Παναιτωλικός – Ιωνικός 2-2: Μάγκικος βαθμός

Ο Ιωνικός των δέκα παικτών κατάφερε να πάρει ισοπαλία στο Αγρίνιο επιστρέφοντας από το 2-0 κόντρα στον Παναιτωλικό

Παναιτωλικός και Ιωνικός έδωσαν μία ματσάρα κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες και το τελικό 2-2 αντικατοπτρίζει τη συνολική εικόνα του αγώνα. Βέβαια ο τρόπος με τον οποίο ήρθε, δείχνει το μέταλλο των Νικαιωτών. Μίας ομάδας που παλεύει κάθε ματς και προσπαθεί να πάρει το 101%.

Ο Παναιτωλικός έφτασε να προηγείται με 2-0, να παίζει αργότερα με παίκτη παραπάνω και παρόλα αυτά κατόρθωσε να μη νικήσει. Πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς κόντρα σε έναν αντίπαλο που έχει τον ίδιο στόχο. Δεν ήταν, πάντως, τόσο καλύτεροι οι Αγρινιώτες για να κερδίσουν, ενώ σηκώνει συζήτηση και το πέναλτι στο 1-0. Με το γράμμα του νόμου δίνονται αυτά στην εποχή του VAR, αλλά σε αγώνες με τέτοια σημασία δεν είναι απλό να δείξεις βούλα τόσο εύκολα.

Το ματς ξεκίνησε με τους Ντουάρτε και Μεντόσα να είναι δραστήριοι στα πρώτα λεπτά. Πρώτα απείλησε ο Πορτογάλος και στο 14′ ο Αργεντινός έβγαλε σε θέση βολής τον Καρέλη και εκείνος νικήθηκε από τον Χουτεσιώτη. Έξι λεπτά μετά απάντησε ο Ιωνικός με την κομβική επέμβαση του Μελίσσα στον Λένις.

Ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή σε εκείνο το χρονικό διάστημα, αλλά σήκωνε και αρκετά την μπάλα κάνοντας εύκολη υπόθεση στους αμυντικούς του Ιωνικού το να καθαρίζουν τις φάσεις. Για περισσότερο από ένα τέταρτο φάσεις δεν υπήρχαν, μέχρι το πέναλτι στο 44′. Το έκανε ο Ρομαό στον Κορνέλιους και στο 45’+1 ο Μεντόσα άνοιξε το σκορ. Ο διαιτητής με την απόφασή του δημιούργησε μεγάλο εκνευρισμό στους φιλοξενούμενους και στη συνέχεια έχασε τον έλεγχο του αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν αλλαγές μετά το πρώτο τέταρτο και να δυσκολεύονται να φτάσουν ακόμα και σε τελικές. Το ματς σταδιακά άρχισε να ανοίγει και μέσα σε λίγα λεπτά έγιναν σχεδόν όλα. Πρώτα η γκολάρα του Ντουάρτε στο 68′ και τρία λεπτά μετά το 2-1 του Ντάλσιο. Στο 75′ ήρθε και η αποβολή του Ρομαό και το ματς άλλαξε εντελώς μορφή.

Οι φιλοξενούμενοι κλήθηκαν να βγουν μπροστά, αλλά άφηναν εύλογα κενά πίσω. Στο 78′ ο Μόρσεϊ δεν μπόρεσε να τελειώσει το ματς σε μία απόν τις αντεπιθέσεις των Αγρινιωτών. Είχε άλλη μία ευκαιρία λίγο μετά, τη σπατάλησε και εκείνη. Έτσι στο φινάλε οι γηπεδούχοι τιμωρήθηκαν. Λίγο πριν το φινάλε ο Σπανός έκανε τρεις αλλαγές και η μία εξ αυτών αποδείχτηκε χρυσή. Ο λόγος για τον Βαφέα που έκανε στο 90′ το 2-2 και έδωσε τον βαθμό στους Νικαιώτες.

Παναιτωλικός – Ιωνικός: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Έχει τον τρόπο να κάνει ανάστατη (σχεδόν) κάθε αντίπαλη άμυνα ο Άιας Άοσμαν. Το κατάφερε και πάλι. Ήταν μέσα στις περισσότερες φάσεις που έφτιαξε η ομάδα του, όπως και στα γκολ. Από τη δική του εκτέλεση φάουλ ξεκινάει το 2-1, ενώ και στο 2-2 εκείνος μονομαχεί με τον Βργκοτς και τον αναγκάζει να στρώσει την μπάλα στον Βαφέα.

UP: Μπήκε μέσα για να παίξει σε άλλη θέση από αυτή που αγωνίζεται. Είχε την εντολή να πάει στις μονομαχίες και να βοηθήσει ως φορ και τέτοιο ήταν και το τελείωμα που έκανε ο κατά τα άλλα στόπερ Νίκος Βαφέας για να δώσει τον βαθμό στον Ιωνικο.

DOWN: Από τη στιγμή που ο Αλεξί Ρομαό είναι στη φάση του πέναλτι και στο δεύτερο ημίχρονο αποβάλλεται, δεν μπορείς να πεις πως υπάρχει χειρότερος παίκτης. Εάν, πάντως, βγάζαμε και μοιραίο, αυτός θα ήταν σίγουρα ο Τζόναθαν Μόρσεϊ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής) ήταν ο ρέφερι της αναμέτρησης και κατάφερε να εξελιχθεί σε έναν από τους πρωταγωνιστές. Κάκιστη η απόδοσή του. Πολύ εύκολο το πέναλτι που δίνει, στο οποίο βγάζει και την κίτρινη στον Ρομαό. Ορθώς τον αποβάλλει στο 75′, σε μία φάση πάντως που θα μπορούσε να έχει σταματήσει νωρίτερα για φάουλ στον Βαλεριάνο. Από εκεί και πέρα, ο Τσακαλίδης φάνηκε «λίγος» στο να διαχειριστεί την ένταση του αγώνα και τους παίκτες των δύο ομάδων.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+4 Ντουάρτε, 61′ Μπαρμπόσα, 73′ Μόρσεϊ, 75′ Βέργος – 37′ Σάντσες, 44΄ Ρομαό, 45’+1 Αόσμαν, 45΄+4 Βαλεριάνος, 73′ Κάνιας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 75′ Ρομαό

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Βεργκοτς, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες, Αντούνες, Ντουάρτε (83′ Λουί), Μεντόσα (60′ Μπαρμπόσα), Μόρσεϊ, Καρέλης (60′ Βέργος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Σάντσες (89′ Καμπράλ), Βαλεριάνος, Κάνιας (89′ Ματοσύκας), Ντάλσιο, Κιάκος (61′ Μάναλης), Άοσμαν (90’+3 Γκοτσούλιας), Λένις (89′ Βαφέας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – Ιωνικός 2-2: Μάγκικος βαθμός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.