε φάουλ, ο Μανούσος δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά, την πήρε ο Γούτας, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Κνετ.

Κακό το δεύτερο μέρος με ελάχιστες φάσεις στις δύο εστίες. Στο 76′ ο Μανούσος σκάβει υπέροχα για τον Γιακουμάκη, αλλά δεν μπορεί ο δεύτερος στο δεύτερο δοκάρι να κάνει την προβολή.

Τελικά, στο 94′, εκτελεί κόρνερ ο Γκάλο, ο Γιακουμάκης παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Κνετ κάνει το λάθος και η μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 0-1.

MVP: Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Πέτρος Γιακουμάκης συνεισφέρει τα μέγιστα, προκειμένου ο Ατρόμητος να πάρει βαθμό ή βαθμούς. Ξεκίνησε βασικός, είχε καλή παρουσία και στο τέλος πέτυχε το γκολ της νίκης.

UP: Ο Γιώργος Μανούσος πραγματοποίησε θετική εμφάνιση και πάλι, ήταν μέσα στις φάσεις που δημιούργησαν οι Περιστεριώτες και αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνου για τους αντιπάλους.

DOWN: Ο Κρίστοφερ Κνετ είχε μία εξαιρετική παρουσία, ωστόσο για μία ακόμα φορά δεν απέφυγε τη γκάφα και χάρη σ΄αυτήν ο Παναιτωλικός ηττήθηκε.

ΓΚΟΛ: 94′ Γιακουμάκης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45′ Ρισβάνης, 88′ Μπαένα, 92′ Ντίας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ – Σανιά (61′ Ντουάρτε), Σιέστεντ, Γιοβάνοβιτς, Γκαρσία –  Τσιγγάρας, Ντάλσιο (86′ Φυτόπουλος) – Τζανακάκης (78′ Ρομάν), Ντίας, Μιμίτο – Μπαΐροβιτς.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι – Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης – Μάντσον (62′ Μπαένα), Χαρίσης – Γιακουμάκης, Μανούσος, Ούμπιδες (78′ Ανδρούτσος) – Βέλλιος (46′ Νταβιώτης).